За да не се разболеете: Колко често трябва да сменяте чехлите
Има и поверие, че чехлите не трябва да се съхраняват под леглото, защото така има опасност да се предизвика кавга между съпрузите
Колко често трябва да сменяте и перете домашните чехли, за да се предпазите от гъбички и други заболявания на краката?
Всъщност, не може да носите чехли дълъг период от време без вреда за здравето. Но все пак всичко зависи от материала.
Използването на неестествени материали и лошата вентилация водят до факта, че човек, който носи чехли дълго време, може да развие гъбички по краката и ноктите. Ето защо трябва да изберете чехли отговорно. Например, чехлите от естествена тъкан или кожа, както и с отворен пръст, ще издържат по-дълго. Те не се нуждаят от специални грижи.
Но чехлите, изработени от други материали, като изкуствена кожа или тъкани, ще трябва да се перат по-често, за да се предпазят от заболявания на краката и ноктите. Освен това такива материали се износват по-бързо и губят външния си вид.
Колко често трябва да сменяте чехлите си?
Лекарите са категорични в това: всяка седмица домашните чехли трябва да се дезинфекцират, като се третират със специални разтвори. Можете също да използвате и метода на измиване със сода.
Препоръчително е веднъж на тримесечие да смените напълно чехли от естествени материали. Това е поне четири пъти годишно.
Колко често трябва да перете домашните чехли?
Трябва да се грижите за тях правилно. Ето кои са правилата:
- На първо място, чехлите се обработват ръчно с миещ разтвор и след това се слагат в пералнята
- По-добре е да перете чехли в специална торба или калъфка за възглавници
- Задайте правилната температура на пране - не по-висока от 30-40 градуса
- Изберете режим "ръчно пране"
- Изключете функцията за центрофуга
- Изплакнете чехлите два пъти
Защо старите домашни чехли трябва да се изхвърлят?
Освен, че подобно нещо може да причини гъбички по краката или ноктите, има още една причина, поради която е добре да се отървете от старите домашни чехли – според езотериците, те привличат нещастие и бедност.
Има и поверие, че чехлите не трябва да се съхраняват под леглото, защото така има опасност да се предизвика кавга между съпрузите. А чехлите, разпръснати из цялата стая, привличат дребни неприятности, обясняват още специалистите.
Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg