Рефинансиране или дългова спирала
Никой от досега управляващите община Поморие не е посочил с точност на колко всъщност възлизат общинските задължения
„С тази висока задлъжнялост на община Поморие, не казваме, че ако дойдем на власт, всичко ще бъде розово. Който и да поеме властта, ще се сблъска с големи трудности. Но ние обещаваме, че ще направим усилия да положим основите за развитие на Поморие в правилната посока“. Това са думи на досегашния кмет на Община Поморие Иван Алексиев, казани през далечната 2011г по време на предизборна среща с жителите на кв."Св. Георги" в Поморие.
Тогава "тази висока задлъжнялост", оставена в наследство от бившия кмет Петър Златанов, не възлизаше на повече от 5 млн. лв. изтеклите 12 години общинско управление с мандатите на ГЕРБ се отличаваха с усилено теглене на банкови кредити. Получените суми бяха насочени основно за капиталови разходи, в което по принцип, няма нищо лошо - стига обаче, този дълг да се обслужва редовно и да се връща в договорения срок.
Дали обаче, това бе така на практика, сочат фактите - многобройните докладни записки до Общинския съвет с искане за просрочване на плащания, нередовно погасяване на главници по кредити, което допълнително натоварваше общинския фиск с нови лихви.
И докато направеното с тези пари пълнеше отчетите на общинското ръководство, онова което се спестяваше на обществеността, бе тревожно нарастващата задлъжнялост на общината. Явно настъпили падежи на плащания са подтикнали ръководството й да търси нови възможности за кредитиране, за да погаси старите си дългове.
Бетонираното мнозинство на ГЕРБ-ДПС на своето последно за 2022 г. заседание прие решение, одобряващо тегленето на нов заем в размер на 14 896 000 лв. при определени условия. Срокът на погасяване е определен на 10 години.
В залог на искания кредит, Общината предлага да предостави /забележете!/ - настоящите и бъдещите си парични вземания и приходи, както и трансферите на местни дейности, вкл. общата изравнителна субсидия. Тук възниква въпросът доколко е коректно да се поема дълг, надхвърлящ рамките на собствения мандат и с това да се заложи бомба със закъснител на бъдещото общинско управление /независимо кое ще е то/.
Поисканият нов дългосрочен дълг бе грижливо опакован в лъскави обяснения, че представлява рефинансиране на съществуващия общински облигационен заем. Рефинансирането на задлъжнялост е нормална практика и в нея няма нищо лошо, НО то има смисъл само тогава, когато договорените условия за обслужване на кредита са по-добри от старите. Дали обаче са постигнати такива при така зададените от общината параметри - комисионна за управление на кредита да е под 0,2% годишно върху неиздължената сума, а надбавката за банката да не е по-висока от 2% от общия размер на дълга?
Според мнение на банкови специалисти, комисионната за управление и обработка на документация към момента на теглене на заема, е варирала между 0,5-1%.
Смущаващ е дългият период на погасяване на кредита /10 години/, при условие, че в съпровождащата първоначална документация липсваха прогнозни разчети за бъдещи парични потоци от приходи и планирани разходи, касаещи един по-дълъг период от време. Но докато лихвата и комисионата по управление на кредита може да се договаря, то остава третият най-важен компонент, формиращ разходите по дълга - основният лихвен процент /ОЛП/, който БНБ определя на всяко първо число и е фиксиран за съответния месец.
При стария общински заем той дълго време бе нулев /0 %/, докато само от януари до май т.г / т.е. периодът, в който е изтеглен новият заем /той варира от 1.42 до 2.77, и достигна 3.64% към 1.10.т.г. Така че чисто логично погледнато няма как сборът от тези три компонента да формират по-изгодни условия за новоизтегления кредит от Община Поморие.
Ако това е вярно, за никакво рефинансиране не може да става въпрос, а за ясно очертаваща се тенденция към влизане на Общината в дългова спирала. За сравнение ще посочим следния факт - докато сходна на нашата - община Созопол, имаше по-висока задлъжнялост, успя само за един мандат да "стопи" с 10 млн. лв. дълга си, единствено от СОБСТВЕНИ ПРИХОДИ, докато Община Поморие погаси старите си задължения с...теглене на нов заем.
Никой от досега управляващите не е посочил с точност на колко всъщност възлизат общинските задължения. Както и не е дадена обратна информация какви са договорените условия за последния теглен дългосрочен кредит.
Според справка от официален източник към 30.09.2023 г. Община Поморие дължи на банкови институции главница в размер на 17 929 067 лв. - сума, в сравнение с която, наследената от 2011г. "висока задлъжнялост" са джобни пари. До това финансово състояние е доведена Общината през изминалите 12 години, водена по "правилната посока'' от несменяемото и досегашно ръководство.