Задава ли се нова война? САЩ застанаха на страната Филипините срещу Китай
Напрежението в Южнокитайско море расте
Китай изпрати шест бойни кораба в зоната на кризата в Близкия изток. Британският таблоид „The Sun“ потвърждава, че след планираните учения в Омане, 44-та военно-морска ескадрила на Китайските ВМС, в състава на която са включени есминец с управлявани ракети, фрегата и други кораби, са се отправили към мястото на конфликта.
Решението е било прието заради ескалацията на конфликта между Израел и Палестината. Властите в Пекин се опасяват, че напрежението в региона може да доведе до световна война, съобщава руският телеграм канал RVvoenkor.
Междувременно властите в САЩ обявиха, че подкрепят Филипините срещу това, което те определят като многократен "тормоз" от страна на Китай в Южнокитайско море, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
Американският Държавен департамент определи действията на Китай като "опасни" и "незаконни".
Китай и Филипините си размениха обвинения заради сблъсък в оспорвани води на Южнокитайско море, след като китайски кораби блокираха филипински плавателни съдове, снабдяващи силите там.
През последните месеци двете страни имаха многобройни сблъсъци в Южнокитайско море, особено в близост до оспорван от тях риф, който е част от архипелага Спратли.
Междувременно Китай съобщи, че негов гражданин, работещ за институт в областта на отбраната, е обвинен в шпионаж в полза на САЩ, а делото му е прехвърлено за разглеждане в съд в югозападния град Чънду, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Според Китайската централна телевизия (КЦТВ) мъж с фамилия Хоу, който работел в неназован институт в областта на отбраната, бил изпратен през 2013 г. в американски университет по линия на образователния обмен, но там бил принуден да разкрие китайски държавни тайни.
Китайското министерство на държавната сигурност публикува днес документ в профила си в социалната мрежа "Уичат" (WeChat), придружен с коментара, че "шпионската дейност върви ръка за ръка със заблуждения, изкушения и конспирации".
Нито в съобщението на ведомството, нито в това на телевизията се посочва кой е университетът.
Според КЦТВ американски професор, близък до Хоу, го запознал с някого, който се представял за служител в консултантска компания, но в действителност бил "офицер от американското разузнаване", използващ компанията само за прикритие.
В следващите месеци, когато двамата все повече се сприятелили един с друг, офицерът от разузнаването предложил на Хоу да стане експерт-консултант в "компанията му" и му обещал възнаграждание от порядъка 600-700 долара в зависимост от качеството на услугата.
Няколко месеца по-късно, докато на гости при Хоу били неговата съпруга и син, американецът разкрил истинските си намерения и предложил да променят начина, по който си сътрудничели. Хоу, уплашен за сигурността на съпругата и сина си, приел условията, посочи КЦТВ.
Според уговорката, в течение на множество срещи, които продължавали по един час, Хоу щял да бъде питан за строго пазени държавни тайни, в замяна на което щял да получи 1000 долара компенсация, се казва в репортажа на телевизията.
Сътрудничеството продължило и след като през 2014 г. Хоу се завърнал в Китай. Той щял да се среща с представител на американското разузнаване на международни конференции, посочи КЦТВ. Хоу по своя инициатива осигурявал и разузнавателни сведения в областта на националната отбрана и военната промишленост, се казва в съобщението.
След разследване на китайските власти, през юли 2021 г. Хоу бил задържан и обвинен по подозрение в шпионаж.
През последните години Китай арестува десетки свои и чужди граждани в рамките на кампания за борба с шпионите, с което предизвика безпокойството на САЩ.
Наскоро китайското разузнаване публикува още подробности по случая на американски гражданин, вкаран в затвора до живот по-рано тази година за шпионаж.
с6окъсогледство основна вина за което лежи в рху Германия.
Световният мир зависи от нас. Не изградим ли Европа заевропейците 3СВ е сигурна.