Тези две думи ще съсипят всичко
Да кажеш честно „Съжалявам, сгреших“ не е никак лесно. Да се извиниш, така че човек да прости, е трудно. Но много хора, които се извиняват, имат друг талант: да поискат прошка по такъв начин, че да изглежда, че са се извинили, но в същото време обидения човек да се почувства като глупак. Ето две думи, които могат напълно да обезсилят вашето покаяние.
"Ако" и "но"
„Изразите „Съжалявам, ако...“ и „Съжалявам, но...“ обикновено позиционират извинението като условно,“ казва психологът Кристин Хамънд. „Всичко, което следва, обезсилва всяка отговорност, която може да сте се опитали да поемете върху себе си.“
Ето само няколко варианта как всъщност звучи квалифицираното извинение.
"Съжалявам, но не го направих нарочно . " Това е извинение с опит за самооправдание. Но ако човек е виновен, тогава не е толкова важно по каква причина се е случило.
„Съжалявам, но не съм съгласен.“ Всъщност не ви пука дали сте извинени или не. Така напълно обезценявате самата дума „съжалявам“.
„Съжалявам, ако съм те наранил.“ Така човек показва, че всъщност не мисли, че е виновен, но ако събеседникът е толкова уязвим и чувствителен, тогава така да бъде, нека прости.
„Съжалявам, но вие самият...“ Опит за прехвърляне на вината върху друг човек. Няма дори намек за искреност.
Как да се извините искрено?
Първо, поискайте прошка не абстрактно „за всичко“, а за конкретни обиди. Второ, не повтаряйте „Съжалявам“ всяка друга дума и на всеки пет минути - оставете събеседника си да асимилира извинението ви.Покаянието не трябва да бъде неоснователно: ако сте се извинили за някаква обида, тя вече не може да бъде толерирана. Следващият път няма да ви простят това. Не използвайте думите „съжалявам“ и „прости“ като уводни думи. Трябва да се извините, ако наистина сте виновни.
Автор: Лора Костова