Иновативна техника оценява стенозата в УМБАЛ „Дева Мария“
Клиниката по инвазивна кардиология единствена в България разполага с апарата PHILIPS IVUS INTRASIGHT
- Д-р Контева, от вчера Вашето отделение по кардиология и инвазивна кардиология единствено в България разполага с апарата PHILIPS IVUS INTRASIGHT. С какво този апарат е толкова специален?
- Първо да уточня, че не сме единствени в България, а единствени в Източна Европа. Това е последно поколение изключително прецизен апарат за оглед и оценка на кръвоносните съдове. С нарастването на броя на коронарните и периферните съдови процедури нараства и необходимостта да се работи по-интелигентно и по-бързо. Тази апаратура- Philips IntraSight -предлага цялостен набор от клинично доказани инструменти за образна диагностика, физиологично оценяване на исхемията и общ анализ на информацията, което помага да бъдат опростени сложни интервенции, да се ускорят рутинните процедури и да се подобри ефективността на ангиографската лаборатория.
Имаме щастието да използваме наистина една от най-добрите апаратури в света, която за много малко болници в Европа, а в България за първи път се използва- първо като качество на образа и качество на информацията и второ като комбинация между различните методи за оценка на стенозата, на плаката и на подхода по време на процедурите. Апаратурата и методът се явяват още един контрол на работата на екипа, който не може да бъде повлиян.
- Какво всъщност прави този апарат?
- Апаратът дава функционална диагностика доколко е значима плаката и доколко е критична стенозата и образна диагностика когато се работят артерии- така нареченото вътресъдова ехография. Това изображение ни помага в няколко направления- при хронични охлузии (запушвания на артериите) да ни покаже пътя, да огледаме добре дали имаме добра позиция на стента. Тоест, освен външния образ, който получаваме докато работим, едновременно с можем да гледаме артерията отвътре. Това подсигурява екипа да бъде още по-прецизен в индикациите дали да се постави стент или не.
- С какво ще е полезен за пациента?
- Ще му даде сигурност. Напоследък много нашумяха така наречените фейсбук и допълнителни информации и коментари как инвазивните кардиолози слагат стентове на всеки в болниците, който влезе и каже „Добър ден“, как дори да нямаш нужда ще ти се постави стент. Нашият екип винаги е работил по правилата на медицината и винаги е съобразявал гайдлайните и изискванията на това дали, как и какъв стент да бъде поставен. Тази апаратура още по-сигурно и категорично документално подсигурява информацията със запис на разлика в налягането от двете страни на стенозата и с абсолютни индикации при какви параметри и при каква разлика да бъде поставен стент. Това помага много не при запушванията и при 90% стенози, които са категорични за стентиране, а при граничните, при които за съжаление, свързано с бюджета или не, много инвазивни лаборатории поставят стент с или без нужда. Националното дружество по инвазивна кардиология и по кардиология въведе метода като задължителен, катетрите се реинбурсират, тоест всичко минава по Здравна каса и пациентът не е финансово натоварен, което дава още по-голяма сигурност и доказателственост при работата.
- Тази година за Вашето отделение бе закупен и последно поколение апаратура за ренална денервация. Можем ли да кажем, че вече сте оборудвани на световно ниво?
- Да, в университетска болница „Дева Мария“ пациентите могат да получат най-модерния метод за лечение на злокачествена или резистентна хипертония- ренална денервация с последно поколение катетър Symplicity Spyral на Medtronic. С процедурата Simplicity се денервират бъбречните артерии с помощта на радиочестотна енергия за намаляване на кръвното налягане. Това е инвазивна процедура, която е бърза, ефективна и щадяща за пациента. През бедрената артерия, с помощта на фин спираловиден катетър се достига до бъбречната артерия, след което се прави прекъсване на нервните влакна, които преминават по повърхността в бъбречните артерии. От това следва прекъсване на бъбречния механизъм за поддържане на кръвното налягане. Важно е да уточним, че това по никакъв начин не влияе на функцията на бъбреците. С този метод се намалява симпатиковата активност и е подходящ при тежко реверзибилно предсърдно мъждене, при недобре контролиран захарен диабет, сънна апнея и при всички състояния, свързани с повишен тонус на симпатиковата нервна система.