Млади учени от Бургас и София с голям успех в сферата на изкуствения интелект
Ученичка от ППМГ "Акад. Никола Обрешков" работи върху алгоритми за запазване непрекосновеността на данните при споделяния между институции
Четирима млади учени от Бургас и София създават сложни алгоритми, с които се надяват да улеснят живота на човека. Пред БНТ Теодора Тодорова, която е в 12 клас на ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в морския град, сподели, че се надява проектът, който ще продължи да развива, да помогне на хората и вече те да не се притесняват толкова много от изкуствения интелкт.
Тя работи върху алгоритми за запазване непрекосновеността на данните при споделяния между институции.
Георги Пашалиев от Софийската математическа гимназия постига исторически успехи за България в сферата на изкуствения интелект.
След усилена работа ученикът записва името си сред авторите на NeurIPS (НЮРИПС), която е най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света.
Така за първи път в историята български ученик ще участва с публикация на форум от такъв ранг.
Заедно с Георги в изследователската програма на ИНСАЙТ работят още Мария Денчева, Рени Паскалева и Теодора Тодорова.
„Работата ми в тази среда, както и това, че имах възможността да работят под егидата на тези изследователи ме довед до този голям успех. Имам мечта да продължа да се развивам в тази насока, защото ми е доста интересно и има голямо бъдеще в тази сфера“, каза пред националната телевизия Георги Пашалиев.
През миналото лято той е бил стажант в един от най-добрите ВУЗ-ове в света – Политехническия университет в Цюрих, известен като университета на Айнщйан. Там младият учен работи като под ръководството на д-р Никола Константинов, проф. Мартин Вечев и докторанта от института „Макс Планк“ Флориан Дорнер. През това лято пък бе стажант в института Инсайт.
Той работи за създаването на надежден изкуствен интелект, който запазва непрекосновеността на данните при споделяне, например при болници с цел откриване на лечение за редки болести.
„Борим се да създадем защита. Нашият проект е уникален. Ние сме първите, които съчетават изкуствен интелект с игрите“, споделя Пашалиев.
„Математиката ме заплени още от малка с това колко е увлекателна и предизвикателна, а сега виждам колко много приложения има тя. Много може да се използва, за да подобрява живота на хората“, каза пък Мария Денчева, която е в 12 клас на софийската Математическа гимназия. Тя е една от най-добрите млади математички в Европа. Носител е на множество медали. Първа е на Европейската олимпиада по математика.
Работата на Мария Денчева може да помогне за създаването на най-подходяите лекарства, като отново данните са защитени.
Рени и Теди също са много добри математички и искат да улеснят животът на хората, чрез знанията си.
Работя върху модел, който използва изкуствения интелект за представяне на човешките емоции, споделя Рени.
Пич, доста по-напред съм в релевантните области и знам какво и защо (обективно) пиша.