Трябва да се намерят средства за всички кандидати за саниране, то наистина е безплатно, смята Жечо Станков
Спестената енергия се реализира на свободния пазар и се плаща от съседните държави, посочи депутатът
Програмата за саниране следва да обхване всички, които са кандитатствали по нея. Това обясни бургаският депутат от ГЕРБ Жечо Станков от трибуната на Народното събрание днес. В парламента се състоя изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков. Повод за него станаха проблемите около новите процедури, свързани с енергийното обновяване на жилищния сграден фонд в страната.
След изслушването от името на ГЕРБ отношение изрази Жечо Станков, който е и бивш зам.-министър на енергетиката в правителствата „Борисов“ 2 и 3. Според него днешният дебат в Народното събрание е бил „изместен от централната тема, която вълнува хората, а тя е именно как ще се реши проблемът и как ще продължи санирането на сградите, които трябва да бъдат санирани“. Станков акцентира върху неуредиците за хората, които са подали документи, но са в резервния списък.
„От парламентарната група на ГЕРБ-СДС смятаме, че днешната дискусия единствено и само трябваше да се концентрира върху мисълта и действията – очертаване на пътя, по който в следващите няколко дни и седмици да бъде ясно, че от страна на държавата се поема ясен финансов ангажимент и всичките над 2000 блока, които са в чакащите списъци, плюс тези, които не успяха да си направят енергийни паспорти поради липса на свободни компании за изработване на такива, ще получат своите средства за саниране в обозримото бъдеще. Г-н министър, дали това ще бъдат една, две или три години – аз съм сигурен, че хората чакаха вече достатъчно, но трябва да им се каже краен срок и всеки да си знае кога ще дойде неговият ред. Ако на първите 700 блока в чакащия списък е догодина, то на по-следващите - по догодина, и т.н. Но моето лично мнение и на парламентарната група е, че в рамките на следващите две-три години този списък трябва да бъде изпълнен изцяло. В противен случай всички граждани, подали тези документи, ще се питат защо са ни изпратили тук, в тази зала, след като не можем да решим техните проблеми“, каза Жечо Станков.
„Г-н министър, ако някой се опита да Ви обясни, че безплатен обяд няма, съвсем спокойно може да им обясните, че вече финансираните над 2000 блока от първата програма са изплатени на държавния бюджет. И ако някой не е наясно как се е случило това нещо, с няколко думи ще ви обясня. От програмата със санираните над 2000 блока по време на правителствата 2 и 3 на премиера Борисов се спестяват годишно около 1 млн. мегаватчаса. От ценовата разлика – регулирана цена за бита и свободна цена на енергийните пазари, само за последните две години инвестицията на държавата в тези санирани блокове се изплати и тя бе платена от съседните държави като Турция, Румъния, Северна Македония и Сърбия", добави бургаският депутат.
На ежечасна база се освобождавали близо 115 мегаватчаса (за продажба на свободния пазар - б.а.). Сметките на гражданите със санирани сгради паднали с между 45 и 55%.
„С други думи, ако преди санирането едно домакинство е плащало 200 лева сметка за ток, в момента не плаща повече от 100. Тази енергия, от която домакинствата вече не се нуждаят, държавната енергетика, която представлява 80% от цялата енергетика, може да я насочи както към българския бизнес, така и към чужбина, да получим много по-добра цена и тези средства отново чрез дивидентите влизат в държавния бюджет. Ние сме на мнение, че програмата трябва да продължи не само с инструментите, г-н министър, които Ви изброих – Фонда за декарбонизация, който, пак апелирам, да го кръстим Фонд за саниране, за да е ясно и в бъдеще, че тези средства са за саниране; Модернизационния фонд; средства от държавния бюджет; Българската банка за развитие, която винаги е подпомагала процеса в първите две фази на санирането; средствата от уличното осветление, които общините обратно ще върнат във Фонда за декарбонизация и т.н.“, посочи Жечо Станков.
Регионалният министър Андрей Цеков обясни, че средствата към момента далеч не стигат за покриване на всички заявки за саниране. Според Станков обаче ако се добавят всички възможни инструменти за финансиране, ще има дори повече средства на разположение, отколкото за сега нуждаещите се сгради.
„И въпреки че първата част от програмата беше оплювана от политически сили, в момента тези политически сили вече са готови тази програма да продължи. Въпреки че се изкарваха на преден план няколко блока, на които са им протекли покривите след дъжд, се вижда от апликациите, от кандидатстването на българските граждани, че тази програма е достатъчно устойчива и подходяща за България, тя да продължи по начина, по който бе започната близо десет години назад. Няма човек в България, който да е против тази програма. Тя даже трябваше да бъде надградена с еднофамилните жилищни сгради, които бяха също вкарани в Плана за възстановяване и устойчивост на по-ранен етап, но реално погледнато по една или друга причина отпаднаха", добави Жечо Станков.
Той апелира регионалният министър да влезе в спешни разговори с бъдещия премиер Мария Габриел, както и с финансовия и енергийния министри, за да се намери начин за увеличаване на средствата на програмата за саниране.
„От страна на парламентарната група на ГЕРБ-СДС имате пълната подкрепа. Ако е необходимо, Народното събрание също ще вземе целево решение програмата как да продължи, така че може да разчитате. Нашата задача е да решаваме проблемите на българските граждани и ние сме наясно те какви са“, заключи Станков.
Преди това по време на изслушването той обясни, че като народен представител от Бургас не можел да обясни на два съседни блока, строени по едно и също време, защо единият е класиран, а другият е в резервите. Според Жечо Станков изискването за енергийни обследвания е довело до съществени проблеми, тъй като в държавата нямало капацитет такива да се извършат за толкова много сгради при толкова кратко време.
Той подчерта, че програмата за саниране е най-успешната програма на правителствата "Борисов" 2 и 3. Затова трябвало да се каже как тя ще продължи безпроблемно, за да бъдат санирани всички сгради.
"Град Бургас подаде над 290 заявления. 29 блока ще бъдат санирани. 10% от хората са удовлетворени, за 90% от хората вече програмата изглежда като несбъдница. Ние в Народното събрание плюс вие от Министерски съвет сме хората, които трябва да докажем, че най-успешната програма, по която в момента хората отново се наредиха на опашка, смея да твърдя - от тука до Бургас, са готови да изчакат да бъдат решени техните проблеми", каза още Станков.
Министър Андрей Цеков изкоментира от своя страна, като се обърна към депутата от ГЕРБ: "Именно Бургас е примерът за това, че когато средствата са по-малко от потребностите, има недоволство. Бургас достигна лимита си. Той усвои пълния лимит. Очевидно става въпрос за качествени проекти. Ако го нямаше този лимит, община Бургас вероятно щеше да усвои 200 милиона по програмата на базата на качествени оценки на сградите, които са получени. И Вие сте прав. Остават в резервен списък към момента 2178 сгради, за които е необходим бюджет от 2,673 млрд. лв."
Регионалният министър изреди числата, свързани с ограниченията на финансите за санирането в рамките на неговото ведомство. Той изрази готовност да съдейства за увеличение на средствата, но подчерта, че водеща страна в това следва да е Министерството на енергетиката.
Съвсем скоро парламентът прие държавния бюджет за 2024 г. и капиталовата програма е пределно ясна. Тя е разписана на проектно ниво и на този етап в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството няма целеви средства за саниране, подчерта Андрей Цеков.
"Разбира се, това е тема, пред която правителството не трябва да си затваря очите и трябва да има ясна програма, която да позволи в следващите четири до пет години ние да довършим процеса на енергийно възобновяване на амортизирания, стария сграден фонд, така че да не дискриминираме между българските граждани и да не се окаже, че едни са могли да имат достъп до инструментите за енергийно възобновяване, а други са лишени от тази възможност", добави регионалният министър.
Иначе на санировчиците им е ясно, че като свърши безплатното саниране, онова с доплащането няма да върви и затова сега реват и се правят на защитници на народа. Истината е че много пара се гепи чрез санирането
Санирани сгради в БГ няма. Нито една.
Има изолирани, главно със стериопор.
Не е зле да се провери дали е използван горлив такъв, че имаше случаи с пожари точно заради това.