Комисията за Нотариуса в режим „ступор“
След ударното начало парламентарният орган се кротна в контекста на преговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ за ново правителство
Навлезе ли във фаза „ступор“ парламентарната комисия за Мартин Божанов-Нотариуса? Временният орган на Народното събрание бе сформиран на 7 февруари, за да провери факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Божанов, който бе убит в София няколко дни преди това.
Комисията започна ударно с няколко ефектни изслушвания. На 15 февруари бяха привикани представители на сдружението „Антикорупционен фонд“.
Седмица след това бяха изслушани съдия Владислава Цариградска, прокурор Невена Зартова и нейните бивши заместници в ръководството на Софийската районна прокуратура. Заседанието на 22 февруари продължи почти до полунощ.
На 29-и пък бяха извикани бившата „Мис България“ Ивайла Бакалова и нейният мъж Веселин Денков, които намесиха и ГЕРБ и Бойко Борисов в прокурорски и съдийски рекет и репресии.
Борисов след това се оплака, че комисията за Нотариуса била ползвана с политически цели – явно визирайки „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Депутатите от ПП-ДБ впрочем подходиха внимателно при изслушването на Бакалова и Денков. Въпреки това се стигна до конфликт между тях и представители на ГЕРБ начело с Маноил Манев.
Междувременно наближаваше времето за ротацията, а началото на преговорите постоянно се отлагаше от Бойко Борисов въпреки натиска на ПП-ДБ. От „Продължаваме промяната – Демократична България“ пък обясниха, че в комисията за Нотариуса следва да бъде изслушан и изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Освен това, според тях той трябвало да се оттегли поне временно от поста заради съмненията, че може да повлияе на текущи проверки и разследвания.
След настоятелно питане на репортер на „Флагман“ Борисов призна, че сега не вижда причина да иска оставката на Сарафов – нещо, което представители на партията му направиха миналата година спрямо тогавашния обвинител №1 Иван Гешев.
Миналата седмица пък заседание на комисията за Нотариуса не бе свикано въпреки нестихващия интерес към нея, като обяснение за това нямаше. Председател на временния орган е Никола Минчев от ПП-ДБ.
Неофициално се коментира, че паузата се налага заради преговорите с ГЕРБ за ротацията. Борисов и партията му търпят щети от комисията, в която се повдигат въпроси за политически чадър над групите около Нотариуса, а и Петьо (Пепи) Еврото и „Осемте джуджета“.
Днес все пак е свикано заседание на временния парламентарен орган. На него е привикана ръководителката на Софийската градска прокуратура Илиана Кирилова, която ще отговаря „относно евентуално наличие на групи за влияние“ в СГП и предприетите от нея мерки.
Изслушването й обаче се очаква да е сравнително безобидно за партия ГЕРБ, с която ПП-ДБ вече води тежки преговори за ново правителство с премиер Мария Габриел.
Днес коментар от трибуната на Народното събрание направи Радостин Василев, който се отцепи от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“, а отскоро има и своя партия с името МЕЧ.
Той поиска думата за процедура и постави въпроса за комисията за Нотариуса. Василев припомни, че днес тя трябва да заседава, за да изслуша прокурор Кирилова, която била „едно от Осемте джуджета“. Според свидетелски показания в досъдебно производство тя получавала инструкции от Петьо Еврото „как да свършват определени дела“ и „участвала в корупция“.
Кога ще поканим на изслушване Боби Сарафов, попита Радостин Василев, обръщайки се и към Никола Минчев. Сарафов също бил част от „Осемте джуджета“, а сега изпълнявал функциите на главен прокурор.
„Кога ще поканим в това Йордан Петров – друг участник в „Осемте джуджета“, сега прокурор, който разследва Петьо Еврото? Кога ще поканите Константин Сулев – лицето, което си е позволило..., прокурор от Районна прокуратура, да разследва Петьо Еврото и вече е обвиняем? Повдигнато му е обвинение. Кога ще поканите Емилия Русинова – заместник апелативен прокурор на София, участник в „Осемте джуджета“? Нейният син има дете от момчето за всичко на Петьо Еврото“, заяви Василев и попита за какво е била създадена парламентарната комисия.
Той се обърна към съпредседателя на парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков: „Г-н Петков, „Осемте джуджета“ е най-големият корупционен казус в българската прокуратура и съдебна система някога, който е създаван. Кога в комисията, оглавявана от Никола Минчев, ще бъдат поканени истинските престъпници, които в момента стоят начело на прокуратурата в България? Никога няма да бъдат поканени!“
Кирил Петков, изглежда, от място обеща, че и те ще бъдат поканени, защото Василев размаха с пръст и каза: „Няма, г-н Петков! Защото заради „сглобката“ вие нямате смелост да го направите. Никола Минчев гледа като уплашен на тази комисия. Истината е, че нашата прокуратура в момента е завладяна от „Осемте джуджета“. Йордан Петров, Емилия Русинова, главният прокурор, градският прокурор на София... Ми днеска ще я питам тя какво е правила в „Осемте джуджета“ тоя прокурор.“
След въпрос на председателя на парламента Росен Желязков каква е процедурата на Радостин Василев, той обясни: „Процедурата е Народното събрание един път завинаги да се дистанцира от тази корупция, която е завладяла прокуратурата, и един път завинаги да оставим настрана политическите интереси и виждания на различните партии. И в крайна сметка мисля, че е крайно време и особена юрисдикция да се създаде в тази държава, която да арестува прокурори. Г-н председател, подложете на гласуване това...“
Желязков обаче изключи микрофона на Василев, понеже времето му изтекло, а изказването му било „нещо като декларация“ от негово име.
Парламентарната комисия за Нотариуса действително има потенциал да разтърси, но и да даде начало на очистване на политическата и съдебната системи и по-специално на прокуратурата. Изглежда, че ПП-ДБ, поне към момента, внимават да не дразнят Бойко Борисов, а вероятно и ДПС, чийто нов лидер Делян Пеевски също бе споменат в негативен контекст при изслушването на съдия Владислава Цариградска. Партията на Доган и Пеевски от години търпи критики, че е овладяла държавното обвинение.
Любопитно е обаче пасивното поведение на опозицията в парламента. БСП се държат доста прибрано по темите около Нотариуса и „Осемте джуджета“. „Възраждане“ пък дори се опитаха да осуетят изслушването на Ивайла Бакалова и мъжа й с аргумента, че думите им може да навредят на съдебни и досъдебни производства.
Най-малката политическа сила - „Има такъв народ“, в началото постави въпроси, свързани с включването и на случая „Осемте джуджета“ в предмета на изследване на комисията. Впоследствие обаче и тя като че ли влезе в режим пауза.
Гърция(Солун Халкидики,Асправалта,Неа Паромос,Кавала)
Италия(Рим Ривиерата окало Сан Ремо)
Франция
ДУБАЙ
и сметки за десетки милиони € на името на половинките си в ШВЕЙЦАРСКИ и Френски Монако банки
бочко, сарафчо и компания й Затвориха устенцата!