Учен разкри кои сгради са най-устойчиви при земетресение
В панелните блокове възникват сили на триене, които десипират сеизмичната енергия, обясни проф. Петър Павлов
Панелните сгради показват най-добро реагиране на сеизмичния трус. Това каза пред бТВ ръководителят на Националния център по сеизмично инженерство проф. Петър Павлов,
„Преди три години в Албания стана земетресение и там участвах в международен консорциум за оценка на състоянието на сградния фонд. От трите типа конструкции, които се наложи да изследваме, панелните сгради, които са близки по конструкция на нашите, се оказа, че имат най-добро реагиране на сеизмичния трус. Опасенията, че не са устойчиви, не са верни“, добави той.
Благодарение на възлите, които ги свързват, се осигурява движение на панелите, при което възникват сили на триене, които десипират сеизмичната енергия, обясни професорът.
Той коментира и доколко новите сгради са сигурни. “Новото строителство има два периода - единият е от 1987 г. до 2007 г., когато се спазва Българския държавен стандарт, след 2012 г. се използва “еврокод 8”. Ако са спазвани тези изисквания, то не би трябвало да има проблем със сградите”, подчерта Павлов.
“Българското строителство е по-добро от това в Албания и Турция. Никога не трябва да оставаме без мерки и подобряване на качеството на строителството”, каза още той.
Панел 80кв се води 3стаен а 80кв тухла са направо малки стай и като сложиш мебели и всичко се запушва...
Затова гледам как хората се спукаха да купуват панелки и цените в центъра на Бургас панелките са по 1300-1400евро на кв а тухлата си седи на 1000-1000евро и явно народа иска просторен апартамент.
Знаеш че един 70кв панел е като един 120кв тухлен и наглоста на някой хора да те мотивирват "КУПУВАЙ ТУХЛА, ПАНЕЛ НЕ !" и все дават 'грозни били' 'стари били' вие хора сте грозни и стари не блоковете :).
Аз ако съм инвеститор на нова кооперация и аз щя лая "ПРОДАВАЙ ПАНЕЛ, ВЗЕМИ МОЯТА ТУХЛА С ЕВТИНИ МАТЕРИАЛИ И МНОГО ОБЩИ ЧАСТИ ЗА СЪЩИТЕ ПАРИ И Е БЕЗОПАСНО !!!!"
И стадото офце слушат и взимат малка кв,много пари, малки стай и течове и влага още първите 5-10г.
Ама нали.... тухла е не панел :).
Панелни сгради почти не се продават в Бургас и то на хубавите места защото седят за има няма 1-2 месеца и се изкупуват.. разбира се, и тухлата се изкупува,но квадратурата на панела и тухлата има голяма разлика...
Само дано няма трус, че да не плащате кредитчето с години а нямаше жилище
Панелното строителство е устойчиво стига заварките между панелите да не са компрометирани най вече от влага.Както за всяко нещо така и при тях трябва да се полагат грижи.Не може фугите на теракота или мозайката в банята да пропускат влага и това да не окаже влияние на заварките или пък ВиК да изгние и никой да не го подменя.Външните фуги на фасадата трябва да се обработват и санират винаги когато е необходимо.
За всичките тези неща трябва да се грижат живущите в блока.Нооо когато стане въпрос за събиране на пари с които да се решават технически проблеми настава един вой,едно реване.Е как да стане?Самите панели се правиха в домостроителен завод по стандарт БДС.
А сега дрънкате глупости,че нали точно тези панелки ви изкараха от керпича на село и ви направиха граждани,а вие нямате пари даже да ги поддържате.Градските къщи на по 100 години на гредоред ,които приличат на гробници без никаква поддръжка през годините или най много да се боядисат с една бака фасаген да не са по устойчиви.
Иначе да, панелните блокове наистина са много здрави, НО само ако са здрави и заварките помежду им. Срокът е 60 години.
То като стане белята ще е за всички,така че хич да не Ви пука.