Форбс се гаври с България за дарените БТР на Украйна
БТР-ите са по-удачен вариант само, ако алтернативата е пикап
Новото голямо дарение на България за Украйна от 100 модернизирани на местно ниво БТР-60 не е толкова вълнуваща новина, колкото изглежда на пръв поглед, пише Дейвид Акс, от „Форбс“.
БТР-60 е бронетранспортьор само по име. Да, превозва хора, но не е брониран в значима степен, се отбелязва в публикацията.
По думите на автора БТР-ите са по-удачен вариант само, ако алтернативата е пикап. Не са по-добри от модерен миноустоичив камион или верижна бойна машина на пехотата, пише Блиц.
Българският министър на отбраната Тодор Тагарев съобщи за доставката, но побърза да уточни, че БТР-ите няма да пристигнат скоро, тъй като трябва одобрение от парламента.
„Веднага след като парламентът се върне към заседанията си през септември, смятам, че това ще бъде една от приоритетните задачи и до края на септември или началото на октомври ще имаме ратификация на това споразумение. Мисля, че тогава ще може да започне прехвърлянето“, обясни той.
БТР-ите вероятно ще бъдат 11-тонни БТР-60ПБ-МД1, които имат същото осемколесно шаси със 17 места и 14,5-милиметрова картечница на кулата като другите БТР-60, но могат да се похвалят и с уникални български модификации, включително по-добро нощно виждане и нов дизелов двигател Cummins с мощност 250 конски сили.
Подобренията от началото на 2000 г. не са допринесли за подобряване на най-голямата слабост на БТР-60: деветмилиметровата му стоманена броня. Защитата е толкова слаба, че един решителен картечар лесно може да го извади от строя, пише в статията Дейвид Акс .
Българската армия придобива около 150 БТР-60ПБ-МД1. Днес те са на склад. Прехвърлянето на стотина от колесните БТР-и няма да се отрази на собствените отбранителни способности на България, заключава правителството.
Старите модели БТР са уязвими, както се вижда от статистиката. През февруари 2022 г. Украйна влезе във войната само с няколко броя. Руската армия разполага предимно с по-нови БТР-70 и -80, като е отписала стотици от старите.
БТР не трябва да се доближава до фронтовата линия и украинското министерство на отбраната знае това.
Когато украинската фирма "Практика" предложи да модифицира старите съветски БТР-60 с нова кула и по-дебела броня и да ги преименува на БТР-60М, планът беше модернизираните машини да ескортират пътни конвои - роля, която не би трябвало да изисква тежка бронирана защита.
Руската инвазия през февруари 2022 г. обаче наруши плановете за серийно производство на БТР-60М като през февруари успя да се появи един брой модернизиран модел.
Бившият български БТР-60ПБ-МД1 не е толкова тежко брониран като БТР-60М, но би трябвало да е напълно способен да прекарва камиони по пътищата зад фронта. Просто не очаквайте да издържи много дълго на фронта, пише авторът на статията във „Форбс“.
Вземат ги да им демонтират картечниците и да ги сложат на джипки и пикапи, които са много по-бързи и мобилни от тия морално остарели консерви, дето стават само за парад!
Flagmqn go skriha