В омагьосан кръг сме за Силистар, а министерството на туризма се оправдава, че има осигурен пешеходен достъп
Летовниците трябва да оставят колите си на главния път и да вървят пеш 2 км до ивицата, това ли е осигуреният достъп?
И тази година не се размина без скандали на райското кътче на българското Черноморие – плаж „Силистар“. Преди години там Георги Георгиев, известен с прозвището Алф, се вихреше на тази територия, събирайки по 5 лева от автомобилите, паркирали на незаконен паркинг насред природен парк „Странджа“. Тези, които се осмеляваха да му откажат, намираха колите си с нарязяни гуми и изпочупени стъкла. (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)
От тази година туристите се сблъскват с друг проблем – платено преминаване. За да стигнат до плажа, те трябва да платят по 5 лева на автомобил. Дори има фирма, която издава касов бон – „ПЕЕВ ИНВЕСТ 2024“ ЕООД. Тя е регистрирана на 29 април т.г. със седалище Малко Търново.
Едноличен собственик на внесения капитал в размер на 100 лева е Мартин Пейчев Пеев, за когото няма информация да участва в друга фирма. Дали той е свързан с Алф – можем само да гадаем. Репортер на Флагман.бг разговаря със зам.-кмета на община Царево по екология и чистота, сигурност и обществен ред Денис Диханов, за да разберем какви действия е предприела администрацията, за да реши проблема на плаж „Силистар“:
- Г-н Диханов, всяка година един от най-красивите плажове у нас, а и в Европа – Силистар, е в полезрението на медиите с проблеми, които частници създават на туристите. Стана ясно, че през този сезон туристите са принудени да плащат такса „преминаване“, за да стигнат до ивицата. Каква точно е ситуацията там?
- Ситуацията е такава, че наемател на собственика събира такса за преминаване през него. Сезирани сме ние, Общината, сезирано е МВР, както и други компетентни институции. Тепърва ще се види какви и дали има нарушения. Действията, които Общината е предприела, е да се изработи парцеларен план – това ще избегне частния имот и пътят ще минава изцяло през общински терени. След като се изготви този план, трябва да минат съгласовки, които не са лесни и не са бързи. Тази земя реално попада в защитена местност „Силистар” в парк „Странджа”, а при бъдещото изграждане на новото трасе, в буквалния смисъл, ще става въпрос за сеч. Това, което ние правим, е да опитаме да осигурим възможност за ново трасе.
Туристите в шах, плащат по 5 лева, за да стигнат до плаж Силистар
- Кога може да се случи това най-рано? Има ли как да стане в рамките на този сезон?
- Няма как да се ангажирам да дам срок, защото са замесени твърде много институции. Не е коректно да давам прогнози, а и то е практически невъзможно.
- От доста време се занимавате с този проблем. Още през януари организирахте среща с редица институции, когато представихте този план за алтернативния път. Как може да се избегне напрежението това лято на Силистар?
- Както и вие казахте, работим активно. От няколко месеца функционира работната група по този казус. Нейната цел е да предложи алтернативно трасе, което да не бъде в частния имот. През тази година наистина е сложен проблемът и не знам какво точно може да се реши. Нужно е да работим заедно с институциите. Самият плаж е на територията на община Царево, но той е ангажимент на държавата в лицето на Министерството на туризма. Ние нямаме юрисдикция върху Природен парк „Странджа”, а през него трябва да минат комуникациите. Това е добър пример за „омагьосан кръг”.
Община Царево готви байпас към плаж Силистар, с частника в района не може да излезе наглава
- Да разбираме ли, че нямате съдействие от тези институции?
- Към момента сякаш всяка от тях работи отделно, а не заедно. От министерството на туризма казват: „Наше задължение е да осигурим пешеходен достъп, такъв има“. Да, това е така, но означава, че туристите трябва да оставят колите си на главния път Синеморец-Резово, което на практика е невъзможно.
- Да оставят колите си на главния път не е ли е опасно за другите участници в движението, предвид стеснения участък?
- Разбира се, че е опасно! Както и вие казахте - пътят там е с по-малък габарит и със сигурност не е удачно да се оставят автомобили. Министерството счита, че си е свършило работата. Дава се под наем или концесия плаж, до който няма път, няма ток, няма вода. В 21 век това не трябва да е така.
- Какво е растоянието от главния път до плаж Силистар?
- Между 1200 и 1500 метра. А ако хората решат да тръгнат пеш от Синеморец, това са 6.5 километра, и 4.5 км от Резово. Това не е правдиво, че пешеходният транспорт е осигурен.
- Имате ли съдействие от ОДМВР-Бургас и в частност от РУ-Царево?
- Днес проведох разговор с началника на Районното управление. Всеки ден имат подавани сигнали и макар те да са за едно и също нещо, служителите на полицията всеки път трябва да ходят до там, да взимат сведения по 3-4 пъти на ден. Това са разходи - 40 километра в двете посоки. Съответно и за тях се създават трудности.
- Има ли как на територията на плаж "Силистар" да има постоянно полицейско присъствие, за да се избегнат конфликтите?
- Не е установено престъпление. Имотът е частен. Всичко е много объркано.
- Има ли спад на туристите, които посещават плаж Силистар заради проблемите?
- Днес концесионерът на плажната ивица Димитър Йовнов спомена за 25% спад спрямо миналата година по това време. Тогава нямаше проблеми и съответно посетителите са били повече.
- Така нареченият паркинг там също е небезизвестен. До миналата година проблеми създаваше Георги Георгиев, познат като Алф. Той там ли е още, къса ли „билетчета“ за по 5 лева на кола?
- Не, формата е друга. Сега това го няма, но пък проблемът е тази такса „преминаване”.
- Едни и същи хора ли стоят зад всичко това?
- По данни на полицията, тази година се касае за юридическо лице, регистрирано в Малко Търново. Така че, ако говорим за фирми, не - не са едни и същи.
- А вие имате ли информация за друга свързаност помежду им?
- От публикации в мрежата има данни за юридическо лице.
ДПС и ПП са в обща парламентарна група в Европейския парламент (точно както ПП и ДБ са в обща група в НС), а изписването им е ДПС/ПП - България.
На общата снимка може да видите засмяните лица на Христо Петров и Никола Минчев, редом до Елена Йончева, Илхан Кючук и Танер Кабилов.
Всеки път, когато чуя някой от ПП да рецитира опорките си, ще им напомням, че зад граница ПП са си изключително близки с ДПС.