Кирил Петков: Крайно време е след толкова безуспешни опити българският парламент да заработи
От името на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" искам отговорно да заявя, че е крайно време, след толкова безуспешни опити, българският парламент да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората не през изпразнената от съдържание риторика, а с реална програма, която да отразява истински важните приоритети пред България. Това заяви от парламентарната трибуна съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков след откриването на 49-ото Народно събрание.
„Смирение, диалог и разум“ очаква Радев от парламента, затова го свикал на Велика сряда
Той открои основните приоритети, сред които подпомагане на земеделието, малките и средни фирми, влизането на България в Шенген, приемането на антикорупционно законодателство, приемането на бюджет, качествено медицинско обслужване и борба с домашното насилие, пише Епицентър.
По думите на Петков земеделието трябва да стане национален приоритет.
"Не е нормално да внасяме 70% от месото, 50% от доматите и 30% от млякото. България има едни от най-плодородните земеделски земи в Европа. Време е да насочим повече средства в малките и средни ферми чрез работа на земеделската комисия в тясно сътрудничество с браншовите организации на малките и средни земеделски производители. Това е единственият начин до българската трапеза да достигнат по-качествени храни на по-ниски цени - без логистични оскъпявания, без допълнителни търговци, без отровни пестициди. Българското земеделие трябва да стане национален приоритет. По време на тази кампания всеки народен представител е пътувал из България. Много райони са напълно откъснати - без магистрали, без пътища и жп линии", допълни Петков.
Според него е време да се запретнат ръкави и инфраструктурата да се случи, като се изготвят проекти, издадат се строителни разрешения и се организират прозрачни процедури.
Съпредседателят на ПП допълни, че вторият важен приоритет е присъединяването на България към Шенгенското пространство.
"Време е България да влезе в Шенген. Всички осъзнаваме колко пагубно ще е, ако бъде отделени от Румъния. Да бъдем изолирани от цяла Европа. Имаме подготвени законопроекти, които трябва да бъдат приети от този парламент. Нашите компании могат да бъдат конкурентоспособни, но стоките не трябва да чакат с часове на Дунав мост. За да не изостанем от Румъния европейските партньори трябва да ни имат доверие. Не само е време, а реално вече сме изостанали с нужните закони по Плана за възстановяване и устойчивост. Крайно време е да приемем антикорупционния закон. Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона", призова Кирил Петков.
Той се спря и на темата "Шенген" и изтъкна, че България не трябва да е изолирана от ЕС. "Българските граждани не трябва да се чувстват втора ръка европейци. Ние заслужаваме да се присъединим към шенгенското пространство заедно с Румъния", заяви Петков. Той изтъкна, че "за тази цел" трябва да бъде приет и "механизмът за разследване на главния прокурор", да има "реален контрол на ГКПП "Капитан Андреево", работещи служби и прокуратура".
"Цялото българско общество желае да се скъса с корупцията. Крайно време е да бъде прието антикорупциноното законодателство. Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона", заяви още той.
Петков се спря и на бюджетния дефицит, като според него бюджетът трябва да отразява реалния приоритет на обществото. Той отбеляза, че трябва да се увеличат заплатите както на учителите, така и на лекарите и медицинските работници.
"Трябва да създадем и предвидима бизнес среда без корупция. Трябва да улесним българския бизнес, включително и с изменение на Търговския закон", заяви Петков.
"Време е да поправим и грешките на предишния парламент. Съвсем сериозно - още не мога да повярвам, че 48-то НС не прие Закона за домашното насилие. Време е да придвижим нашето общество напред - с ясна законодателна инициатива", посочи той.
Кирил Петков се спря и на екопроблемите и незаконното строителство по българските плажове. "Природата на България е още един ресурс, който веднъж унищожен, няма как да бъде възстановен отново".
Петков не пропусна и темата за приемането на еврото. Той разкритикува валутния борд, който бил причината за "липсата на суверенна парична политика". "Влизането в Еврозоната ще ни донесе по-ниски лихви, няма да харчим милиарди в превалутирането евро-лев. И най-важното - имаме шанс да бъдем част от взимането на решенията за нашата валута", изтъкна той и добави: "Еврото е българска валута. На всяка банкнота, издадена след 2007 г., пише евро на български", заяви той.
"Без да изневеряваме на ценностите и принципите си, зад които стоим, ние ще внесем тези приоритети като законодателна инициатива още в първите дни на този парламент. Ако първият мандатоносител успее да сформира правителство с други политически сили, ние ще подкрепим техните законодателни идеи. Ще се борим срещу всеки корупционен риск, срещу всяка подмяна на интереса на българските граждани. Ако правителството не се сформира с първия мандат, ние ще предложим второ правителство с тези приоритети. Време е да решаваме реалните проблеми на българите. Време е всеки българин да има един нормален европейски живот", завърши Петков.
Митьо Очите да беше премиер щеше да е по-добре, поне щеше да има ред и дисциплина.
В момента Цветанка Ризова директо по БТВ доказва точно това.
За Всички други написахте?
С Радко, Кирчо и Корни ще ви пасем и стрижем докато сте овци, а пък овцата вълк не става.