Аз, най-малкият сред Вас, ще се старая да бъда добър служител на Иисуса Христа, каза новият сливенски митрополит
Бог ме срещна с мъдър, богоозарен мъж и изпълнен с пламенна ревност по Бога - с моя духовен отец и наставник във вярата - с Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, призна той
Вратата на Сливенската митрополия ще бъде отворена за всеки един клирик или мирянин, търсещ помощ, утеха или съвет. В своето служение ще се старая да подражавам на примера на моите предшественици и особено на Сливенския митрополит Йоаникий, който възложи десница на епископската ми хиротония и прояви усърдно старание за благопреуспяването на Сливенската епархия. Това каза избраният днес Сливенски митрополит Арсений в на церемонията в приемния салон на Синодалната палата. Той наследява починалия през януари дядо Йоаникий.
С молитва и преклонение отдавам почит към приснопаметния български патриарх Неофит, който благослови ръкоположението ми за епископ и чрез своите отечески съвети и наставления затвърди в мен смиреността, търпимостта и послушанието към светата църква, каза още новоизбраният митрополит на Сливен.
"Аз, най-малкият сред Вас, ще се старая да бъда добър служител на Иисуса Христа, хранен с думите на вярата и доброто учение. За да бъда образец на верните в слово, поведение, любов, дух, вяра и чистота. Да ръководя поверения ми клир и паство на Сливенската епархийска църква с дълготърпение и благост, с нелицемерна любов, със слово на истината чрез оръжията на правдата в дясна и лява ръка, при чест и безчестие, при укори и похвали. Като не търся човешка слава, нито се стремя към грусна печалба", каза митрополит Арсений.
В словото си той сподели, че чувствата му в този момент ще оставят дълбоки и незаличими следи в неговия живот.
"Ясно виждам Божията милост още в ранните години на моето посвещение в монашество, когато Бог ме срещна с мъдър, богоозарен мъж и изпълнен с пламенна ревност по Бога - с моя духовен отец и наставник във вярата - с Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай. На когото засвидетелствам своята вярност, синовна обич и благодарност, признателност за грижите, за проявеното отеческо внимание и изрядна любов, която всичко извинява и всичко претърпява. По време на моето служение в Пловдивската епархия, различните длъжности, които заемах, съобразно неговото благословение" - с тези думи митрополит Арсений се обърна към Пловдивския митрополит Николай.
До избирането на титуляр Сливенската митрополия управляваше Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, на когото митрополит Арсений благодари.
Каноничният избор се състоя днес в синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил" в София. Знеполският епископ Арсений беше избран със 7 гласа "за" от общо 12. За него гласуваха Великотърновският митрополит Григорий - наместник-председател на Светия синод, Плевенският митрополит Игнатий, Пловдивският митрополит Николай, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Русенският митрополит Наум, Старозагорският митрополит Киприан и Доростолският митрополит Яков.
След обръщението си във връзка с избора, митрополит Григорий откри гласуването, което се извърши от митрополитите в светия олтар, върху светия престол в синодалния параклис. Митрополитите взимаха изборни бюлетини и празен плик, влизаха в олтара, целуваха светото Евангелие и светия кръст и върху олтарния престол вписваха своя избор. След като всички синодални членове дадоха своя глас, при преброяването на 12-те подадени бюлетини митрополит Григорий огласи и резултатите от избора.
Вторият кандидат за Сливенски митрополит - Мелнишкият епископ Герасим, който е главен секретар на Светия синод на БПЦ-БП, получи пет гласа.
Сливенският митрополит бе избран от втория опит, след като първият бе касиран от Синода през февруари. Сегашният избор премина на фона на протести на свещеници, епархийски избиратели и миряни в Сливен, Бургас, Ямбол и в София с искане за отмяната и на последните епархийски избори и за отстраняването именно на епископ Арсений. Според тях той е нарушил Устава на православната ни църква като е участвал в съслужение с представители на Украинската православна църква. Тя не е призната за автокефална. Протестиращите твърдят, че украинските свещеници били разколници с желанието си да се отделят от Руската православна църква.