Възможните конфигурации след вота - ето какви са
Хипотетичен вариант е ГЕРБ да сключи споразумение с ПП-ДБ и отделно да подпише споразумение с ДПС
Първите резултати от екзитполовете показват убедителна победа на ГЕРБ, В случая процентите за ДПС нямат особено значение, защото нарасналата сила на ГЕРБ вече им осигурява ключова роля в проектирането на евентуалното ново управление. Вероятността двете партии да сформират правителство не изглежда голяма. Защото им е необходима по-широка легитимираща подкрепа, дори и формално да имат мнозинство.
Така въпреки победата на ГЕРБ, на Борисов продължава да му е необходима по-широка легитимация и той е наясно, че това може да стане основно чрез ПП-ДБ. Освен това коалиция с ДПС ще превърне бившите му партньори в последното управление в яростна опозиция, което той ще се старае да избегне.
Хипотетичен вариант е ГЕРБ да сключи споразумение с ПП-ДБ и отделно да подпише споразумение с ДПС. Подобна беше и формулата на управление по времето, когато Кирил Петков стана премиер. Той сключи отделни споразумения с ДБ и БСП, за да не са двете формации в официална коалиция, за което обединението беше поставило червена линия.
чисто математически Борисов и ГЕРБ ще имат и опцията за мнозинство с някоя от по-малките формации като ИТН или БСП. Но лидерът на ГЕРБ неведнъж е изразявал резервите си за евентуално партньорство с Корнелия Нинова. А и позицията на социалистите за войната на Русия в Украйна не се вписва в образа на евроатлантик, който Борисов старателно си изгражда в новата геополитическа обстановка след нахлуването на Русия в Украйна.
Дори и да се сформира някакво мнозинство с ПП-ДБ, те едва ли ще се съгласят да участват в него, ако начело на правителството е Борисов. При вариант на правителство с ИТН или БСП лидерът на ГЕРБ също няма как да се върне в Министерския съвет - доколкото поне засега двете формации са обявили, че биха водили преговори с ГЕРБ за сформиране на експертен или надпартиен кабинет.
Вариации на надпартийна формула в последните дни се чуват и от БСП и ИТН. Още повече, че нито една от водещите партии не изглежда като да изгаря от желание да управлява. Нито една от партиите не е предложила ясна концепция какво ще правим след изборите, какъв ще е пътят пред страната.
Подобен вариант реално би бил удобен изход от трудна ситуация - например нови избори или проблемната директна коалиция между ГЕРБ и ДПС, като в същото време ще позволи тандемът Борисов-Пеевски да запази контрола си над управлението. Подобно правителство може да бъде и "приобщаващо" - министерства могат да се дават и на други партии, дори такива, които не са успели да влязат в парламента. С идеята, че това ще повиши легитимацията на такъв кабинет.
Това са последни издихания на ПП-ДБ, пропаганда, с обратен знак.
Ще пътуват ама към канала и бай Ставри, а леля Асеня е намагнитена.
Плюс една малка подробност... пробутване на втори официален език, с покрепата на чалгаря Славуца и патериците на дпс - изруджденците...
После.... анклави и байбай Булгаристан. Много просто племе.
Следващите избори ще са безмислени, защото всички ще се мразим, защото не можем да се върнем назад, а мутрата и шиши, ще си харчат откраднатото в далечна държава през девет палини.. приказка за тях и ад за българи и туърци. Много прост народ сме българите, също и робски.