Ако джендър-боксьорките не бяха мъже, щяха да обжалват решението на IBM
Ето мнението на човек, когото никой досега не е посмял да заподозре в "путинизъм"
Абсолютно съзнателно не изгледах боксовия мач на Светлана Каменова. Защото си дадох сметка, че ще бъда пристрастен и повлиян от "интерсекс скандала", колкото и да се опитвам да бъда обективен. А и не съм специалист по бокс, дори спортен журналист с базови познания по темата не съм. Въобще няма да влизам в споровете справедливо ли е било съдийското решение, с което Светлана Каменова изгуби срещата.
Но в целия този скандал има друг много важен момент, а не чисто пропагандният, който - разбира се - много успешно се използва. Всъщност истинският проблем май е другаде.
Ето какво написа по този повод човек, когото никой не е посмял досега да заподозре в "путинизъм" - Николай Милков, постоянен представител на България в Северноатлантическия съвет към НАТО, цитирам го:
МОК няма механизми за оценка на gender eligibility. По принцип МОК разчита в това отношение на отделните международни федерации. Те имат своите критерии и методики. В този конкретен случай МОК отнема акредитацията на IBA (Международната боксова асоциация, б.р.), непризнавайки решенията на тази федерация след нейното 104-годишно съществуване.
Очевидната причина е отказът да се забрани достъпът на руснаци до състезания. Това е правилно, но няма нищо общо с казуса, който се дискутира тук. Дезавуирайки всички решения на тази федерация, МОК анулира и методиките за вземането им.
С други думи, ако IBA беше забранила руското участие, в момента МОК щеше да признае критериите на IBA, което само по себе си е двоен стандарт. Защото критериите никога не са били контестирани по същество от МОК, не се контестират и сега. МОК не осигурява заместващи процедури, няма и друга методика.
Всичко това е пропуснато и вместо него МОК размахва единствено паспортите. Решението на IBA се базира на това, че въпросните спортист(к)и не покриват конкретни критерии - XY хромозоми и мъжки нива на тестостерон. Срещу това МОК противопоставя единствено политически декларации за non-discrimination и inclusiveness в спорта, като става ясно, че в случая единственият приложен критерий е паспортът на състезателите.
Въпросът не е експертен, не е медицински, а възниква в резултат на политизацията във федерациите.
И накрая, ако имаше аргументи по същество срещу решението на IBA от миналата година, още тогава щяха да вдигнат голям шум. Националните федерации щяха да оспорват, самите състезател(к)и още на другия ден щяха да дадат материал в поне 5 сертифицирани и независими лаборатории, с цел да спасят не само спортната си кариера, а и да докажат човешката си идентичност. Нищо такова не се случва, очевидно резултатите на IBA не се оспорват. Административните неуредици и безхаберието на МОК обаче отварят път към реванш и ето го резултатът.
Край на цитата.
*Коментарът е от фейсбук профила на журналиста Стоян Иванов, заглавието е на Флагман.бг
Защото инклузивността е водеща евроатлантическа ценност и нито паспортът, нито хромозомният тест може да са критерии, а единствено това как някой се самоопределя.
Всеки ден по 10 статии за жените, които Флагман нарича мъже
Между другото, бившият член на Атака, които никой не подозира в "путинизъм" Стоян Иванов използва един много ключов термин - "интерсекс".
Колко служители на Флагман ще си направят труда да прочетат какво значи той?
Там е разковничето.
Като покажат методите си на изследване, ще се обсъди решението им!
Дотогава не може да се има с.япо доверие на казаното от тях.
Интересно как се промени нараства от транс мъже до транс жени.
Аз лично бих се обидил на подобни медии, които водят публиката си за носа.
Да не говорим, че е против журналистическата етика!
Жена боксьорка е също толкова нелепо колкото и и пещерасите чувствващи се жени на джендъриадата