Кметът на Несебър Николай Димитров даде старт на Международен курс по византийска епиграфика
Подобен обучителен курс, изцяло ориентиран към млади хора, към тяхното бъдещо професионално ориентиране, се прави за първи път
Днес в Старото кметство кметът на Община Несебър Николай Димитров даде старт на Международен курс по византийска епиграфика с учени от БАН, Оксфорд, Австрийската академия на науките, Университет „Алдо Моро“ и Атинския университет.
На участници във форума градоначалникът пожела ползотворна работа и обмяна на добри практики, удовлетворение от съвместните дейности, постигнатите резултати и успех. Той изрази увереност, че младите учени ще запазят скъпи спомени и топли чувства от престоя си в хилядолетния град.
Обръщение към участниците отправиха също директорът на Музей „Старинен Несебър“ Тодор Марваков, който сподели, че за културната институция е удоволствие и голяма чест да приеме събитие от такъв висок ранг и заяви готовност да помага и сътрудничи на участниците във всеки един момент.
Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения (ЦВП) „Наследство БГ“, организатор на проявата, проф. д.н. Емануел Мутафов от БАН и Златин Чаушев, началник-отдел „Несебър – Световно наследство“, също отправиха приветствия към участиците.
Подобен обучителен курс, изцяло ориентиран към млади хора, към тяхното бъдещо професионално ориентиране, се прави за първи път. Той се провежда не в учебните зали, а на място – т.е. участниците са в непосредствен контакт с паметниците. Младите учени, които са от Великобритания, Италия, Австрия, Япония, Гърция, Турция, Сърбия и България, ще се опитат да разчетат все още непубликувани или надписи със спорно четене.
Курсът е за напреднали докторанти и млади учени по византийска епиграфика in situ (Advanced Summer Course ‘Byzantine Epigraphy in Situ’/ BEinSitu). Лектори са известни специалисти по византийска и късносредновековна гръцка епиграфика като д-р Ида Тот от Университета в Оксфорд, Великобритания, д-р Андреас Роби от Австрийската академия на науките, проф. Антонио Енрико Феле от Университета „Алдо Моро“ в Бари, Италия, доц. д-р Георгиос Палис от Атинския университет, Гърция и проф. д.н. Емануел Мутафов от БАН.
Проявата се организира от Центъра за върхови постижения (ЦВП) „Наследство БГ“ със съдействието на Община Несебър и Музей „Старинен Несебър“.