Вдигат данък сгради и такса смет на всеки 2 години, ако имотите поскъпнат с над 10%
Данък сгради и такса смет ще могат да се вдигат на всеки две години, ако имотите в съответната община са поскъпнали за това време с над 10%. Това предвиждат промени в закона за местните данъци, внесени в парламента от правителството. Според новите текстове данъчните оценки на имотите ще могат да се актуализират на две години, пише 24 часа.
Механизмът влиза в сила от 1 януари 2024 г. Това означава, че ако сега за апартамент в София в широкия център данъкът е 350 лв., а цените на имотите за 2 г. са се вдигнали с над 10%, то данъчната оценка ще се актуализира със съответното изменение в цената, отчетена от НСИ. В столицата от края на 2021 досега жилищата са поскъпнали с 26,3%. Това означава, че за същия апартамент ще се плащат над 440 лв. Ако за двугодишния период имотите са поскъпнали с по-малко от 10%, няма да има промяна в данъчните оценки.
Според Силвия Георгиева - изпълнителен директор на сдружението на общините, промяната е била необходима, защото оценките отдавна не отговарят на пазарните цени на имотите. Мярката ще повиши приходите за кметствата, като се разчита не само на увеличаване на данъка, но и на вписване на нови имоти, а също и на повече пари при имотни сделки.
Анализ на сдружението за 2022 г. установило, че само 7% от общините са вдигнали данък сгради, а едва 4% са повишили ставката на налога при имотни сделки и на този за колите .
82 общини не са променяли такса смет. При 40% има поскъпване, а 48 намаляват отделни ставки, или са преминали към общ размер независимо от вида на имота или задължените лица. Средният размер на таксата е 7,6 промила върху данъчната оценка, като средният приход от имот е 146,50 лв.
Данните сочат още, че средният брой данъчни партиди в една община е около 26 000. 77% от кметствата са или малко над средния размер на данъчните ставки, а при колите и туристическия налог процентът на облагане е дори по-нисък. От един автомобил средният приход бил 43 лв.
Данъчните оценки на земеделските земи също ще бъдат актуализирани на всеки две години. Това обаче ще се отрази само при сделките с тях, тъй като в момента земята не се облага с налог.
Данък сгради да има и за “съоръжения на техническата инфраструктура, съдържащи характеристиките на сгради”, настояват още от общините. Така ще се реши централизирано дали се облагат силози, ВЕИ инсталации и други подобни съоръжения.
От данък сгради ще бъдат освободени имоти с енергиен клас “А” и сгради с близо до нулево потребление на енергия.
Този задник ще обложи зайчарниците и гълъбарниците на село с повече от 20лв.
По принцип смятам че данъците за сгради в България не са изчислени съвсем честно и е добре да има преизчисление, все още има села в който данъка на къща с двор е под 10 лв, как с такива пари да се оправят тротоари и улици в даденото село и да се поддържа общинския път до селото.
И до #5: те зърнарите и пътищарите си бухат парите в недвижими имоти.
Крайно време е и богатите да почнат да плащат.
Апропо, надявам се да въведат данък на земеделската земя.
Стига "социализъм", че се озовахме в най-дивият капитализъм!
Разделението м/у богати и бедни ще е все по голямо докато историята не се завърти и някои умен човек не яхне вълната на протести от ограбените както преди комунизма и не заграби властта със кръв!На това природата му вика саморегулиране просто защото богатите са също толкова прости и си мислят,че изтискването на пари от масите е неизчерпаемо(пример Мария-Антоанета и всяка "революция"по света)!