Японско проучване: Пасивните пушачи са с по-голям риск от нелечим рак на белия дроб
Преходът към бездимни алтернативи е успешен метод за справяне с пушенето не само в Япония, но и в Европа
Пасивните пушачи получават различни увреждания от тези на пушачите при излагането на тютюнев дим. Те дори биха могли да бъдат по-тежки от тези на пушачите в определени ситуации и да не се поддават на лечение с познатите терапии. Това показа проучване на Националния център за борба с рака в Япония.
В проучването, публикувано в Journal of Thoracic Oncology изследователите посочват, че пасивното пушене предизвиква ракови мутации на гени, които са различни от тези, засегнати при активните пушачи. Това увеличава риска от рак на белия дроб при непушачите, а също така и ги прави по-неподатливи на терапия срещу разсейки със съществуващите лекарства.
Изследователите анализират ДНК от 291 жени, оперирани от белодробен аденокарцином в болницата на Националния раков център в Токио между 2011 и 2017 г. При непушачите, изложени на тютюнев дим, се наблюдава увеличаване на експресията на конкретен ген, което липсва при пушачите. 15,6 % от мутациите в гените на непушачите, които са били изложени на вторичен тютюнев дим, са били свързани с натрупване на свързаните с това протеини APOBEC в туморните клетки. Процентът е двойно по-малък при тези, които не са били изложени на дим - 7,32 %.
„Мутациите от този тип са неравномерно разпределени в туморните клетки, което дава възможности за оцеляване на раковите клетки в организма при различни условия и може да повиши тяхната преживяемост. Това прави съществуващите лекарства по-малко ефективни“, категорични са японските учени.
Предишно проучване на японския Национален център по ракови заболявания установи, че рискът от развитие на рак на белия дроб при хора, изложени на пасивно пушене, е 1,3 пъти по-висок отколкото при тези, които не са били изложени на цигарен дим. Болестта причинява около 76 000 смъртни случая в Япония всяка година и около 1,8 милиона в световен мащаб.
Проучването стана повод японските лекари да настояват за въвеждане на пълна забрана на пушенето на закрито. Въпреки, че Япония е една от страните с най-строги правила срещу тютюнопушенето и то е забранено почти навсякъде, все още има заведения, в които може да се пуши на определени за това места. Страната на изгряващото слънце е популярна като елиминираща дима с помощта на технологиите. От навлизането на устройствата с наряване на тютюн на японския пазар през 2014 г. продажбите на цигари там бележат спад от 40%. Заради културата си да не вредят на другите и да уважават пространството им, мнозинството японци заместват цигарите с бездимни алтернативи.
Европа намалява вредата с бездимни изделия
Макар и по други причини, преходът към бездимни алтернативи е успешен метод за справяне с пушенето и в Европа. Данните за нагласите на европейците за тютюневите изделия от Евробарометър показват, че най-сериозен успех с отказа от цигари имат държавите, в които пушачите се стимулират да кажат „стоп“, замествайки ги с иновативни алтернативи като електронните цигари, устройства с нагряване на тютюн или снус. Страните с най-ниско разпространение на тютюнопушенето са в ЕС са Швеция (7%), Великобритания (12%) и Холандия (12%). Най-много се пуши в Гърция (42%), България също е в челните позиции (38%).
Изключителен пример за ефекта от бездимните алтернативи е Швеция, която е единствената страна в ЕС, в която са разрешени торбичките тютюн за орална употреба – шведски снус. Това е и причината там да има най-малко пушачи, тъй като те предпочитат бездимния вариант да приемат никотин.
Друг пример е Великобритания, където електронните цигари са признати за ефективен метод за спиране на пушенето и през 2020 г. страната отчете намаляване на разпространението на тютюнопушенето до 12%. Това е 5% спад от 2017 г., най-рязкото намаляване от 2006 г. насам. Причината е в методите - 4 проучвания сред населението на САЩ и Великобритания показват, че вейпингът е повишил отказа от цигари с 10-15% за последните 5 г. 15,1% от хората, които са отказали цигарите, са го направили с помощта на електронните цигари, посочиха експерти на световен форум по темата в САЩ.
Електронните цигари не са без рискове, но представляват в пъти по-малък риск отколкото тютюнопушенето. Освен за пушачите, вейпингът намалява вредата и за непушачите около тях - рисковете за пасивните пушачи са от ниски до много ниски.
„Най-токсичните химикали, открити при конвенционалните цигари или не присъстват в електронните цигари или присъстват в много по-ниски нива. Например нивата на специфичния за тютюна нитрозамин NNK в електронните цигари са по малко от 3% от нивата, открити в цигарите“, посочва проф. Алън Бубис, токсиколог в Кралския колеж в Лондон. След анализ на 36 химични елемента в аерозола и цигарения дим, стават ясни сериозните разлики между тях – живакът не е открит в електронните цигари, а потенционално токсични елементи като олово, рубидий, арсен, сребро, кобалт, бисмут, паладий и кадмий, изключително рядко се срещат при тях и то в минимални количества, за разлика от концентрацията им при цигарите.