КОЦ-Бургас ще обучава специализанти и студенти по 11 нови медицински направления
Управителят на Комплексния онкологичен център проф. Христо Бозов даде подробности
КОЦ-Бургас получи оценка от Акредитационната комисия за обучение на студенти и специализанти и със заповед на министъра на здравеопазването е одобрен да извършва дейности по нови специалности. Става въпрос за „медицинска сестра”, „акушерка”, „лекарски асистент”, „медицински лаборант” и „рентгенов лаборант”. Това съобщи управителят на Комплексния онкологичен център проф. Христо Бозов за Флагман.
Той допълни, че ще има и обучение по следдипломни специалности по „Акушерство и гинекология”, „Анестезиология и интензивно лечение”, „Гастроентерология”, „Клинична лаборатория”, „Лъчелечние” „Медицинска онкология”, „Нукеарна медицина”, „Образна диагностика”, „Обща и клинична патология”, „Урология” и „Хирургия”. Уникално за страната ще бъде обучението на медицински сестри по няколко специалности – „Анестезиология и интензивно лечение”, „Операционна и превързочна техника”, „Специфични грижи за пациенти с онкологични заболявания”. Последната е единствена по рода си за България.
За следдипломно обучение за лица с немедицинско образование ще има и обучения по специалност „Медицинска радиологична физика”, от която ще могат да се възползват физици от цялата страна.
„Всичко това е от огромно значение и за сегашното, и за бъдещото развитие на КОЦ-Бургас. Ние вече сме база на Медицинския факултет и на Факултета по обществено здраве и здравни грижи в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. Освен това можем да обучаваме специализанти по 11 специалности. Центърът става подходящо място не само за младите лекари, но и за медицинските сестри, което до момента беше някак пренебрегвано. Досега мед.сестрите сякаш нямаха интерес да се развиват в такава посока за разлика от лекарите, които обикновено преминават през следдипломно обучение, защото само специалистите могат да работят с НЗОК. Аз, като управител на КОЦ-Бургас, поех ангажимента тези от мед.сестрите, които придобият специалност, да получават бонус към заплатата, така както лекарите получават. Така пред тях се отваря път за развитие и самоосъвършенстване”, каза проф. Бозов.
Той разкри, че втора година КОЦ-Бургас е на добра печалба и инвестициите от последните години в размер на около 11 млн.лв., вече дават резултат. Така лечебното заведение може да си позволи да реинвестира половината от годишните си печалби в медицинска апаратура, която пък да донесе още печалба. Всичко това, уточни проф. Бозов, е свързано с основата мисия – успешното лечение на пациентите. В тази връзка предстои Общинския съвет да одобри покупката на рентгенова тръба за системата на PET Скенера и най-модерна апаратура за гастроентерологията, с която могат да се откриват тумори не само в областта на стомаха, но и на тънките и дебелите черва.
„Ще затворим кръга в профилактиката и диагностиката на всички онкологични заболявания”, каза управителят на КОЦ-Бургас.
Проф. Христо Бозов даде подробности за предстоящия строеж на новия корпус на лечебното заведение. Той ще търси възможност за безвъзмездно финансиране и кредит, за да може строителството да започне тогава, когато има сигурност, че има достатъчно средства.
Там, както Флагман вече е писал, ще има възможност не само за обучение на нови кадри, но и се предвижда да се развие гръдната хирургия и лицево-черепната такава. Така ще се надгради сериозно качеството на лечение на пациентите. На два етажа пък ще бъде клиниката по медицинска екология, а цял етаж е предвиден за „Акушер-гинекологията”. Ще има и модерен ОАРИЛ защото реанимацията е гръбнакът на хирургията и така операциите с най-висока сложност ще могат да се извършват по-добре.