Справка в историята: Кога 3 март става национален празник
Първите чествания започват в края на 19 век
Първите чествания на 3 март започват в края на 19 век. След това празникът е отричан, забравян и връщан обратно. Най-активно у нас се отбелязва след 1978 г. Национален празник става в началото на Прехода.
Първото празнуване на Освобождението е във Велико Търново, година след неговото обявяване. Там е отслужен молебен за загиналите български и руски воини.
„Първоначално той е приет като Ден на възкачването на престола на руския император Александър Втори, тъй като след Освобождението е издигнат в статут на освободител на България, както е записано в протокола на Учредителното събрание”, обясни проф. дин Милко Палангурски, историк във Великотърновския университет.
Едва шест години по-късно, след Съединението на България, празникът се отбелязва с по-малко почести заради обтегнатите ни отношения с Русия. Княз Фердинанд дори пропуска част от честванията. След признаването на княза от Великите сили, българо-руските отношения са възобновени, 3 март се празнува с почести в цялата страна.
„Градовете в цялото княжество са били богато декорирани, навсякъде е имало молебени, на които са присъствали почти всички граждани”, пише във вестник „Мир”.
След това отново има прекъсване в празненствата при Първата световна война, когато България и Русия водят сражение една срещу друга. През 1925 г. Демократическата партия отново връща 3 март като национален празник.
„След 9 септември е изваден от празничния календар, защото е свързан с императорската царска власт, а не с новата идея на Комунистическата империя. С други думи той е обявен за фашистки. След това за националистически, за царски празник и така нататък”, поясни проф. Палангурски.
За 100-годишнината от Освобождението, през 1978 г., в София отново има големи чествания. Денят става национален празник по предложение на държавния глава на България след отстраняването на Тодор Живков - Петър Младенов.
30 години по-късно все още има дебат за датата и тържествата.
Нищо българско не се тачи на него ден , така че няма нужда това да е най важния ден за България.
Лъжа е, че България е освободена на 3 март, защото това се е случило още на 31 януари в Одрин с капитулацията на Османската армия.
Как от толкова много "патриоти" на Шипка и другаде, един не се сети, че да спомене, че на 3 март е подписан Букурещкият мирен договор с който се слага край на Сръбско-българската война и де факто се признава Съединението ??????
Поне ей така от кумова срама.
Да се смени...
Намерили едни балъци да викат "ура" и "у" на 3 ти. Ше повикат, повикат и ще слязат. Керванът си върви.Прост народ лесно се управлява.
Така да се раздели българската земя, че те да стигнат най-близо до Босфора. Не успяват да стигнат до Мидия, но стигат до Балкана Ето това празнуват московските гяволи на 3ти март.
Смирете се - освен руснаци, 40 000 румънци, 50 000 поляци, сърби -60 000 , черногорци, бошняци, финландци, украинци. Една благодарност и уважение , Това е достойно и достатъчно. Това, че братята-руси са ни освободили е вярно само метафорично, исторически не издържа.
Българите се биха за Екзархията , а получиха едно малко васално княжество, колко да не е без хич. Какво да му празнувам, като Бургас остана румели.? Това е истината
- Не само вярват, но са платили 32 тона злато за това, Джийвс.
- Гениално, сър!"