Благодарни сме на бизнеса в Несебър, че откликна за строителството на два храма
Кампанията по набирането на средства започна през 2009 година
-Госпожо Нищелкова, предстои първа копка на храма „Свети Николай Чудотворец“, в процес на строителство е и друг православен храм „Св. св. Кирил и Методий“, който също е инициатива на сдружението. Не са ли прекалено много толкова църкви в Несебър?
-Не не мисля, че са много,тъй като населението на Несебър се увеличава, а в кв.”Черно море” живеят целогодишно много хора и на територията му няма нито един храм. Строителството на храм „Свети Николай Чудотворец“ е част от нашата дългогодишна програма като сдружение. Всички в Несебър знаем колко млади мъже и деца загинаха през последните години. Почерниха се много къщи. Ние, гражданите на Несебър осъзнахме, че трябва да се обърнем към Бог и да поискаме прошка.
Решението за създаването на Съюза бе взето спонтанно на един градски митинг през преди три години, на който присъстваха много жени от Несебър с различни професии и възраст. Основна ни задача бе да се изградят два православни храма – в новата част на Несебър и в квартал „Черно море”, за които избрахме имената „Св. св. Кирил и Методий“ и „Свети Николай Чудотворец“.
- Как се набират в днешно време средства за благородна кауза? Отворени ли са хората от Несебър към подобни инициативи в момент, когато бизнесът е в тотална криза?
-Кампанията по набирането на средства от „Съюз на гражданите – бъдеще за община Несебър“ започна през 2009 година. Беше ни трудно, но събрахме близо 4000-5000 лева. Със всяка изминала година се наблюдава една тенденция на обръщане на хората към по-добро и съответно хората са все по отворени за благородните каузи. Смятам, че все повече хора ще се присъединят към инициативата. Със събраните средства платихме за изготвянето на цялата документация и разрешителни за строежите. Мисля, че тук е мястото да изкажа благодарности на арх. Ива Парушева, която ни дари проекта за храм „Св.Николай Чудотворец”, на Константин Иванов, който ни направи конструкцията на храма, на Лъчезар Лаков – геодезията, Златин Киряков- геологията, Неделчо Казаков – ВиК проекти, г-н Иванов – ел. проекти. Преди 2 години направихме първа копка на храма „Св. св. Кирил и Методий“. Забавихме се обаче със строителството му, тъй като още при старта бяха открити разкопки.
Налице са всички необходими инженерни и архитектурни проекти. Факт са договорите за присъединяване на ВиК и ЕВН България.
- Кой ще изгражда бъдещите два храма?
- Сформирани са две църковни настоятелства съответно за двата бъдещи храма, които ще са пряко ангажирани със строителството. Имаме обещания за дарение на строителните материали и изграждането на храмовете в груб строеж. Настоятелствата вече са приети от Сливенската метрополия. Спазени са всички изисквания.
- С какви други дейности се занимава „Съюз на гражданите – бъдеще за община Несебър“?
- Освен с подготовката за строителството на храмовете, пред Сдружението са стояли и други задачи. Преди седмица дарихме средства на Сливенската метрополия за подпомагане на бедстващ храм в Сливен.
През 2009 година закупихме коледни подаръци за детските градини на територията на община Несебър, направихме дарения за Червения кръст във връзка с наводненията в региона, спонсорирали сме и детския църковен хор.
Прави впечатление, че всички дарители в натура са на ""яслата" на община!!!