Цинична политическа игра с имотните данъци
Казусът е пример за дългогодишно замитане на проблем под килима
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, очаквано, изрази недоволство срещу предложената от правителството възможност за актуализация на данъчните оценки на жилищата. Промяната е заложена в проект за промени на Закона за местните данъци и такси.
В живо излъчване във фейсбук пред парламентарната си група Борисов днес заяви: "Интересно защо след изборите се дават мерки, които драстично да увеличат данъците на жилищата на хората. Това трябваше, преди да изберем кметове в България... те да знаят какво се готви в бюджета. Защото ще има данъци по 40-50% вдигнати! В нашата програма ясно е казано, че ние няма да позволяваме да се вдигат данъците. И тука не е мое мнение и затова тези няколко дена, именно защото гледаме сериозно на управлението, трябва много ясно с партньорите, както и да наричат това управление, да знаем къде са чертите, от които не може да се преминава. В противен случай започваме да си губим физиономията, а ние това не можем да си го позволим, защото хората в център-дясно разчитат ние да отстояваме интересите, за които са ни гласували."
Обективно погледнато, актуализацията на данъчните оценки си има своята логика. Още повече че тя се предлага и то не от сега от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), където партията на Бойко Борисов има силно влияние. ГЕРБ беше и остава партията с най-много общински кметове. Председател на НСОРБ е знаков кмет от ГЕРБ – Даниел Панов. Той е градоначалник във Велико Търново от 12 години и на изборите в неделя бе преизбран след балотаж за още четири.
В анализ, публикуван на сайта на НСОРБ миналата година, актуализацията на данъчните оценки на имотите е посочена като една от нужните мерки.
С нея местните власти могат да бъдат много по-гъвкави. Законът, така или иначе, им дава право да определят налога върху недвижимите имоти в границите от 0.1 до 4.5 на хиляда върху данъчната оценка на имота. С други думи, данъкът може да се променя според вижданията на кмета и Общинския съвет в рамките на 45 пъти (4500%). Т.е. местните власти могат да компенсират увеличението от актуализацията на данъчните оценки и дори да намалят налозите, ако преценят, че е необходимо.
Иначе казано, голяма драма с евентуалната промяна в закона няма. Тя просто ще даде по-голяма флексибилност на местните власти, което е хубаво. Още повече че ако цените на имотите започнат да падат, каквато тенденция, например, се очертава за следващите месеци и години, актуализацията ще е надолу, а не нагоре. И това е справедливо.
Бойко Борисов се аргументира, че партията му се е ангажирала да не се пипат данъците, но по смисъла на казаното от него, той никога не е изпълнявал това обещание през дългото време, в което е управлявал. Просто защото всяка година държавата е събирала все повече и повече - просто основата, която се облага, т.е. заплатите, се увеличава. Увеличават се и цените, защото е нормално да има малка или по-голяма инфлация, т.е. събира се и повече от ДДС.
Защо точно имотните данъци следва да стоят замразени години и десетилетия наред – едва ли някой може да даде логично обяснение. Още повече че те са нищожна част в сравнение с това, което държавата събира от гражданите като данък общ доход и ДДС.
Впрочем в анализа на НСОРБ се посочва, че е нужно „възстановяване на нормите, обвързващи базисната данъчна стойност с динамиката на цените на недвижимите имоти по данни на НСИ, отпаднали през 2011 г.“.
2011-а година е средата на първия премиерски мандат на Бойко Борисов. ГЕРБ тогава е решила да премахне тази опция за общините и да замрази актуализацията на данъчните оценки. А това бе период, в който цените на жилищата вървяха надолу заради световната икономическа криза и спукването на имотния балон у нас.
Т.е. управлението на Борисов е замразило данъците, когато те са вървели надолу. И те така си стоят замразени вече 12 години. Докато проблемите в общините се трупат и те стават все по-зависими от подаянията на централната власт. В контекста на всичко това популисткото заиграване на лидера на ГЕРБ по темата звучи цинично.
Данъчни облекчения ще има за партизаните и техните наследници. Трудоустроени на синекурни длъжности.
Сега са на хубави местенца в НС и Меди им дава баница и баклава, разпределя порциите.
Поли Пантев в Аруба го думнаха, тези дали ще стигнат до топлите острови при офшорките си?!?
За това желаят всичко да опапат и да преработят в "еко" фекалии.
Спеца на Кокорко като не може да събере данъците, иска да ги увеличи, ха дано, ама надали ще върже бюджета на леля Асеня!
Колкото по-бързо се арестуват продажните ПП-ДБ, толкова по-добре за хората!