Много ли са болниците в Бургас? Напротив - малко са, категорични са експерти
При този ръст на населението и притока на туристи е нормално да има десет и повече здравни заведения
„Не са много болниците в Бургас, а напротив, може да се окаже, че са малко. През 1956 г. Бургас е имал 80 хил. жители, днес те са 225 хиляди. Не броим постоянно живеещите тук чужденци и туристите през лятото, които увеличават пребиваващите на територията на общината многократно. Всъщност за 2021 година в Община Бургас през летните месеци населението достига 2 милиона 325 хиляди. При тези данни, ако през 1956-та година е имало две болници, сега, когато населението е в пъти повече, и когато имаме много по-развит туризъм, тези болници трябва да бъдат десет“.
Това каза д-р Красимир Грудев на 10-то юбилейно издание на Общото събрание на Националното сдружение на частните болници в България (НСЧБ).
Форумът се проведе в Гранд Хотел и СПА Приморец, а домакин и организатор на събитието тази година е мениджърският екип на Медицински център „Д-р Стайков“ – д-р Вергиния Цанова и д-р Йордан Стайков. Семинарът бе посветен на ролята и мястото на частните болници в българското здравеопазване.
Форумът бе открит от д-р Красимир Грудев – председател на Управителния съвет на НСЧБ и съсобственик на МБАЛ „Тримонциум” ООД. Официални гости на събитието бяха кметът на Община Бургас Димитър Николов, Областният управител на област Бургас проф.Мария Нейкова, председателят на ОБС Бургас проф. Севдалина Турманова, представители на големи частни болници от цялата страна и медии.
„Спомням си, преди години, когато станах кмет на Община Бургас, направихме мащабна социологическа анкета. Тогава възникнаха няколко притеснителни теми свързани със здравеопазването. Градът бе даван като лош пример за качество на здравеопазването. Родилките раждаха във Варна, Сливен и други градове. Имаше доста жалби, свързани с липса на адекватна здравна помощ в това число и рехабилитация. След годините, в които подкрепяхме и насърчавахме много инициативи и много здравни проекти – основни частни, успяхме да преодолеем този дисбаланс и в момента Бургас може спокойно да се похвали като град, в който има едно високо и качествено ниво на здравната услуга. Това се дължи в основата си на многото инвестиции, свързани с изграждането на нови частни болници", каза от своя страна кметът Димитър Николов.
"Радвам се, че Община Бургас има възможност да съдейства и да помага. Аз виждам нашата роля и допълнително съдействие за развитие на сектора и с новосъздадения медицински факултет. Вчера успяхме да се преборим с акредитационната комисия за увеличаване на броя на студентите, специалност „медицинска сестра“, които ще могат да бъдат приети в университет "Проф. д-р Асен Златаров“, допълни градоначалникът.
Областният управител също поздрави сдружението: „Частните болници превръщат Бургас в център на медицинската помощ за региона. В качеството си на областен управител ще направя необходимото Вашите идеи и законодателни инициативи, да бъдат представени на министъра на здравеопазването д-р Меджидиев. Трябва да отстояваме промени в нормативната уредба, такива които наистина да доведат до реформа“.
Първата лекция за ролята и мястото на частните болници в българското здравеопазване представи д-р Красимир Грудев. Той направи анализ на медицинския сектор в Бургас.
„Според данните от 2021 година в Община Бургас през летните месеци има 2 милиона 325 хиляди. Това показва, че болниците могат да се окажат недостатъчни. През 1956-та година е имало две болници, сега когато населението е в пъти повече, и когато имаме много по-развит туризъм, е логично тези болници да бъдат десет“, каза председателят на НСЧБ.
Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) е неправителствена организация на лечебни заведения и болничните им мениджъри, което обединява частната инициатива за постигане на по-високо качество при лечението на пациентите, усъвършенстване на системата на здравеопазването в България и утвърждаване на работещите и ефективни механизми на управлението на лечебните заведения за болнична помощ.
Националното сдружение на частните болници е създадено на 16 февруари 2013 година и към момента представлява 70% от частния сектор на болничното здравеопазване в цялата страна.