Застраховка „Гражданска отговорност“: Подводните камъни
Гражданска отговорност е задължителна застраховка за собствениците на превозни средства. Пострадалите получават обезщетение. Тоест, ако притежателят на застраховката удари нечия броня или прегази нечий крак, неговата застрахователна компания ще компенсира размера на щетите. Но на кой застраховател можем да се доверим за застраховка „Гражданска отговорност“?
Изберете застрахователна компания внимателно
Когато избирате застрахователна компания, сравнете тарифите на различни компании.
Подгответе документите си
Вторият етап е събиране на необходимите документи. Списъкът им зависи от конкретния вид застраховка и изискванията на застрахователната компания.
Информирайте се за цената на застраховката
Цената на застраховката е важна. Най-общо казано, колкото по-голяма е сумата, толкова по-големи са обезщетенията при нужда.
Разберете сроковете за плащане
Разберете и изяснете какво се счита за застрахователно събитие по договора, дали във всеки конкретен случай ще ви бъде възстановена цялата сума или само част от нея и дали договорът включва допълнителни платени услуги. Не забравяйте да разгледате общите правила за застраховка гражданска отговорност, по които работи компанията, за да разберете какво точно купувате.
Обърнете внимание на броя на рисковете
Компанията определя не само максималната сума на плащането, но и лимит на застрахователните събития или видовете рискове.
Бъдете информирани в какви случаи няма да получите обезщетение
Има такива. Например, вашата застраховка няма да ви бъде изплатена ако вредите са причинени от МПС, превозващо радиоактивни материали, както и химически такива, представляващи повишена опасност. Или пък са нанесени екологични вреди, представляващи заразяване или замърсяване на околната среда съгласно Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети. Трябва да проверите щателно тази клауза в договора.
Проверете допълнителни условия
Към застрахователния договор могат да бъдат добавени допълнителни застрахователни клаузи.
Ако всички условия на застраховката са ви ясни и ви устройват, остава само да я подпишете и да направите първата вноска по договора.
Още няколко полезни съвета:
Внимавайте - застрахователният договор и правилата може да съдържат условия, които не можете да изпълните.
Разберете как да действате при настъпване на застрахователно събитие - проучете подробно правилата за взаимодействие между застрахователната компания и вас. Запомнете колко бързо и по какъв начин трябва да информирате компанията за настъпване на застрахователно събитие. Неспазването на този срок може да е фатално.
Разберете предварително колко скоро ще ви бъдат изплатени парите от застраховката при нужда или колата ще бъде ремонтирана.
Най-честите причини за отказ на застрахователите да изплатят обезщетение по застраховката:
Водачът е бил под въздействието на алкохол или наркотици.
Повредата е от естествено износване на автомобила.
Информацията за обстоятелствата на застрахователното събитие се е оказала недостоверна.
Притежателят на застраховката не е изпълнил задълженията, установени от договора и правилата.
Застрахователното събитие е настъпило, когато договорът вече е изтекъл.
4. Сроковете за уведомяване на компанията за настъпило ПТП са 5 години. Толкова е и давностния срок на щетите. Дори и да пропуснете срока от 7 дни, който е написан на двустранните протоколи, застрахователя няма право да Ви отказва завеждане на щета и плащане.
2. За покритие на рискове говорим при зактраховка Каско. ГО покрива всички щети произлезли от виновното МПС.