Триста италиански инженери се заселват в Бургас заради мегапроекта на Лукойл
Около 300 висококвалифицирани италиански специалисти ще се заселят в Бургас за повече от две години. Те ще се включат в изграждането на Комплекса за преработка на тежки отпадъци, за който се договориха вчера "Лукойл Нефтохим Бургас" и италианската компания Technip. Това е най-голямата инвестиция в новата история на България. В света сега има само девет действащи подобни инсталации - в Мексико, САЩ, Канада, Полша, Япония и Кувейт.
Изграждането на такова модерно съоръжение изисква и отлично подготвени кадри. Италианците пристигат през април, като дотогава Лукойл трябва да уреди въпросите с настаняването им. Дали ще бъдат в хотели или в луксозни апартаменти все още не е уточнено. Това са много добре платени кадри, които за дълъг период от време ще харчат парите си тук, а това ще се отрази благоприятно върху услугите и търговията в града.
Комплексът ще бъде най-голямата каталитична инсталация за хидрокрекинг в Източна Европа. Както вече бе съобщено, стойността на първата фаза на проекта надвишава 1,5 млрд. долара. България ще е сред 10-те най-добри, а след изпълнение и на втория етап на проекта ще сме в световната тройка по качество и ефективност на преработка на петрола, заяви при подписването вицепремиерът Симеон Дянков. Той очаква повече вложения в бюджета при същото количество преработен петрол след пускането на инсталацията. В момента при преработката на нефта се извличат 75% от съдържащите се в него продукти, а след три години ще се извличат 92%.
При строителството на комплекса ще бъдат открити 3000 работни места, като ще се разчита много и на местна работна ръка. Освен това редица дейности, свързани с проектирането, логистиката и производството на части и оборудване, също ще бъдат поверени на български фирми.
Първият вицепрезидент на нефтената компания "Лукойл" Владимир Некрасов похвали България за "благоприятния инвестиционен климат".
Комплексът е с огромна екологична стойност, тъй като с него рязко ще се понижи изхвърлянето в атмосферата на вредни вещества. Това на практика е една съвсем нова рафинерия, каза кметът Димитър Николов, който вчера също бе на подписването на историческия договор (интервю с градоначалника по темата четете по-късно в сайта).
Пак лобита, игри, интереси...