Възможно е да има политическа връзка при убийството на Къро
Но можем само да спекулираме, защото нямаме независимо разследване, на което да вярваме, казва анализаторът
Тихомир Безлов е криминолог и дългогодишен изследовател на организираната престъпност и корупцията в България. Старши анализатор в Програма „Сигурност“ към Центъра за изследване на демокрацията. Потърсихме го за коментар по повод убийството на Красимир Каменов-Къро в ЮАР.
- Г-н Безлов, колко голям играч беше Красимир Каменов-Къро в подземния свят?
- След годините, когато е в силова бригада, и след смъртта на Георги Илиев през 2005 г., той и Таки на практика се превръщат в основните наследници, като успяват да вземат голяма част от активите на ВИС-2. Това са паркинги в София, плажове преди всичко по Южното Черноморие - като цяло този, да го наречем, рентиерски бизнес. Преди това ВИС-2 са доста активни на пазара на наркотици. Другата им основна линия е контрабандата – китайското карго, турското карго. И покрай това още в края на 90-те години завземат „Илиянци“, контролират и „Капитан Андреево“ и то дълго след това – бих казал до скандала с Ами (Размиг Чакърян).
- Т.е. той е бил сериозен играч, включително последните години?
- В момента, в който той е принуден да напусне страната, губи влияние. Тукашните наследници постепенно успяват да го маргинализират. Историята на убийството на Любо Полицая миналата година е свързана точно с това. Смята се, че той поръчва убийството му, защото е изместен от, в случая, бизнеса с цигари. Т.е. той се опитва да нанесе щета на Ами, защото смята, че цигарите са болезнено място – говоря за фабриката в Ботевград.
- А имал ли е политически протекции последните години?
- Самият факт, че не е в България, означава, че практически е бил изтласкан. Той заедно с Таки напускат страната преди десетина години покрай различни обвинения, които са им повдигнати (или които е имало опасност да им бъдат повдигнати).
- Подобно убийство на българин в ЮАР май не се е случвало много години.
- Аз поне не се сещам за убийство на българин в ЮАР. Знам, че има много хора от криминалния контингент в ЮАР. Южноафрикански криминолози коментираха, че българите и сърбите имат влияние там – т.е. те си имат нещо като периметър. През 2021 г. имаше случай с българи и рибарски кораб, заловен с кокаин. Те получиха много големи присъди. Това показва, че някои канали, свързани с южноафрикански кокаин към Европа, може би се използват от българи в ЮАР. А дали Къро е бил част от това – не знам, но все пак такова убийство на четирима човека, доколкото разбираме, е сериозно нещо за организиране. Друг е въпросът, че ЮАР е страна с много високи нива на престъпност и подобни застреляни хора има в огромно количество. В последните години те са в много тежка криминална ситуация.
- Дали е възможно това убийство да се дължи на конфликта между висши политици и главния прокурор Иван Гешев у нас?
- Ами веднага можем да направим връзката как преди два месеца главният прокурор обяви пред медиите за готвен заговор срещу него. И взривът при Ярема (на 1 май срещу Гешев) се свързваше с това. Но самото ниво на осъществяване на този взрив предизвика много присмех, както си спомняме. В този смисъл, възможно е да има някакви криминални и политически връзки. Главният прокурор Иван Гешев направи връзка между Цветан Василев, Къро и още три-четири лица (на пресконференция преди два месеца). Но сега само можем да спекулираме, защото, за съжаление, ние нямаме независимо разследване, на което да вярваме.
- А днес по повод убийството на Къро главният прокурор каза, че е предупредил още преди време, че се връщат мутренските години. Има ли основание?
- От години следя темата с организираната престъпност и наблюдавам, че периодично, като станат две престъпления, някой казва, че се връщат мутренските години. Така е сигурно от началото на века. Аз съм леко скептик, защото последното подобно убийство, свързано с криминалния свят, беше точно на Любо Полицая преди една година. Горе-долу ако сравним със средата на периода 2001 – 2010 г., тогава годишно имаше по двайсетина такива криминални убийства (не битови). Сега имаме по едно. Показателно е и че убийството се случва не в България, а в ЮАР. Така че аз съм скептик, че може да имаме престъпност като през 90-те години. Най-малкото контингентът го няма вече – остаря. Примерно, кражбите на автомобили сега са по 1500 на година, а по онова време само регистрираните случаи бяха по 20 000. Крадците сега са в Западна Европа – там е големият пазар и от там се изнася за Африка. Между другото, там има много такива варианти на европейска престъпност, която комуникира с Африка и съответно има българи, които са в тези мрежи. Така е и при кокаина, и при кражбите на автомобили, и при незаконните цигари.