РИОСВ предаде боляровския бизнесмен Николай Вършачката на прокуратурата
Екоинспекцията е извършила проверки след алармираща публикация на Флагман, оказва се, че земеделският производител е увредил с тежка техника защитени територии
След като Флагман.бг на 23 април т.г. алармира, че бизнесмен и синът му от село Стефан Караджово в община Болярово, разорават с тежка техника защитени територии от НАТУРА 2000, за да изградят вишка и съоръжения за ловуване, Регионалната инспекция по околна среда и водите-Стара Загора се е сезирала и е извършила незабавна проверка. Земеделският производител Николай Димов-Вършачката, за когото местните твърдят, че се държи като шериф на района, тъй като има полицейски чадър, неведнъж гази закона, но сега може да получи до три години затвор и глоба до десет хиляди лева за еконарушението. Ако има работещи държавни институции, разбира се. В редакцията на Флагман пристигна вчера сигнал за "респектиран" наскоро местен производител, който има проблеми с фамилията. Той бил "посетен" от четири криминално проявени лица с тежки досиета, добре известни на МВР и Прокуратурата в Бургаска област. Флагман разполага с видеоклип с четиримата бандити. Източникът на клипа твърди, че е заснет именно в имота на жертвата. Селският стопанин е бил толкова уплашен за себе си и семейството си, че не смее да подаде жалба в нито едно от поделенията на ОДМВР-Ямбол, убеден, че няма да получи подкрепа, а още повече ще влоши положението си.
Сигнал до Флагман.бг: Бизнесмен разора с тежка техника защитена територия, къде са институциите?
При проверката РИОСВ-Стара Загора установява, че в района между селата Вълчи извор и Горска поляна, зад местността Росенски баир, община Болярово действително „има изградена бетонова площадка с размери около 6 кв.м, върху която е монтиран метален желязо-решетъчен стълб. До нея е разположен и метален фургон. Мястото, където са разположени обектите, е разчистено от дървесна и храстова растителност и подравнено цялото е утъпкано и в него няма никаква растителност, а само пръст. За да се достигне до цитираните обекти, е прокаран черен път, който преминава и засяга имоти, които са собственост на „Дьржавна частна“, вид територия „Земеделска", НТП „Пасище”, собственост на Министерство на земеделието, респективно стопанисвани от Областна дирекция „Земеделие”-Ямбол. Черният път преминава през цитираните два имота, като от двете му страни си личат премахнатите и унищожени дървета и храсти. Прекараният за достьп до обектите път е нарушил целостга на двата имота (пасища), като е унищожена тревна растителност, дървета и храсти. Увредените имоти попадат в границите на защитена зона BG0000219 „Дервентски възвишения — 2” за опазване на природните местообитания и местообитания на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-З44/З1.0З.2021 г. на МОСВ“.
„След направена служебна справка в РИОСВ-Стара Загора се установи, че площта на имоти с идентификатори 17097.30.42 и 17097.30.140 по плана на с. Горска поляна, общ. Болярово, попадат в картирано по проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове — фаза 1” местообитание на следните видове: Пъстьр смок (Elaphe sauromates), Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni), Шипобедрена костенурка (Testudo graeca), Мишевиден сънливец (Myomimus roachi) и Европейски вълк (Canis lupus). Тези местообитания на описаните по-горе видове са предмет на опазване в защитена зона BG0000219 „Дервентски възвишения — 2”. С извършената дейност по строителството на установените обекти и прокарването на черния път са унищожени местообитания на видове, предмет на опазване в защитената зона“, се казва още в становището на екоинспекцията.
На 4-и май т.г. директорът на РИОСВ-Стара Загора Диана Искрева-Идиго е сезирала по компетенция Окръжната прокуратура Ямбол - на основание на чл. чл. 278в от Наказателния кодекс - който противозаконно унищожоване или повреди защитена територия или местообитание - предмет на опазване в защитена зона, се наказва с лишаване от свобода до три години или пробация, както и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
Копие от документа е изпратено до Дирекция "Национален координационен център" на Министерството на околната среда и водите, както и до директора на ОД „Земеделие“-Ямбол Вилиян Вълков. От екоинспекцията прилагат както констативния протокол от извършената от тях проверка, така и снимков материал. Те са уведомени за констатираното нарушение, но не става ясно кой е извършителят или извършителите, липсва име на фирма или физическо лице.
Флагман.бг се свърза с Пресцентъра на Окръжната прокуратура в Ямбол. Оттам обясниха, че сигналът е постъпил във вторник и предстои да бъде определен наблюдаващ прокурор. Ще следим поведението на държавното обвинение в Ямбол - дали ще назначи проверка и дали ще се стигне до образуване на досъдебно производство.
Познавам Васил и е грамотен на български, че и на английски (което за теб е вероятно шокиращо)….
Затова сме на този хал
Вълито е пълна Путка .знаят го кат пазач на коли !!! Никъв мутра не е бил или Бандит или играч . Пълна Лимонада
Пука му на дивият селянин, че някоя и друга институция щели да го привикат!
Интересно какво стана с разкопаването на дюните в Приморско и строежа в девствената зона в мест."Корабите" Синеморец.
Да не са и там недосегаеми че всички се покри?