На остров Свети Кирик да има рибарско училище и колеж, предлага кандидатът за кмет на Созопол Йосиф Спиридонов
Наивно е да смятаме, че може да се открие български „Лувър“, това е PR акция, прилагана от няколко министри, категоричен е Спиридонов
Да се изградят рибарско училище и колеж на остров Свети Кирик, предлага кандидатът за кмет на Созопол Йосиф Спиридонов. Това е една от четирите добри идеи за общината, които реално вкараха дипломата в политиката.
Йосиф Спиридонов и екипът му от кандидати за общински съветници на „Български възход“ в Созопол са разработили детайлна концепция за бъдещето на острова. Заложили са на прагматичния подход, стъпвайки върху историята и традициите на Созопол.
„И преди съм го казвал, сега го повтарям: Лувър в Созопол едва ли ще дойде някога. Това са PR акции на някои министри. Моето мнение е, че това е една голяма заблуда. Ценителите на изкуството са наясно, че е изключително скъпо да се докара колекция или изложба. Самата охрана на тази сграда е за стотици хиляди евро. Не знам дали Министерството на културата може да си го позволи, а за Общината е абсурд. Действително ще дойдат хора, които да видят тази колекция, но едва ли ще се покрият и 50 % от разходите. Тази кауза за мен е загубена. Не би трябвало да вървим в тази посока. Мисля си, че трябва да следваме завета на нашите предци от Созопол, които в края на 20-те години на миналия век са решили да го подарят на държавата с единствената цел да се направи Рибарско морско училище, защото градът и околността е имала нужда от такива кадри. Това е била волята им! Защо днес трябва да я променяме?“, пита риторично Йосиф Спиридонов.
Той е категоричен, че в момента не само Созопол, но и България имат нужда от рибарско училище. Планът на Йосиф Спиридонов и „Български възход“ е много интересен. Той смята, че четири министерства трябва да участват в проекта за възраждането на училището – Министерството на образованието и науката, Министерство на културата, Министерство на околната среда и водите и Министерство на туризма.
„Този колеж може да се финансира от тези четири министерства, нещо, което никога не се е случвало, но вярвам, че може да заработи успешно в Созопол“, смята Йосиф Спиридонов.
„Министерството на образованието ще обезпечи общообразователните дисциплини, които са задължителни за учениците. Министерството на културата ще управлява музея на рибарството, а кадрите от училището ще са куратори на експозицията. Наред с това ще се развива подводната археология. В Созопол е националната база на центъра за подводна археология. Налице са най-добрите специалисти, които могат да обучат млади кадри. Другата дейност е запазването на старите рибарски практики – плетене на мрежи и лодкостроенето. Има достатъчно помещения, които могат да се превърнат в цехове. Наши съвременници са и най-добрите майстори, а дървеният материал от странджанските дъбове е най-подходящ за лодките. Идеята е да се възобнови строежът на традиционните созополски лодки за риболов, както и малки корабчета. Вижте какво се случва в съседна Турция, където има цели селища, занимаващи се само с това – строят лодки и малки корабчета. Това училище може и да се самофинансира в един момент. Автентичните дървени лодки имат голямо бъдеще. Първо, много богати хора предпочитат да си купят дървени лодки, защото дървото дава друга атмосфера и второ – засилват се мерките по опазването на околната среда. 95 % от лодките, които се продават в Европа са от композитни материали, а политиката на ЕС върви към използването на екоматериали. Убеден съм, че следващите стъпки на екоорганизациите ще бъдат точно в тази посока и ще се ограничат пластмасовите плавателни съдове“, разви идеята си Йосиф Спиридонов.
В концепцията за рибарското училище ролята на Министерството на околната среда и водите ще е координационна и свързана с черноморските институти в Турция и Румъния, които изследват водата, следят миграцията на рибите и развитието на морските видове.
Йосиф Спиридонов влезе в политиката, защото иска да върне автентичния дух на Созопол
„Децата от това училище може да се обучават от лектори от тези институти, които ще подготвят много добри кадри в сферата на екологията. Министерството на туризма ще има задача да популяризира острова, да направи така, че повече хора да го посещават, а туристите като дойдат, за тях ще бъде голяма атракция – пред рибарското училище ще има разпънати мрежи, ще могат да видят как се строят лодки, ще има атрактивен музей“, допълни той.
Йосиф Спиридонов посочва тази цел като една от първите задачи, по чието изпълнение ще работят той и общинските съветници на „Български възход“.
Запазването на автентичния дух на Созопол е от първостепенно значение в програмата на кандидата за кмет на Созопол.
Той е член на рибарското дружество в Созопол и споделя, че рибарите са разочаровани от отнемането на управлението на рибарския кей и налагането на такси за пристан.
„Новите такси са непосилни за някои от рибарите. Ако не се промени тази политика лодките, които сега виждаме там, ще изчезнат. Ще се загуби атмосферата на града, а това рибарско дружество е на повече от 100 години“, категоричен е Йосиф Спиридонов, който получава сериозна подкрепа от рибарите.
Те разчитат на Спиридонов за разрешаването на друг проблем – заблатяването на зоната пред остров Свети Кирик, която действително изглежда в окаян вид.
„Преди няколко години намерихме машина, която да отпуши старите вентилационни дупки на стената, които са затлачени. Това щеше да реши проблема, нямаше да го има това заблатяване. Намерихме и финансиране, но тогава нямаше добра воля и чуваемост от страна на Министерството на културата. Вярвам, че сега може да го променим“, допълни още кандидатът за кмет на Созопол.
Йосиф Спиридонов и „Български възход“ имат всички шансове да се превърнат в изненадата на вота в Созопол.
Очаквайте във Флагман.бг какви са идеите на Йосиф Спиридонов за транспортната схема на Созопол, превръщането на Свети Иван в туристическа атракция и новата визия за организацията на празниците на изкуствата „Аполония“