Сгъваме хартиените бюлетини за изборите като оригами
По-лесно е да гласуваме с машини, отколкото да намерим хлебчетата в супермаркета, възкликна водещата Мария Цънцарова
За първи път ще имаме два избора с преференции (б.а. за национален и за европейски парламент) и затова се взе решение бюлетините да бъдат разпечатани с различни цветове на мастилото, каза в „Тази сутрин“ по бТВ заместник-председателят на ЦИК Росица Матева.
„Двете бюлетини много си приличат. За европейския парламент е със 17 кръгчета за преференции. Тя е една и съща за цялата страна и за чужбина. Бюлетината за националния парламент пък е различна за всеки изборен район, защото има различен брой преференции. Извън страната пък се гласува без преференции“, добави тя.
„Най-напред избирателите трябва да отбележат в квадратчето, където са номерата на партиите и коалициите, които желаят да подкрепят, а след това – преференциите. Понякога в бързината отбелязват само кръгчето и не гласуват за партия, а атака бюлетината става недействителна“, предупреждава Матева.
След като водещият Златимир Йочев се престраши да застане пред машината за гласуване и да покаже нагледно как ще се гласува на 9 юни, колежката му Мария Цънцарова възкликна, че това било много по-лесно, отколкото в един супермаркет да намериш къде са хлебчетата.
„Лесно е и избирателите свикнаха да гласуват с машини. Не се притесняват“, коментира пък заместник-председателят на ЦИК.
След като тя показа как е добре избирателят да сгъване хартиените бюлетини, за да може членовете на комисията да сложат втория печат, Йочев каза, че това приличало на оригами.
Матева предупреди, че ако избирателите маркират на машината само гласуване за национален или за еропейски парламент, тогава не му се дава възможност да упражни правото си на глас за този, който не е посочил. Машината обаче изписва дали сте сигурен, че искате да гласувате само за тази опция и ако сте сгрешил, може да се върнете, за да макрирате и другия избор, в който желаете да участвате, уточнява заместник-председателят на ЦИК.
При разпечатването на бюлетината, е нужно избирателите да изчакат звуковият сигнал от машината, защото може да я блокират, ако избързат да дръпнат хартията. Двете разпечатани бюлетини са с различни дължини. Те трябва да се сгънат и да се пуснат в урните.
Определено не блести с кой знае какъв интелект!