Проектът за крепостта „Маркели” край Карнобат стартира, опозицията, която го бойкотира, клекна
Проектът за превръщането на историческата местност „Маркели” край Карнобат в туристическата емблема на общината, най-после ще може да стартира. След неистови усилия близо 2 години, общинските съветници довършиха процедурата, за да започне работата по проекта, чиято стойност е в размер на 3 млн. 200 хил. лева. Това стана възможно след сесия на местния парламент днес, на която общинските съветници от опозицията в Карнобат най-после се вразумиха и също гласуваха „за”, макар и на инат. Така от присъстващите в залата 19 общински съветници 19 подкрепиха предложението на кмета Георги Димитров, което прави възможно работата по проекта.
Повод за дълги разправии в заседателната зала всъщност стана необходимостта 400 декара общинска земя, която в момента е пасища и бурени, да бъде прехвърлена като дарение на държавата в лицето на Министерството на културата. Според ръководителя на проекта „Маркели” доц. Д-р Димо Момчилов това е изискване, което се прилага за всички обекти с археологически ценности. „Общината трябва да предостави имота на държавата и после, след като проектът се реализира Министерството да го даде за стопанисване обратно на Карнобат. Така приходите като такси, билетчета от вход и паркинг ще остават в самия обект, който е на територията на общината”, обясни Момчилов.
Всъщност крепостта „Маркели” е надеждата на Карнобат да блесне в културния и исторически туризъм. С разработения за целта проект Общината се е класирала на пето място в класация, в която са участвали 23 обекта като изпреварва дори от старата българска столица Преслав. От общата стойност 3 млн. 200 хил. лева едва 15% са предвидени като финансиране от общината.
Въпреки всичките плюсове обаче днес за малко този проект отново щеше да бъде блокиран. Опозицията категорично отказа първоначално да го подкрепи, въпреки сериозната опасност да бъде изпусната възможността парите да бъдат вложени в историческата местност. Кметът Георги Димитров неколкократно обясни, че тази сесия е последната възможност за реализация на проекта, тъй като се изпускат срокове. Скоро общината ще започне работа по проект за воден цикъл, а до тогава е предвидила време именно за няколко обекти сред които ремонта на градския център и утвърждаването на „Маркели” като историческа забележителност. „Няколко поредни пъти входирам тази докладна в Общинския съвет, но за да бъде приета трябва мнозинство от ¾. Това е последния път, който ви я предлагам, но ако не я одобрите и този път - ще изпуснем парите”, каза градоначалникът. Въпреки това при последвалото поименно гласуване 4 съветници, сред които екскметът на Карнобат Атанас Атанасов, заедно с бившата си заместничка Стефка Вълева. Резлутатът беше 13 „за” срещу 4 „въздържал” се, което отново не даваше зелена светлина на проекта и предсказваше провала му.
От БСП поискаха 10 минутна почивка, в която да се опитат да направят за пореден път опит да склонят опозицията и да я убедят, че парите не трябва да се отклоняват. Атанас Атанасов и Стефка Вълева се опитаха да правят странни обяснения от микрофона , че не били „против”, но така и не стана ясно тогава защо не гласуват „за”. Най-накрая все пак склониха да се присъединят към колегите си, за да може проектът „Маркели” да бъде реализиран.