Северна Газа остана без работеща болница
Вече няма операционни зали поради липса на гориво, енергия, медицински консумативи и здравни работници, включително хирурзи и други специалисти
Северната част на ивицата Газа е останала без работеща болница поради липса на гориво, персонал и консумативи. За това алармира Световната здравна организация, цитирана от "Ройтерс".
Едва девет от общо 36 здравни заведения в целия анклав функционират частично. Всички тези лечебни заведения обаче са в южната част на Газа, предава lupa.bg.
"На практика не са останали функциониращи болници на север", заяви Ричард Пепъркорн, представител на СЗО в Газа.
„Болницата Ал-Ахли беше последната, но в момента тя е минимално функционална: все още лекува пациенти, но не приема нови".
Наричайки я "черупка на болница", Пепъркорн посочи, че Ал-Ахли прилича на хоспис, предоставящ много ограничени грижи. Около десет служители, всички от които - младши лекари и медицински сестри, продължават да предоставят основна първична помощ, обезболяващо лечение и обработват рани с оскъдни ресурси, допълни той.
"Допреди два дни това беше единствената болница, в която ранени хора можеха да се оперират в северната част на Газа, и беше пълна с пациенти, нуждаещи се от спешна помощ", отчете Пепъркорн.
"Вече няма операционни зали поради липса на гориво, енергия, медицински консумативи и здравни работници, включително хирурзи и други специалисти".
Телата на жертвите от последните израелски атаки бяха подредени в двора на болницата, защото нямаше как да бъдат погребани безопасно и достойно, отбеляза още той.
Освен болницата Ал-Ахли, в северната част на Газа имаше само три други минимално функциониращи здравни заведения: болниците Ал-Шифа, Ал Авда и Ал Сахаба, в които по думи на Пепъркорн са били приютени хиляди разселени хора.
Някои пациенти в Ал-Ахли са чакали операции със седмици или ако са били оперирани, са били изправени пред риск от следоперативна инфекция поради липса на антибиотици и други лекарства, добави той.
"Всички тези пациенти не могат да се движат и трябва спешно да бъдат преместени, за да имат шанс да оцелеят", подчерта Пепъркорн и повтори призива на СЗО за хуманитарно прекратяване на огъня.
"Това е необходимо, за да възстановим запасите на оставащите здравни заведения, да предоставим медицински услуги, необходими на хиляди ранени хора и на нуждаещите се от други основни грижи, и преди всичко да спрем кръвопролитията и смъртта".