Каналджиите от разбитото ОПГ проплакаха задружно в съда: Искаме вкъщи (ОБНОВЕНА)
Прокуратурата очаквано поиска постоянен арест
Четиримата мъже от Бургаско, които преди дни бяха арестувани като част от разбитата от ОДМВР-Бургас организирана престъпна група за трафик на бежанци, се изправиха пред Окръжния съд, за да разберат ще чакат ли присъди в ареста, или ще бъдат пуснати с по-лека мярка за неотклонение. Дошли да ги подкрепят бяха семействата им, които се бяха събрали пред съдебната зала.
Едно е общото между четиримата - всичките са с незавършен осми клас и всички са искали да извадят „бързи пари” със схемата. Рашко Щерионов (33 г.), Красимир Господинов (37 г.), Асан Рашид (48 г.) и Мустафа Ибрям (33 г.), не говореха особено добър български език, но успяха да се оплачат пред съдията, че „задържането под стража” е прекалено тежка за тях мярка. Те поискаха да бъдат пуснати, едва ли не на свобода - под домашен арест или с парична гаранция и изредиха куп причини за това.
От „трябва да гледам семейството си”, през „децата седят гладни” та чак до „майка ми има високо кръвно налягане” - такъв бе опитът на четиримата каналджии да се размине с решетките, поне до началото на същинското дело.
Но според Прокуратурата събраните на този етап доказателства срещу тях са категорични, че имат отношение към извършеното престъпление, което е продължило повече от година - от началото на 2023 г. до ареста им пред дни. Прокурор Павел Манукян изнесе данни за криминалното минало на задържаните.
Шестима от разбитото ОПГ за мигранти са с повдигнати обвинения, РДГП следяла групата от над година
Сочените за тартори на ОПГ-то Красимир и Асан са осъжани. Първият се е разминал с глоба за фалшиви регистрационни номера, но има 2 висящи дела от 2023 и 2024 г. Имал автосервиз, бил женен. Вторият има противозаконни прояви като документални престъпления и транспортни такива, имал и три деца, които, разбира се, посочи за причина да бъде пуснат от ареста.
Прокуратура и МВР разкриват схемата на Гърнето и ОПГ-о му за трафик на мигранти
Рашко Щерионов не бил осъждан, но все още. Тъй като имал висящо производство от 2023 г. Мустафа Ибрям пък бил осъждан три пъти. Всичко това даде достатъчно основания на държавнто обвинение да поиска най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража”, защото са изпълнени и трите условия - че има опасност да се укрият, че могат да повлияят на свидетели и че има достатъчно доказателства, че са извършители на деянието. А такива има.
Освен, че групата е следяна още от самото ѝ зачеване в ранната 2023 г., след ареста на участниците, които са шест, макар днес да бе разгледана мярката само на четирима, са разпитани и множество свидетели. Техните показания масово съответстват едно на друго и посочват именно въпросните обвиняеми като организатори и участници на престъпната каналджийска група. Самата тя пък работела много организирано и под строй и успяла да превози множество групи през граница, за 30 от които се знае, че са спрени преди да стигнат до Сърбия.
„Искам да си гледам децата, да работя, да ги храня”, каза Ибрям пред съда, запитан дали иска по-лека мярка.
„Искам да ме пуснете, защото нямате пълните доказателства. Можем да лежим вътре (в ареста, бел.а.) напразно”, заяви троснато Рашко, който подчерта още „Ако ви е страх, че ще се укрия или избягам, можете да ми сложите забрана за напускане на страната”.
„Вкъщи искам, имам жена, майка, деца, грижа се, имам студент. Като не работя, няма да мога да се грижа за семейството си”, проплака Красимир.
„Не съм се укривал. Постоянно съм вкъщи, като не пътувам (в чужбина, бел.а)”, заяви Асен Рашид, за когото има данни, че всяка седмица пътува до Германия и който сам призна в съдебната зала, че този път отишъл да „вземе две коли от там” и го арестували. Имал още и три шини, и го болял кракът.
ОБНОВЕНА: Съдът остави в ареста и четиримата обвиняеми.