Южна България гори
В потушаването на огъня днес ще се включат и военни с тежка верижна техника
На различни места в Южна България продължават да горят пожари, с които пожарникари и доброволци усилено се борят. Продължава гасенето на пожара между елховските села Мелница и Гранитово. В потушаването на огъня днес ще се включат и военни с тежка верижна техника, предаде БНР.
Спокойно е преминала нощта в двете погранични села, съобщи кметът на Мелница Стефан Пеев. "Въпреки големият обхват на пожара, мога да кажа че хората са спокойни, тъй като е далеч от село Мелница", посочва той.
Снощи огънят беше ограничен, но през цялата нощ в района останаха огнеборци. Пожарът избухна в ранния следобед вчера и обхвана за кратко над 1000 декара сухи треви и храсти. Според Стефан Пеев причината за пожара е: "Категорично човешка небрежност и това е от немарливостта или престъпно деяние на пътуващите за митницата хора, защото вчера и миналия ден пожарът е тръгнал точно от пътя за митница "Лесово".
След отправено искане от страна на областният управител на Ямбол Николай Костадинов днес в гасенето на огъня ще се включат военни с жива сила и техника за да направят земни ивици за ограничаване разпространението на пожара.
Продължава и борбата с пожарите в Средна гора, заради които вчера беше обявено частично бедствено положение в общините Хисаря и Калояново.
Огънят край селата Сърнегор и Отец Паисиево беше ликвидиран, но трудният терен затруднява работата на огнеборците в района на селата Михилци и Песнопой.
В овладяването на пожара, който е на голяма площ - и днес ще се включат доброволци - освен пожарникарите и военнослужещи.
На място е и тежка техника, с която ще се правят просеки, предаде кореспондентът ни Кремена Данева.
Частично бедствено положение заради пожари беше обявено вчера и в общините Ивайловград и Тополовград. Съобщава се и за над 10 изгорели къщи в село Горноселци заради горски пожар.
Пожар възникна и край свиленградското село Студена, както и край граничното кюстендилско село Преколница, където пламъците се пренесоха в труднодостъпно дере.