България получи европейските милиарди за Перник, Кюстендил и Стара Загора
Регионите ще се трансформират с 2.3 млрд. лв. от Фонда за справедлив преход по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027
Европейската комисия одобри териториалните планове за развитието на въглищните региони в България, с което отключи 2.3 млрд. лв. за финансиране на справедливия преход в Перник, Кюстендил и Стара Загора. Одобрението идва в последния възможен момент и стана възможно благодарение на отказа на правителството да се съобрази със синдикатите и работещите в тецовете, които искаха териториалните планове да бъдат изтеглени и преработени.
Милиардите за най-засегнатите от прехода региони идват от Фонда за справедлив преход по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 – ключов инструмент на кохезионната политика на Европейския съюз, по-популярна като политика на сближаване, предава economic.bg.
Целта е с тях да се трансформират регионите така, че да се минимализират щетите от зеления преход.
Със средствата би трябвало да се разкрият над 15 000 работни места, се казва в съобщението, изпратено от Министерски съвет.
В следващите шест години трябва да бъдат финансирани дейности по подобряването на минните терени за индустриални нужди, подкрепа за работниците след картографиране на техните умения, финансиране на енергийна ефективност с фокус върху уязвими домакинства, развиване на индустриални паркове и зони, развитие на производство на компоненти и електроенергия от възобновяеми източници, и подкрепа за диверсифицирането на икономиката чрез нови предприятия.
В съобщение на Европейската комисия се допълва, че с парите ще бъдат рехабилитирани 2 190 хектара земя с цел развитие на промишлени зони и изграждане на мощности за възобновяеми енергийни източници. Мерките за енергийна ефективност на жилищните сгради, насочени към енергийно бедните домакинства и уязвимите потребители, ще спомогнат за справяне с енергийната бедност.
С парите ще бъдат подкрепяни и инвестициите от големите предприятия в Стара Загора, които заявиха предварителен интерес.
Ще бъдат подкрепени също потребителите, които са производители, както и създаването на общности за енергия от възобновяеми източници. По този начин, освен че ще бъдат подобрени условията на живот, ще бъдат намалени потреблението на енергия, сметките за електроенергия и емисиите на парникови газове.
Прозрачността на процедурите ще бъде гарантирана чрез включването на заинтересованите лица в регионални подкомитети за наблюдение на програмата. Финансовата подкрепа по всички проекти ще бъде обект на детайлна експертна оценка като част от отворени конкурентни процедури, се казва още в съoбщението.
Около 190 млн. лв. за трите региона бяха вече загубени, поради бездействие по тези планове през втората половина на 2022 г., въпреки изготвените проекти. Плановете бяха разработени в ускорени темпове, в диалог със заинтересованите лица, включително социалните партньори, операторите на мини и горивни инсталации и широката общественост в засегнатите региони. Те отразяват актуалните инвестиционни намерения на операторите при работа на пазарен принцип без ограничения от страна на държавата и дават възможност на регионите и хората да се справят със социалните, трудовите, икономическите и екологичните въздействия на прехода.
Плановете отговарят на целите на Европейския съюз в областта на енергетиката и климата за 2030 г., включително за постигане на неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение.