Според НИНКН празен терен с казани се оказа недвижим паметник на културата
Новият му собственик го купи, за да си строи къща, но бе сюрпризиран, че трябва да възстанови хан, съборен преди 150 години
Пустеещ терен в Разград, „украсен“ с няколко казани за смет, се оказа паметник на културата, описан в Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН). Това стана известно по време на последното заседание на Общинския съвет в Разград. Там бе постъпила молба за съдействие от новия собственик на имота. Той го купил, за да си построи къща, но с удивление разбрал, че това няма да му бъде разрешено от местната общинска власт, защото мястото е с особена ценност за града и държавата. То се намира в самия центъра на Разград.
Заключено е от улиците „Никола Икономов“ и „Георги Раковски“, и от десетилетия е превърнато в нелегален паркинг. Сегашният му собственик е председателят на кооперацията в с. Бели Лом Бакир Шукри. „Купих го, за да си построя къща в Разград. Но чак след като вече станах пълноправен собственик на терена, ми бе съобщено, че той представлява паметник на културата, макар че там няма абсолютно нищо“, оплака се г-н Шукри. Той е поискал помощ от кмета на Разград Денчо Бояджиев (в ляво от председателя на ОбС във видеоклипа), но градоначалникът го е посъветвал да се обърне към НИНКН.
Председателят на Общинския съвет в Разград Стоян Ненчев разкри, че върху въпросния терен по османско време се е издигал Кюмюрджю хан. Бил е паянтов и е съборен отдавна. „Предишните ръководители на Разград бяха обзети от манията да направят града първенец по културни паметници, дори на въпросните места да няма нищо построено. Така сме се сдобили със 194 недвижими културни наследства, повече от Варна и Русе дори! Затова няма как на собственика да се издаде строително разрешение, без случаят да е разгледан от Института, който е към Министерството на културата“, обясни г-н Ненчев.
Бакир Шукри обаче настоява, че един от предишните притежатели на терена все пак се е сдобил с право да изгради там ресторант. „Как го е направил – не знам, но аз имам този документ“, каза той. В крайна сметка ресторант не се е появил. Наместо това празното място е препродавано още много пъти. Вероятно всеки нов собственик, научавайки как са го преметнали, е бързал да се освободи от него, докато не се е разчуло що за терен е това.
Директорът на НИНКН арх. Петър Петров попари и последните надежди на Бакир Шукри някога да построи каквото и да е върху този отрязък земя. Нещо повече – оказва се, че с покупката на пустеещия къс земя шефът на кооперацията в Бели лом се е сдобил и със сериозно задължение.
„Законът в това отношение е императивен. Той изисква сградата, която е съществувала на това място, да се възстанови в първоначалния ѝ вид. Това е задължение на собственика на терена“, отсече арх. Петров. Ако все пак в нито един архив няма налична информация как точно е изглеждал въпросният Куюмджи хан, тогава е възможно имотът да се отпише от списъка с културното наследство. „Това обаче е тромава процедура, която трае с години“, каза той.