„СОЛиСиМи“ даде сцена на талантливи млади музиканти в Бургас
Трите вечери предложиха незабравима емоция на участниците и публиката
„Младежки музикални дни - СОЛиСиМи“ - първият по рода си фестивал, насочен към младите изпълнители на класическа музика, премина при заявен интерес от бургаската публика.
В трите фестивални вечери на сцената в Дома на Нефтохимика излязоха десетки талантливи музиканти, които заслужено обраха аплодисментите на публиката.
Сред гостите бяха областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, зам.-кметът на Община Бургас по култура Диана Саватева, зам.-кметът по Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов, общественият посредник Тодор Стамболиев, директори на училища, музиканти, педагози и ценители на класическата музика.
За анализа на първото издание на фестивала разговаряме с Йосиф Спиридонов, председател на фондация „Солинария“, дългогодишен благодетел в областта на културата и изкуството, почетен консул на Република Южна Корея в Бургас. Флагман.бг бе медиен партньор на събитието.
Йосиф Спиридонов: Трите фестивални вечери бяха страхотни
- Г-н Спиридонов, първото издание на СОЛиСиМи – младежки музикални дни по всеобща оценка премина отлично, но какъв е вашият анализ?
- Изключително сме щастливи и удовлетворени от трите фестивални вечери. Първата беше посветена на българска авторска класическа и джаз музика като композиторът Петя Тончева разгърна своя потенциал и предложи на бургаската публика изключително добра програма. Премиерно чухме над 10 пиеси на бургаската композиторка написани специално за Младежки музикални дни СОЛиСиМи.
Втората вечер премина сред силно международно участие, гостуваха деца от Люксембург, Турция, Гърция, както и България. Програмата беше разнообразна. Предложиха се произведения на различни композитори, както от световната класика, така и от съвременни композитори. Децата бяха на възраст от 8 до 16 години.
Фокусът на третата фестивална вечерна бе клавирният рецитал на Земинг Ву – впечатляващ пианист, който показа на бургаската публика, че дори в тази крехка възраст може да си на високо ниво. Смея да твърдя, че той е виртуоз и предвещавам бляскаво бъдеще. Беше завладяващо и емоционално, както за всички, замесени в организацията, така и за публиката.
- Каква беше основната цел на СОЛиСиМи?
- Целите, които си поставихме с реализирането на този проект се фокусират върху нуждите на младите класически музиканти от сценична изява от една страна, а от друга – нуждата на публиката да се докосне до класическата музика по различен начин – не пресъздадена от утвърдени музиканти, а представена през погледа на деца. Те определено покриха изискванията на публиката и станаха част от един мащабен проект. От изключителна важност е в тази ранна възраст децата да имат възможност да се докоснат до оркестри и да свирят заедно с тях на сцената. За съжаление това трудно се осъществява, защото процесът е много скъп и ако няма подкрепа от национални и общински програми, е невъзможно да се изпълни.
- Как реализирахте този фестивал?
- Фестивалът „СОЛиСиМи“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по проекта „Младежки музикални дни СОЛиСиМи“, бенефициент е фондация „Солинария“. Благодарим за гласуваното доверие и подкрепа, защото без нея нямаше да успеем да осигурим сцена за тези прекрасни и много талантливи изпълнители. Тук е мястото да благодаря и на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас, които помогнаха за първия концерт и специално на директорката Златина Пантелеева. Втората фестивална вечер се осъществи с партньорството на Асоцияция Artistes еn Herbe Asbl, Люксембург с президент Албена Врачанска, Държавната консерватория по изящни изкуства „Мимар Синан“ в Истанбул, катедра духови инструменти с ръководител проф. Айля Улудере. С тяхна помощ и екип от музиканти се направи селекция на младите инструменталисти, които да вземат участие в симфоничен концерт с Камерния оркестър на Хасково с диригент Цанислав Петков. А за третата фестивална вечер отправям благодарности към Земинг Ву, неговото семейство и немската асоциация „Konzertdirektion Koltun guG“, която стоят зад младия пианист.
Всички замесени в този проект са едни изключителни професионалисти, отдадени на каузата да подкрепят младите класически музиканти по техния не лесен път на личностно и израстване и благодарение на тях, тези три дни се превърнаха в празник на класическата музика в Бургас.
Не помня до сега да е правено такова събитие. Все така отдадени на класическата музика и децата таланти!
Бъдете Благословени!