×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как санирането спря, преди да тръгне


Как санирането спря, преди да тръгне
Програмата закицли и няма почти никакъв интерес към санирането със самоучастие на собствениците
07 Април 2024, Неделя, 15:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Има много нисък интерес към втория етап на програмата с 20% съфинансиране, а поръчките за първия етап още не са тръгнали

Санирането спря, преди да е почнало. Най-мащабната програма от Плана за възстановяване и устойчивост - тази за обновяване на многофамилните жилищни сгради в България, на практика в момента не разходва никакви пари, защото нито един от нейните етапи не е тръгнал. Става дума за финансиране от над 1.6 млрд. лева за саниране, от които 1.2 млрд. лева се отпуснаха безвъзмездно на първи етап, а останалите малко над 282млн. лева трябваше да отидат за 80% съфинансиране на втори етап, пише вестник Капитал.

Само преди дни стана ясно, че по втория етап на процедурата са кандидатствали едва 307 проекта за 152 млн. лева при общ ресурс от 282 млн. лева. Вторият етап предвижда 80% грант и 20% самоучастие на гражданите. Интересът там рязко спря след решението на три парламентарни комисии да се "намери финансиране" за всички проекти от резервния списък на безплатния етап.

Как и откъде ще се намери такова финансиране, което възлиза на милиарди левове, не е ясно, но за сметка на това след него през март, са подадени само 15 нови проектни предложения за втори етап, уточниха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Отново политически игри спряха и първия етап, който уж беше приключил и затворен още в началото на годината, с избрани над 750 проекта. Заради недоволството на редица общини, които заплашиха да обжалват, процедурата още не е официално финализирана, а парите по нея не са задвижени, което личи от регистъра на обществените поръчки - към момента има само една пусната по програмата - на Панагюрище.

Как вторият етап на санирането спря

Идеята след края на първия етап беше окончателно да се спре с безплатното саниране и да се премине към съфинансиране, за да може да се покрият повече сгради в страната. През март обаче, след масово недоволство по места, три комисии в парламента приеха, че трябва да се осигурят пари за проектите в резервния списък от първия етап на програмата. Тогава депутатите настояваха регионалното министерство да намери задължително финансиране за резервните проекти, но без обсъждане откъде да дойдат 2.7 млрд. лева за близо 2100 блока.

Дори и да се намерят такива средства, а това би било огромна дупка в бюджета, данните са категорични: няма как общо 66 000 многофамилни жилищни сгради в страната да бъдат финансирани с публични средства, за което са необходими между 40-60 млрд. лева. Това значи, че България задължително трябва да премине към съфинансиращ модел, а това решение спъна старта му.

Предложението трябваше да влезе в пленарна зала за гласуване от депутатите, което обаче така и не се случи, но явно повлия на програмата. След ниския интерес, който очевидно няма да се увеличи при ново удължаване на срока (първоначалният изтече през февруари), кандидатстването приключи и няма да бъде продължено, посочиха от регионалното министерство, въпреки че ресурсът не е изчерпан.

Още няма финансов инструмент, който да подпомогне хората

Другият нерешен въпрос, който със сигурност повлия на собствениците да не се включат във втория етап на програмата, е липсата на решение за съфинансирането на тези 20% самоучастие. По приблизителни оценки става дума между 5000 и 10 000 лева на домакинство - достатъчна сума, за да спъне доста от кандидатите, ако няма ясен механизъм, който да ги подпомага. Хората се страхуват да носят отговорност заедно със съседите, а трудният въпрос е как точно става разпределението на средствата. Важното, което трябва да се знае, е, че всеки отговаря до размера на своята идеална част от жилищната сграда.

Още преди няколко месеца министърът на регионалното развитие Андрей Цеков съобщи, че ще представи такъв механизъм, по който Българската банка за развитие да участва в процеса. Но това към момента остава само обещание.

Необходимо е министърът да даде мандат на ББР да изработи гаранционна схема за домакинствата, коментират специалисти. Банката за развитие може да осигури тези 20% докато започнат строително-монтажните работи и започнат да се генерират спестявания. Все пак основна цел на тези проекти е да се генерират 30% спестявания на енергия, коментират консултанти пред "Капитал".

Необходимите средства за съфинансиране на проектите към момента са 30 млн. лева, а максимумът щеше да е 70 млн. лева, ако бяха подадени проекти за цялото налично финансиране по втория етап.

От отговори на Българската банка за развитие става ясно, че в момента не се работи по подобна гаранционна схема. Оттам припомнят само опита на банката в осигуряване на целеви средства в първия етап от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, който стартира през 2015 г. и по който са разплатени над 2 милиарда лева.

Държавната банка може да поеме по-висок риск от търговските. Проекти като тези всъщност са с малък риск, твърдят експертите, защото хората отговарят за своята част, общините отговарят за изпълнението, има редица институции и експерти, които са отговорни за контрола, а данните и от други страни показват, че няма несъбрани вземания.

Именно поради това бяха направени и последните промени в Закона за устройство на територията, за да може да се обезпечи даване на колективни кредити.

Според регионалното министерство липсата на ясни политически послания също повлияват преговорите с Българската банка за развитие и търговските банки, с които такива разговори се водиха допреди няколко месеца.

А какво стана с безплатното саниране

Проблемите обаче не спират дотук. Реализирането на проектите по първия етап на програмата, по който бяха одобрени над 750 проекта, също е спряло.

В момента общините имат зелена светлина за обявяване на обществени поръчки за изпълнители под условие, което означава, че може да настъпят и промени в договорите на по-късен етап. Според Закона за обществените поръчки възложителят може да обяви обществена поръчка под условие при липса на осигурено финансиране (сключен договор за безвъзмездна помощ). По този начин сроковете, свързани с възлагането на обществени поръчки, могат да текат паралелно докато се извършват проверки на сигналите от граждани и се сключват договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

Реално административният акт за обявяване на спечелилите проекти не е публикуван. Това според запознати е трик, който администрацията използва, за да не започне масово обжалване на процедурата. Още след обявяване на резултатите и заради недоволство от класирането някои общини обявиха, че ще обжалват.

Според представители на общинските администрации, с които "Капитал" разговаря, обаче едва ли ще има много обжалвания. За успешна жалба трябва конкретен сигнал, че сграда от друга община е извършила нарушения.

По договорите не се предвижда авансово плащане, което би трябвало да стимулира местните власти да извършат дейности максимално рано, за да поискат възстановяване на средства. По Плана за възстановяване остават около 26 месеца за изпълнение и отчитане. В тази връзка, основният риск за забавянето на изпълнението на даден проект е провеждането на процедурата за възлагане на обществена поръчка, посочиха от МРРБ. 

Затова е препоръчително общините да стартират процедурите за възлагане възможно най-скоро, докато протича процедурата по сключване на договори за безвъзмездна помощ, допълват от администрацията.

Отделно става ясно, че МРРБ е изпратило обследванията за енергийна ефективност на всички одобрени проекти към Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Подписват се договори само след потвърждение, че обследването отговаря на изискванията от Агенцията, структура към Министерството на енергетиката.

Така или иначе общините са в очакване дали ще има промени в проектите при евентуални допълнителни проверки. Освен това общинските администрации, до които "Капитал" се допита посочват, че в момента те са залети с нови поръчки на проекти с публично финансиране по държавния фонд, който им беше отпуснат с бюджета, както и с поръчки за саниране на публичните сгради, които вече вървят. Това означава, че тези за саниране на частните сгради ще се забавят.

 


В категории: Бизнес , Политика


Флагман.БГ Световна звезда към Кокала: Емиле... Световна звезда към Кокала: Емиле... 24/01/2025, Петък 21:30 0
Флагман.БГ Сподели, че от десетки месеци не е... Сподели, че от десетки месеци не е... 24/01/2025, Петък 21:00 0
Любовта им бе голяма, но...
Любовта им бе голяма, но... 24/01/2025, Петък 19:49 2
Флагман.БГ Свали с 30 години по-младо гадже Свали с 30 години по-младо гадже 24/01/2025, Петък 19:20 1
Флагман.БГ Тази стюардеса изчерви мрежата Тази стюардеса изчерви мрежата 24/01/2025, Петък 18:49 2
12
Коментара по темата
12.
Никой няма да плати 20% от завишени цени
07.04.2024 19:45:39
0
9
по втория етап на процедурата са кандидатствали едва 307 проекта за 152 млн. лева при общ ресурс от 282 млн. лева
----------
Когато дойде време да се събират 20-те процента, ще отпаднат и останалите желаещи
11.
Ко речи?
07.04.2024 19:42:00
0
5
Програмата закицли
-----
Кой туй закицли?
10.
zornica
07.04.2024 19:33:16
0
6
аз съм в 18 етажен блок и сме одобрени за саниране ,но аз съм се САНИРАЛ с изолация още преди 10 години. ЩО ся да плащам за саниране?
9.
az sym
07.04.2024 19:28:24
0
9
аз съм в 18 етажен блок и сме одобрени за саниране ,но аз съм се САНИРАЛ с изолация още преди 10 години. ЩО ся да плащам за саниране?
8.
Иван
07.04.2024 19:14:49
2
9
Да извади 5-10 хиляди човек живеещ в панелка хич не е лесно, те на повечето входове имат списък с длъжници на суми за чистчка, които не са плащали от няколко месеца, а някой са надхвърлили година.
По принцип е доста нечестно при наличие на сдружение отговорниците могат да теглят заеми на името на сдружението, което означава че теглят общ заем за чието изплащане са длъжни всички собственици.
А това че всеки отговаря до размера на своята идеална част от жилищната сграда е ЛЪЖА. сДРУЖЕНИЕТО Е СДРУЖАВАНЕ И ПЛАЩА ОНЗИ КОЙТО ИМА, ПЪК ТЕ В САМОТО СДРУЖЕНИЕ ДА СЕ ОПРАВЯТ ПОСЛЕ. Дори и сдружението да осъди съсед/и които нямат пари, нищо няма да им вземете (няма как да вземеш на босия цървулите), а жилището няма как да разпродадете на публична продан защото закона го защитава като единствено жилище!!!
Тоест имащите работна заплата ще поемат разхода за изплащане на заема на бедняците, това е!
7.
b
07.04.2024 18:07:00
3
5
Сори , аз съм свикнал Бай Тошо да се грижи за всичко, затова ще чакам него да ми санира блока
6.
до 3
07.04.2024 16:35:44
0
14
Думата не е завист, а несправедливост и е съвсем нормално тя да дразни. Случайно минавах край блок, който очевидно смята да опитва да се включва във втория вариант на санирането и прочетох съобщенията относно разходите. Ставаше дума за близо 8 хиляди на апартамент, които "евентуално" можело да бъдат намалени до 5 хиляди. Беше най-обикновена 8-етажна панелка с 4 входа. Много хора не разполагат с такива суми, не само пенсионери, а и те са безспорно много.

Да, в нормалните и приятно изглеждащи държави собствениците на апартаменти, а и дори на къщи в квартали с общо озеленяване, басейни, спортни площадки и други екстри и съответната квартална организация, са длъжни да плащат за всяка тяхна поддръжка и тя, като всичко, се увеличава през годините. Това е като таксата поддръжка в много курортни комплекси тук, въпреки че в България, като всяко едно нещо, тя е изродена, т.е. мафиоти те скубят като мокра кокошка, но не предлагат и не вършат нищо. Казвам го просто за сравнение.

В нормалните държави обаче, ако стигнеш до положение да не си способен да плащаш тази такса, си има последствия, дори и жилището да е изплатено... Същото се отнася и до данъците. Когато вече не си в състояние да плащаш тези разходи, налага се да продадеш жилището си. Иначе просто го губиш. Представяш ли си какво би станало тук при това положение... Почти всички старци с по-големи жилища ще трябва да ги продадат в последните си години и да се местят в по-малки. Ами ако няма кой да им помогне? Ами ако жилището им дори и сега е боксониера? Остават на улицата! Всичко това може да се превърне в огромен и трагичен социален проблем!
5.
*********
07.04.2024 15:35:05
5
19
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
4.
дебили бургас
07.04.2024 15:33:06
3
21
идват избори мислете
3.
дебили бургас
07.04.2024 15:32:06
35
20
Тъпия българин завижда на хората със санираните безплатно сгради. Кой беше премиер тогава? Ама стадото тръгна след шарлатани измамници и сега.... саниране няма. Ако 2020 г не бяхте тръгнали сле юмручето на РРадеви Кирето лъжеца..... днес над 50% от жилищата щяха да са санирани безплатно.
2.
До 1
07.04.2024 15:15:02
3
44
Средния бургазлия е с 800-1000 кинта заплата чисто, естествено че не може да изкара едни 10-20 хиляди да си санира бараката
1.
anon
07.04.2024 15:05:11
13
24
българина бутнеш ли го да дава пари никъв го няма. много ясно че ша зацикли.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кичка Бодурова инвестира в имоти, разказа как са я обрали Кичка Бодурова инвестира в имоти, разказа как са я обрали  Вече ще прекарвам повече време тук, а моите фенове са много щастливи от това, споделя звездата Желязков с важна новина за еврото и за споразумение, с което ще получим близо половим млрд. евро Желязков с важна новина за еврото и за споразумение, с което ще получим близо половим млрд. евро На коя врата ще похлопа премиерът за широко мнозинства за избор на ВСС? Росен Желязков се похвали, че е намерил начин как да успокоява страстите Сподели, че от десетки месеци не е... Сподели, че от десетки месеци не е... Употребявал алкохол Певица, възпяла Криско, игра в "Сделка или не" Певица, възпяла Криско, игра в "Сделка или не" Спечели само 2 лева Любовта им бе голяма, но... Любовта им бе голяма, но... Продължи под 36 месеца Очевидец разказа как къща в Банкя се вдига в небето, а съседи чули викове за помощ Очевидец разказа как къща в Банкя се вдига в небето, а съседи чули викове за помощ Помислих си, че аз съм следващият  и че моята къща също ще гръмне, споделя Кристиян Василев Хора с двигателни проблеми отново може да кандидатстват за рампи и асансьори Хора с двигателни проблеми отново може да кандидатстват за рампи и асансьори Крайният срок за подаване на документи е 28 февруари, като това става чрез заявяване от страна на кандидата в Община Бургас на телефон 056 907 371 Пускат кучета да търсят изчезналите брат и сестра след взрива в Банкя Пускат кучета да търсят изчезналите брат и сестра след взрива в Банкя Никой не може да се свърже с Тодор и Антоанета, каза кметът на града Рангел Марков Който от маскарад разбира, тук се спира! Само да внимава като пие бира... Който от маскарад разбира, тук се спира! Само да внимава като пие бира... Градусът на емоциите в Перник достига световни висини Защо ни е еврозоната - за да спасяваме Франция и Италия ли? Защо ни е еврозоната - за да спасяваме Франция и Италия ли? Ще трябва да напечатаме 5 трилиона евро, за да им платим външните дългове, изчисли Румен Овчаров 
Филм с българско участие за етническо прочистване номиниран за "Оскар" Филм с българско участие за етническо прочистване номиниран за "Оскар"  "Човекът, който не можеше повече да мълчи" печели „Златна палма“ в Кан, а след това е обявен за „Най-добър късометражен филм“ в Швейцария Изненада в кралското семейство! Вижте кой ще наследи Чарлз III! Няма да са синовете му Изненада в кралското семейство! Вижте кой ще наследи Чарлз III! Няма да са синовете му Кралят се влошава все повече след поставената му онкологична диагноза Българка е сред заложниците на „Хамас“ Българка е сред заложниците на „Хамас“ Освобождават я утре Пламъци край петролната рафинерия в Рязан, но отмъщението на руснаците е страшно Пламъци край петролната рафинерия в Рязан, но отмъщението на руснаците е страшно Пожар в жилищен блок в Киев заради паднали отломки  Има трима внуци, но изглежда като на 25 години, защото... Има трима внуци, но изглежда като на 25 години, защото... Тази дама спортува, яде много портокали и цялостно не прекалява с храната. Това в съчетание с гена й я прави "най-горещата баба в света" Денят, в който САЩ заличиха джендъра Денят, в който САЩ заличиха джендъра Джендър-идеологията искаше да разруши фундамента на човешката цивилизация - бинарната полова система Путин готов за споразумение със САЩ, но в Киев беснеят, че без Украйна не може да преговарят Путин готов за споразумение със САЩ, но в Киев беснеят, че без Украйна не може да преговарят Той се стреми да решава съдбата на Европа – без Европа, коментира Ермак, а от Москва припомнят, че преговорите са забранени с указ на Зеленски Свали с 30 години по-младо гадже Свали с 30 години по-младо гадже "Рос" от "Приятели" има подход с дамите   Песимизъм на форума в Давос, шеф на корпорация зове за инвестиции в Европа Песимизъм на форума в Давос, шеф на корпорация зове за инвестиции в Европа Ако Тръмп съумее да отключи частния капитал и да заработи чрез по-малко регулации, ще направи САЩ по-малко зависими от собствените си фискални проблеми, каза Лорънс Финк Тази стюардеса изчерви мрежата Тази стюардеса изчерви мрежата Влюбените емотикони полетяха
Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Визите за САЩ едва ли ще паднат при мандата на Тръмп Виц на деня Виц на деня След като почистих телефона си със спирт, той се включи сами поиска и мезе Виц на деня Виц на деня Нови коли карат само тези, които нямат пари да поддържат стари Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не си истински българин, ако покрай спагетите болонезе не хапнеш и две филии хляб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори