×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Перспективата за въвеждане на еврото - какво следва за България след доклада на ЕК


16 Юли 2024, Вторник, 12:08 ч.
Автор: Лъчезар БОГДНОВ, Институт за пазарна икономика

При изпълнение на критерия за ценова стабилност ЕК може да вземе положително решение в началото на 2025 година

Миналата седмица бяха публикувани конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка. Резултатът за България е очакван – нивото на инфлация е по-високо от референтната стойност и следователно страната не покрива този критерий за членство. Практически това затваря въпроса дали е възможно страната да приеме еврото на 1 януари 2025 г. – не, няма такава възможност.

Каква е ролята на тези доклади? Това са аналитични документи, които оценяват степента на икономическо сближаване на страните, които са членки на ЕС, но не са част от еврозоната, и готовността на всяка страна да приеме еврото. Към момента това са България, Чехия, Унгария, Румъния, Полша и Швеция (Дания има клауза за неучастие, но пък датската крона е в ЕРМ2). Това е част от процедурата, заложена в Договора за функциониране на Европейския съюз, която урежда как една държава членка се присъединява към еврозоната. На базата на заключенията в докладите Европейската комисия дава съответното предложение на Европейския съвет, който, след консултация с Европейския парламент и обсъждане, взима решението за въвеждане на еврото в дадената страна.

В докладите трябва да търсим отговор на въпросите доколко законодателството на страната, включително устройствените закони на централната банка, е съвместимо с правото на ЕС, както и дали е постигната „висока степен на устойчива конвергенция“. Последното именно се измерва с така често коментираните „числови критерии“. Какво накратко ни казват докладите:

България изпълнява останалите три количествени критерия за членство, а именно: за стабилност на публичните финанси (размер на бюджетното салдо и държавния дълг), за валутния курс и за дългосрочния лихвен процент. Това към момента „затваря“ периодичното повдигане на темата за евентуално нарушение на критерия за стабилност на публичните финанси по отношение на размера на бюджетния дефицит.

Оценката и в двата доклада е, че националното законодателство може да се счита за съвместимо с правото на ЕС и са преодолени пречките, дискутирани в предходни конвергентни доклади. Това е важно, защото именно в тази посока бяха последните промени в Закона за БНБ. Не е за подценяване обаче казусът, който се създава с изменението на Конституцията и възможността управителят или някой от подуправителите да бъде назначен за служебен премиер – за да се избегне потенциално въздействие върху независимостта на Централната банка, възможно решение е изменение на Закона за БНБ, което да предвиди достатъчни и ефективни гаранции за независимостта на БНБ съгласно изискванията на правото на ЕС.

Очаквано, България не покрива критерия за ценова стабилност. Средногодишната инфлация към май 2024 г. у нас е 5,1%, докато референтната стойност на критерия според доклада на Европейската комисия е 4,1% (средната стойност на инфлацията в Нидерландия, Италия и Латвия, след изключване на Дания, Финландия и Белгия).

Все пак е отчетлива тенденцията за сближаване на инфлацията в България със средната за еврозоната. Ако гледаме средногодишния темп, в България той вече е 5,1% при 3,4% за еврозоната, докато през март 2023 г. стойността в България е 14,1% при 8,8% средно за еврозоната – отстоянието видимо е значително съкратено. Ако все пак гледаме месечните стойности на годишното изменение на цените, България практически изравни инфлацията с еврозоната през последните два месеца – около 2,5– 2,6%. Всъщност, от началото на годината – т.е. май при база декември 2023 г. – инфлацията в еврозоната средно е 1,8%, докато в България е едва 0,6%, или три пъти по-ниска.

При оценката през 2022 г. България също надвишаваше референтната стойност на критерия с 1 процентен пункт. По-дълъг преглед назад показва, че България няколко пъти е покривала критерия, като един път е била една от трите страни с най-ниска инфлация, използвана за изчислението му, а друг път е била изключвана заради твърде ниска инфлация.

В докладите по-интересната част и със сигурност – най-важната за четене от политиците, които ще сформират бъдещото управление – е дискусията за рисковете и препоръките за нужни реформи. Практически това е своеобразна „пътна карта“, в която ЕЦБ и ЕК „насочват“ българското правителство към пакет от мерки, които да трасират пътя към бъдещо „да“ или  изпълнение на критериите, даващи в съвкупност положителна оценка за постигане на устойчива конвергенция. И тук виждаме повтарящи се проблеми и съответно – необходимите действия, започвайки от благоразумната бюджетна политика, структурни реформи за по-ефективни публични разходи, върховенство на правото и функциониране на съдебната система и институциите като цяло, подобряване на средата на инвестиции, повишаване на производителността чрез по-качествено и адекватно на потребностите образование и т.н.

Тук ще отбележим само две важни препоръки, включени в доклада на ЕЦБ, и които могат да бъдат тест за сериозността на намеренията за присъединяване към еврозоната на едно бъдещо правителство в България:

Устойчивата конвергенция на България изисква ориентирани към стабилност икономически политики и широкообхватни структурни реформи. Те са от решаващо значение за привличането на преки чуждестранни инвестиции, стимулиране на потенциалния растеж и увеличаване на производителността. Те включват ангажимента на България за по-нататъшно намаляване на корупцията, за осигуряване на независима и ефективна съдебна система и за подобряване на образованието. Нужни са и реформи за засилване на конкуренцията на продуктовите пазари и либерализация на регулираните сектори.

България трябва да продължи да провежда благоразумна фискална политика. Освен това качеството и ефикасността на капиталовите разходи следва да се повишат чрез подобряване на управлението на публичните инвестиции, включително чрез дългосрочна инвестиционна стратегия. По-нататъшното увеличаване на събираемостта на данъците и свиване на сивата икономика, подобряването на резултатите на държавните предприятия, както и повишаването на ефективността на разходите са съществени мерки за запазване на средносрочната фискална устойчивост.

Какво предстои? Ако тенденциите в ценовата динамика се запазят, България ще продължи да свива разликата в темпа на инфлацията с най-добре представящите се страни в ЕС в идните месеци. Това, разбира се, е при липса на външни икономически или геополитически шокове, както и благоразумни вътрешни политики. При изпълнение на критерия за ценова стабилност и наличие на политическа воля, правителството може да поиска извънреден конвергентен доклад – това е част от предвидената процедура и вече е правено в миналото – като така се дава възможност при положителна оценка и препоръка от ЕК да се вземе решение и в началото на 2025 г.

Източник: Инфобизнес

 


В категории: Бизнес ЮГ


13
Коментара
Направи страхотен удар за 17 бона
Направи страхотен удар за 17 бона 21/11/2024, Четвъртък 16:58 1
Болен ли е Геро?
Болен ли е Геро? 21/11/2024, Четвъртък 16:43 0
13
Коментара по темата
13.
Евро
17.07.2024 05:57:07
1
1
Час по скоро трябва да сме в еврозоната аз няма само да тичам по ченч бюра
12.
Българин
16.07.2024 21:27:00
2
2
Само като погледне човек кои държави не работят с евро и трябва да му стане ясно,че не критерият влияе на тези държави,а те просто не искат тази зоничка за която бугарските политик кр.а.д.ц.и се натискат
11.
Не си давайте лева
16.07.2024 20:29:01
3
11
На тези гнусни,долни и лъжливи евреи!!!! Гаранте и с голяма инфлация ще покрием критерийте за еврото,защото те си нагласят инфлацията и политиката тук!!! На бас,че повече ще загубим с това евро и ще станем ТОТАЛНИ РОБИ НА ИЗВРАТЕНЯЦИТЕ ОТ БРЮКСЕЛ И ВАШИНГТОН!!!НЯМА ДА ВИ ХАРЕСА ЕЛ.ОБЩА ВАЛУТА,ЗАЩОТО ЩЕ ВИ КОНТРОЛИРАТ С НЕГО,А ТО ЩЕ СЕ ВЪВЕВЕДЕ 2027-28ма г.АЗ НЕ ВЯРВАМ НА ЗАПАДА,ЧЕ ИЗОБЩО НИ ЗАЧИТАТ ЗА ХОРА ИМАЙКИ В ПРЕДВИД КАК НИ ЛЪГАХА С КОВИД!!!
10.
Не си давайте лева
16.07.2024 20:28:01
1
4
На тези гнусни,долни и лъжливи евреи!!!! Гаранте и с голяма инфлация ще покрием критерийте за еврото,защото те си нагласят инфлацията и политиката тук!!! На бас,че повече ще загубим с това евро и ще станем ТОТАЛНИ РОБИ НА ИЗВРАТЕНЯЦИТЕ ОТ БРЮКСЕЛ И ВАШИНГТОН!!!НЯМА ДА ВИ ХАРЕСА ЕЛ.ОБЩА ВАЛУТА,ЗАЩОТО ЩЕ ВИ КОНТРОЛИРАТ С НЕГО,А ТО ЩЕ СЕ ВЪВЕВЕДЕ 2027-28ма г.АЗ НЕ ВЯРВАМ НА ЗАПАДА,ЧЕ ИЗОБЩО НИ ЗАЧИТАТ ЗА ХОРА ИМАЙКИ В ПРЕДВИД КАК НИ ЛЪГАХА С КОВИД!!!
9.
Бунтата
16.07.2024 17:37:22
3
13
Какъв критерий,какви 5лв дрънкате бе!!!!Утре ще изкарат България,че е най-богатата държава със най-висок стандаръ зс живот само само да ни вкарат и да ни окрадат парите и държаеицата ни!!!!
8.
Дърт комунист хомосексуалист, рибар и танкист
16.07.2024 13:57:42
9
8
България 1997 във валутен борд и вързана директно към дойче марката и в последствие еврото.
Въпреки това съм на мнение че трябва да приемем руската рубла, турската лира или аржентинското песо защото там е истината.
7.
КЗЕ
16.07.2024 13:26:31
6
27
Прекарах седмица в Хърватия на почивка и реших да попитам хората дали нещо се е променило след приемането на еврото. Говорих с четирима или петима човека, които работят в различни сфери. Отговорът на всеки един от тях беше, че след приемането на еврото, цените са се повишили значително, всичко е станало много по-скъпо, а заплатите, забележете, почти не са мръднали. Имало е някакво леко повишение, но спрямо цените на всичко останало, е било нищожно. Тези измислени "доклади" са едно голямо нищо и всеки може да реши да си пише каквото си иска. До хората, които ще ми отговорят с "копейка", "путлерист" е т.н. да отскочат преди това до Хърватия и да попитат лично хората там.
6.
XX
16.07.2024 13:19:37
2
5
"средната стойност на инфлацията в Нидерландия, Италия и Латвия, след изключване на Дания, Финландия и Белгия" - та на какъв принцип става избора на страните които са включени или изключени от изчисляването?
5.
Интересно
16.07.2024 13:04:53
5
16
С Румъния влезнахме едновременно в еврогейския съюз.
За разлика от нас, те дръпнаха яко напред, и икономически и всякак си.
Те отдавна са покрили всички критерии за приемане на еврото.
ОБАЧЕ, РУМЪНЦИТЕ НЕ ИСКАТ И ДА ЧУЯТ ЗА ЕВРО!!!
Плюс това, много други държави са в еврогейския съюз преди нас, и още не са приели еврото!!!
Защо ли?
4.
Морски
16.07.2024 13:01:24
9
21
Никакво евро, преди да се проведе РЕФЕРЕНДУМ!!!!
3.
БРАВО
16.07.2024 13:01:21
18
6
ЕВРО ИДВА
2.
2
16.07.2024 13:00:47
19
11
1 айде нема нужда и от путлерасти
1.
_nib_
16.07.2024 12:42:53
11
25
Айде нема нужда от еврото.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Направи страхотен удар за 17 бона Направи страхотен удар за 17 бона Актьорът Владо Карамазов е продал две свои фотографии за тази цена Репетиция за ядрен удар? Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета към Украйна Репетиция за ядрен удар? Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета към Украйна Този тип оръжие се използва за пръв път в историята по време на военен конфликт Иван Алексиев успокои поморийци - язовирите ни са готови, безводие не се очаква при нас Иван Алексиев успокои поморийци - язовирите ни са готови, безводие не се очаква при нас Проблемът е малко пресилен на наша територия, реално остава само изграждането на пречиствателна станция, но тя няма да е скъпа, коментира кметът Болен ли е Геро? Болен ли е Геро? Драстичната загуба на тегло ми се отразява много добре, казва актьорът Димитър Маринов пристига утре в Бургас Димитър Маринов пристига утре в Бургас Популярният актьор ще сподели безценен професионален опит в безплатен уъркшоп с млади театрали и студенти   Доставката на медицински хеликоптери пак се отлага Доставката на медицински хеликоптери пак се отлага На италианската фирма "Леонардо" ще бъдат наложени над половин милион лева неустойки Голям пожар пламна в Свети Влас, хвърчат пожарни (СНИМКИ) Голям пожар пламна в Свети Влас, хвърчат пожарни (СНИМКИ) Огънят изпепели покрив на жилищна сграда ДНК-анализ закова убиеца на камериерката Роза Мачокова ДНК-анализ закова убиеца на камериерката Роза Мачокова Престъпникът умрял от измръзване година след извършване на престъплението Ето как се прави чуден кекс Ето как се прави чуден кекс Домашен с шоколад и ядки Несебър отбеляза подобаващо Деня на християнското семейство Несебър отбеляза подобаващо Деня на християнското семейство Празникът в храм „Успение Богородично” бе организиран със съдействието на Община Несебър, църковното настоятелство и Тракийско дружество – Несебър
Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Веднъж встъпил в длъжност, новият президент на Щатите гарантира, че подобни гледки повече няма да виждаме. До тогава обаче... Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Йоав Галант също не е подминат от МНС Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Не иска да носи такава отговорност Продадоха банан за 6,2 милиона долара Продадоха банан за 6,2 милиона долара Той е бил част от концептуално произведение, дело на италиански художник Проф. Румен Кънчев: Във война сме с Русия и Путин може да нареди ядрен удар Проф. Румен Кънчев: Във война сме с Русия и Путин може да нареди ядрен удар По всяко време може да даде заповедта, а НАТО все още няма подобна доктрина, чрез която може бързо да се реагира, коментира той Речникът на Кеймбридж обяви думата на 2024 година Речникът на Кеймбридж обяви думата на 2024 година Тя е... Какво се договориха Русия и Северна Корея? Какво се договориха Русия и Северна Корея? Дружбата им се увеличава Вземат ли Лондон на мушка след удара с ракети Storm Shadow? Вземат ли Лондон на мушка след удара с ракети Storm Shadow? Руснаците отмъщават с масивни въздушни атаки от кораби на Черноморския флот
Валентин Тончев Валентин Тончев Няма как Доган да бъде изключен от нещо, в което никога не е членувал Виц на деня Виц на деня - Ти виждал ли си летяща чиния?
- Преди да се оженя не бях виждал...
Виц на деня Виц на деня Добрият футболист, дори от най-неудобното положение - може да вкара гол в собствената си врата! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Трябва да намеря начин да взема изпитите...
Мама: Ами седни да учиш!
- Ситуацията е сериозна, не ми е до шеги.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори