Кметът на Обзор бесен на служебното правителство, ще сигнализират Конституционния съд
Решението на Министерския съвет е грозен акт, общественият съвет ще обсъди как да реагираме, каза кметът Христо Янев
Общественият съвет на град Обзор и инициативният комитет, подготвил референдума за отделянето му като отделна община, ще обсъдят какви стъпки да предприемат след вчерашното решение на служебното правителство градът да остане в рамките на община Несебър.
Новината изненада местните жители вчера. Пред БНТ кметът на Обзор Христо Янев определи действията на Министерски съвет като "грозен акт".
В последните дни живот на това правителство се приема това и нашият референдум отиде под килима, добави той.
Министерският съвет отмени решението Обзор да е отделна община
Хората обмислят дали да не сигнализират Конституционния съд. Не е изключено да има и протести, каза пък кореспондентът Давид Сукнаров.
На противоположното мнение са организаторите да допитването за оставането на Обзор в рамките на община Несебър. В "Денят започва" те изтъкнаха, че вчерашното решение на Министерски съвет ще донесе успокоение и предвидимост.
"Това ще донесе спокойствие на хората и на нас, като жители на селата, малко повече спокойствие, че всичко, което е подхванато, ще продължи. Това беше огромно напрежение и неизвестност - какво и как ще продължи нататък. Доказали сме, че финансово този проект няма как да продължи, винаги е имало документи и анализ по този въпрос", каза Росица Ракова, председател на ИК "Против отделянето на Обзор от Община Несебър".
Според кметът на Обзор мотивът, че новата община не би се справила финансово, е несъстоятелен.
"Какъв е проблемът да се дават възможности на малки общности да правят политики на субсидиарност и да реализират туристически продукт, какъвто ние искаме? Ако един черноморски курорт или една община не могат да се издържат с тези високи данъци, които се плащат при толкова РЗП-застроени площи, кой може да се издържа? Една община от вътрешността на страната ли?“, попита той.
„Около 100 общини не отговарят на критерия жители. Законът предвижда, ако не отговаряме на един от критериите, да се издаде решение на Министерския съвет, което бе направено“, изтъкна Янев.
"Като юрист с над 30-годишна практика за първи път виждам подобен казус, който напомня книгата „Животинска ферма“ на Оруел“, каза пък адвокат Марин Божков, който е наблюдател на референдума.
„В тази антиутопия живеем в момента, защото едно служебно правителство, което има много ограничени задачи да подготви избори и да осигури фунционирането на държавната машина, се произнася по политически въпрос, решен от редовно избрано правителство, проверен от кабинета на Кирил Петков, който не може да бъде обвинен в симпатии към Бойко Борисов, както и от още две служебни правителства, които са казали, че няма основания за промяната на резултата от референдума“, коментира той.
Отмяната в рамките на три дни, гузно обяснена на ниво министър, а не министър-председател, показва незачитането на демокрацията, подчерта адвокатът.
„От президентството ни уверяваха, че указът е написан и следва подписване. Чакането се проточи две години и след това се намери някой удобен, който да вземе решение за три дни. Ще трябва да се проверят основанията за подсъдност и дали има злоупотреба с пълномощия, но затова не мога да вземе решение. Трябва то да е от хората на общоградско събрание, които да дадат мандат“, обясни той.
Обзор няма потенциал за община!И без това кметството е пълно с чудещи се какво да правят некомпетентни служители!
Кмета си накупи толкова недвижими имоти,а адвоката е заинтересован да говори глупости за да оправдае парите, които му се дават!
Ша го накриви на някой...???...дреме им на ония у Софето....хахахаха
във Обзор ще стяга,
референдум - контра
и валат остана.
Наиграха ли се вече
селски философи?!
Явно, че им пречи,
таз-власста във София!