В Малко Търново Владимир Павлов се обяви за опозиция на всички и всичко
Първата работна сесия на Общинския съвет в Малко Търново се превърна в политически спектакъл, който бе разигран от неуспелия кандидат за кмет на РЗС Владимир Павлов.
Днес Павлов, който в предходния мандат бе общински съветник от СДС в Бургас, пренесе опозиционната атмосфера в малката странджанска община и на всяка точка от дневния ред искаше по едно основно изказване, няколко реплики, обяснения на отрицателен вот, изказване по процедура и прочее „хватки“, с които буквално ошашави местните политици, свикнали в годините на експедитивност, която им гарантираше сесии от час до час и половина най-много.
Екскметът Иван Иванов не се чувстваше особено комфортно в ролята си на съветник, затова си бъбрeше с репортерката на дружеската тв СКАТ, но с появата на Бесове.бг премина в сериозен работен режим |
Сесията почна в 11 часа, и когато към 12,30 ч съветниците бяха стигнали едва до т.3, някои от чиновниците почнаха да нервничат, други да се прозяват. „Ама аз трябва да си ида до вкъщи да обядвам, не съм свикнала да гладувам така“, или „Отивам си на работното място, не мога повече“, се чуваше тук-там и към 13 часа някои от присъстващите почнаха да се изнизват отегчени.
Всъщност циркът бе затова, че новото мнозинство между партията на новоизбрания кмет Илиян Янчев - ЗС“Ал.Стамболийски“, която вкара внушителната група от шестима, ГЕРБ с неговите двама и БСП в лицето на екскмета Иван Иванов, не допуснаха Владимир Павлов в нито една от комисиите.
Председателят на ОбС Тодор Браяновски от ЗС „Ал.Стамболийски“ упълномощи своя заместник от ГЕРБ Стоян Караджов да прочете състава на постоянните комисии и председателите им и предложи в същото време, всичко това да се гласува анблок.
Когато чу, че съпартиецът му от РЗС Янаки Градев е удостоен с членство в една от комисиите, а неговото име липсва, Павлов остро разкритикува мнозинство, упреквайки го затова, че в този парламент ще заседават хора, които нямат подготовка, квалификация и опит, с каквито може да се похвали той и да бъде полезен.
„Станахме свидетели на най-голямата цензура, вие се лишихте от човека, който можеше да работи реално за общината и ме направихте върла опозиция – сами ме вкарахте в този коловоз. Не се сърдете – ще вземам думата на всяка точка, защото не ми давате право да работя“, каза Павлов обиден. Кметът Янчев опита да прекъсне словото му тихо, залата не чу какво каза той, но това още повече обиди ораторът и той контрира от микрофона така: „ Вие, господине, сте временно изпълняващ длъжността началник на общинската администрация, не се обаждайте от мястото си“.
Основните стожери на мнозинството – Веселина Градева, Дяков и Екатерина Бораджиева(отдясно наляво) |
Янчев все пак стисна зъби и не влезе в предизвикания диалог, но вместо него съпартиецът му Брояновски отвърна иронично на опозиционера така: Ние, г-н Павлов, не ви включваме в комисиите, защото искаме да ви спестим пътуването до Малко Търново , за ваше добро е...“. Председателят не успя да довърши мисълта си, защото активистът на РЗС скочи и поиска реплика на лично засегнат. Несвикнал с подобни отношения, Браяновски направо му отвърна, че няма да му даде думата. „Отказвам да ви дам думата, нищо не можете да ми направите!“
В крайна сметка Павлов, който е бургазлия, но поради заболяването на едно от децата му, се налага да живее в Малко Търново и затова бе кандидат за кмет там, твърдейки, че познава добре хората, бе подготвил нов състав на постоянните комисии и изкара на трибуната Янаки Градев, за да ги изчете. Мнозинството от 8 души (деветият –управителя на туристическия комплекс „Сърмашик“ Здравко Василев от ЗС„Ал.Стамболийски“ отсъстваше поради командировка в чужбина),отхвърли не само това предложение, но и последвалите по дневния ред, в които имаше логика.
В крайна сметка се прие следния състав на постоянните комисии на Общински съвет Малко Търново, мандат 2011-2015:
Постоянна комисия по бюджет, финанси, стопанска политика и оперативни програми: Стоян Караджов – председател, Красимир Дяков, Екатерина Бораджиева
Постоянна комисия по правни въпроси и общинска собственост: Донка Русенова - председател, Тодор Браяновски, Стефан Златаров
Постоянна комисия по ТСУ, жилищна и демографска политика: Красимир Дяков – председател, Здравко Василев, Янаки Градев
Постоянна комисия по туризъм, околна среда, земеделие и гори, природни ресурси: Стефан Златаров – председател, Здравко Василев, Веселина Градева
Постоянна комисия по образование, култура, наука, читалища, вероизповедания, спорт, здравеопазване и младежки дейности: Веселина Градева – председател, Иван Иванов, Донка Русинова
Сесията продължи с определянето на заплатата на кмета, която бе по докладна на Браяновски. Той каза, че Янчев трябва да получава 1 262 лв. и 1% на 100 лв. от тази основна заплата. Павлов предложи процентът да е 1,5, за да бъдат малкотърновци сигурни, че няма да има нужда да се корумпира, поради недостиг на средства, пък и се налага да работи на ненормиран работен ден. На практика Павлов бе прав, тъй като при така предложената докладна чисто кметът ще взема точно 1000 лв., което действително няма да покрива нуждите на един кмет. Мнозинството отхвърли предложението, защото го прие като поредната провокация. По същия начин се възпротиви и на заплата на кмета на най-голямото село Звездец – Пламен Градев, на когото гласуваха 365 лв. Основно възнаграждение плюс 0,8 процента от тази сума, което означава чисто около 300 лв.
„Това е най-голямото село, защо постъпвате така несправедливо?!“, питаше Павлов, но не го чуха.
Председателят на Съвета Браяновски ще получава 40 % от заплатата на кмета, тъй като ще се води на 4-часов работен ден. Самите съветници си определиха по една минимална работна заплата за себе си всеки месец.
Най-неприятната част обаче все още не бе настъпила. Местният парламент трябваше да гласува свой представител в Областния съвет за развитие-Бургас. Предложението бе за бизнесмена Красимир Дяков, върху когото Павлов изсипа доста жлъч, осъмнявайки се в образователния му ценз, опит и нужни качества, подчертавайки, че за тази длъжност той самият е най-подходящ. Дяков му отвърна простичко така: „Ако не се справям, ще искам съвети от вас, г-н Павлов“.
Сесията приключи към 14,30 часа след дебат за колко години да отстъпят безвъзмездно Дяковата къща, където е бизнесцентъра, за нуждите на проект по трансгранично сътрудничество с Турция. Тук Павлов даде съвет срокът да не е за по-малко от 5 години след приключването му , но в крайна сметка, се оказа, че не е нужно подобно престараване и си остана две години, както си бе предложено.
Наш екип забеляза липсата на Катя Куюмджиева – неуспялата кандидат-кметица на БСП, която бе водач на листата. Вместо нея в залата достопочтено седеше екскметът Иванов от същата листа. Очакванията бяха Янчев да я покани за свой заместник, но очевидно до разговори в тая насока не се бе стигнало, защото в кулоарите разбрахме, че бившата учителка е заминала обидена за Бургас, за да си търси работа в областния град. Причината за раздялата на двамата досегашни заместници на Иванов била в това, че по време на кампанията БСП и в частност Куюмджиева се била взела много насериозно и говорела врели-некипели за своя опонент Янчев, вярвайки си, че ще го победи.
Очаквайте интервю с новия кмет Илиян Янчев – затова какво мисли той за своя основен опонент Владимир Павлов, страхува ли се от заплахите, че ще е върла опозиция, както и кои са новите лица в общинската администрация
Статията е доукрасена, все пак трябва да има екшън и интрига, но има съществени пропуски които трябва да се отбележат, а именно:
"Янчев все пак стисна зъби и не влезе в предизвикания диалог, но вместо него съпартиецът му Брояновски отвърна иронично на опозиционера така: Ние, г-н Павлов, не ви включваме в комисиите, защото искаме да ви спестим пътуването до Малко Търново , за ваше добро е...“.
Гледах прякото излъчване и ясно се видя как Илиян Янчев се изказа от микрофона и той произнесе тези реплики, а не Браяновски - и още точно Тодор Б. наруши етиката и не даде право на отговор на нападките на Янчев от микрофона.
А Павлов много правилно поиска, когато се назначават разни личности на отговорни длъжности, поне предлагащите ги да се мотивират защо правят това предложение. Ако това е жлъч, моите извинения, но наистина кр.Дяков едвам завърши с 3 средно образование и трудно може да обясни с какво точно се занимава Областния съвет за развитие, пък камо ли да го произнесе.
И още една неточност, отдаването на Бизнесцентъра се прие предложението на Павлов за 5 години, какъвто е и минималния законов срок, а не така както сте го написали 2 ГОДИНИ в статията.