Избягвайте местата с бръшлян и високи треви, пълно е с кърлежи!
Кърлежът хапе там и се напива с кръв, където е най-тънка кожата – сгъвките на краката и ръцете, ингвиналните гънки, каза проф. Кантарджиев
Местата, обрасли в бръшлян, са пълни с кърлежи. Това каза в „Здравей, България” по Нова телевизия епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.
„Преди седмици, когато имаше засушаване, настоявах да се пръска тревата. Това трябва да се прави, когато не вали дъжд. Когато бях ръководител на Центъра, направихме карта на София с най-опасните места. Най-много кърлежи има в Борисовата градина около тенис кортовете заради буйната растителност. Друго опасно място са междублоковите пространства”, поясни бившият директор на Центъра по заразни и паразитни болести.
Той даде няколко съвета как да се пазим от паразитите.
„Избягвайте ходенето по тревата, репелентите са много полезни. Пръскайте дрехите на малките деца. По-големите хора могат да пръскат и по кожата”, заяви Кантарджиев.
„За затварянето на булеварди и вземането на паркоместа в центъра на София се вдига шум, а „пръскането“ срещу кърлежи се прави в абсолютна тайна, така че никой не разбира, че е обезпаразитено. След като има 15 паразити на главата на детето, значи не е пръскано“, коментира той.
„Кърлежът хапе там и се напива с кръв, където е най-тънка кожата – сгъвките на краката и ръцете, ингвиналните гънки. Там трябва първо да се проверява за кърлеж“, съветва професорът.
„Да се знае, че някой форми на кърлежите са много дребни и може да бъдат сбъркани с бенка! До 12 часа от напиването на кърлежа той не е предал инфекцията. Колкото по-рано се свали, по-добре“, добавя той.
„Хората сами трябва да си ги свалят. Ако имаме въшки, ще ходим докторите ли да ни пощят?“, попита проф. Кантарджиев.
„В София и градовете, в които заразността е повече от 25%, трябва да се вземе антибиотик“, каза още той.
Започват да се почесват колегите на различни места, пошегува се пък водещият Виктор Николаев.