Собственици на панелно жилище си пристроиха балкон към сградата
Казусът е с адрес Пловдив
Продължава съдебната сага за построения допълнителен балкон към панелен апартамент в ЖР "Тракия". Комисия от кметството в "Тракия" издаде заповед за премахването на терасата, която е строена самоволно от собствениците на жилището без каквито и да е документи. Проверка в архивите по заснемане на Google, показват, че пристройката е изникнала още преди години в блок 254 вх. Б. на ул. „Поручик Боян Ботев“, уточнява TrafficNews.
Допълнителният балкон на първия етаж е изграден в чупка на блока. Тъй като единствената съществуваща тераса на апартамента е присъединена към жилищната площ и преустроена в кухня, собствениците са решили да си изградя допълнителен, като размерите му са дори обширни за някои типове балкони от новото строителство - 1,51м./5,15м. Подът е изравнен с пода на жилището.
На около метър и половина от земята пред блока е вдигната хоризонтална стоманена конструкция от профили. Върху тях от същите по вид профили е заварена скара до фасадата на блока и по фасадата на новия балкон. За излаз от дневната на жилището на балкона е използва съществуващ прозорец, преустроен във врата. Всичко това обаче е извършено без разрешение за строеж, а терасата буквално стърчи на панелния блок. Видимите довършителни работи по терасата са изпълнени след 2012г., което се установява от Street View на Google към месец март 2012г.
Настоящият собственик на апартамента обаче оспорва заповедта за премахване на балкона си вече втори път, след като делото бе върнато от ВАС за ново разглеждане с твърдения, че той само е направил ремонт на терасата през 2012г., но е използвал преди това изпълнена стоманена конструкция, присъединяваща го към фасадата на блока и че тази конструкция е монтирана от предишния собственик.
Това се потвърждава и от налична сателитна снимка от месец април 2011г. На сателитната снимка се вижда покрива на балкона, който очевидно е бил построен към този месец. Състав на Административният съд обаче преценя, че балконът не отговаря нито на изискванията за строителство през 2000 година и в този смисъл е недопустим по правилата, действали към годината на изграждане. Не е допустим за изпълнение и по сега действащите правила.
Така съда определя, че строежът на допълнителна тераса не отговаря на изискванията за търпимост и е незаконен, осъществен без строителни книжа. Така магистратите отново нареждат премахването на терасата.
Преди обаче заповедта, издадена преди повече от 2 години, да влезе в сила, собствениците имат право да обжалват още веднъж пред ВАС. Остава въпросът дали този път и касационната инстанция ще потвърди, за да се премине към бутането на самоволно построената тераса.