Югоизточна България застрашена от воден дефицит?
Към момента язовир „Камчия“, който снабдява Бургаска и Варненска област, е пълен наполовина
Югоизточна България, Североизтока и определени ивици по брега на Дунав към Видин са най-застрашени от воден дефицит, предупреждава проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите към Българската академия на науките.
Според него, колко воден ресурс имаме зависи от това колко разумно го ползваме. България не е от най-богатите на водни ресурси страни в Европа, но на този етап те са достатъчни, за да задоволят потреблението.
Климатичните промени обаче могат да влошат ситуацията. В момента водният ресурс на България е достатъчен и по-голямата част от територията й е извън воден стрес през по-голямата част от годината. Но климатът ще става все по-средиземноморски, а лятото – все по-сухо. Дори валежите да останат едни и същи, затоплянето ще доведе до по-големи изпарения, коментира проф. Гачев.
Водният ресурс, който се формира върху самата територия на страната, е 16-18 милиарда кубични метра. Водите от Дунав нямат питейни качества.
Към момента язовир „Камчия“, който снабдява Бургаска и Варненска област, е пълен наполовина. Само преди три години над Бургас и останалите населени места, които се захранват от него, бе надвиснала опасност от водна криза. Полезният обем бе едва 29.8 млн. куб.м., като делът от общия му капацитет бе само 18.9%. През януари обаче паднаха рекордни дъждове и това спаси ситуацията.
Точно по това време Министерството на околната среда и водите реши пожарно да изгражда воден байпас чрез язовирите „Ахелой“ и Порой“, като се ремонтират язовирните стени и се осъществи връзка между язовирите чрез три помпени станции и тръбопровод с обща дължина от 10 километра. За тази цел държавата отпусна близо 46,5 милиона лева. Разчетите бяха до края на 2021 година двата язовира да станат питейни и да помагат на „Камчия“ във водоснабдяването.
Днес, три години по-късно, не е направено почти нищо, не е ясно къде са парите, а тръбите за тръбопровода събират прах и слънце. Ако Бургас и останалите селища разчитаха на язовирите „Ахелой“ и „Порой“, нямаше да имат и капка вода.
Източник: в. Уикенд