Пробив в Париж. Български килими украсиха френската столица
Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г.
Уникални килими, на почти два века, в момента красят Париж, съобщава Нова телевизия. Якоб Ван Беелен се среща за първи с България през 1967 г, като турист, и веднага се влюбва в нея. Години по-късно се установява в страната ни. Първо живее в Котел, а след това във Велико Търново.
Днес, част от най-автентичните му килими са изложени в Българския културен институт във френската столица и будят възхищението на посетителите. Точно, както преди 124 години, когато български килими, от Чипровци и Котел, са печелили медали край Сена.
„За първи път в Париж български килими са били показани през далечната 1900 г., когато се организира Второто световно изложение. От април до ноември участват 58 държави, една от които е в България и остава в историята с рекорден брой посетители – над 51 милиона души”, разказа Десислава Бинева, директор на Българския културен институт във френската столица. Част от програмата на изложението стават и Вторите летни олимпийски игри, които продължават цели 6 месеца.
„Има и друга любопитна подробност около участието на България и тя е, че то става повод за създаване на герба на София, тъй като от участниците се е изисквало да изпратят символите на столиците си”, каза още Десислава Бинева.
124 години по-късно, в сърцето на френската столица, страната ни отново впечатлява с килими. Те са притежание на Якоб Ван Беелен. Нидерландецът е единственият чужденец общински съветник в България и притежава на най-богатата частна колекция от български килими. Неговата мечта е да направи национален музей на българското килимарство.
Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г. А, желанието на Якоб и Десислава е цветните килими да продължат да пътуват във времето, пазейки и предавайки знания за вековната българска традиция.
„Аз работя стабилно за каузата да се направи национален музей на българското килимарство и се надявам, че скоро, сегашният или новият министър на културата ще се обсъдят тази тема, защото това ще е добре за България”, споделя мъжът.