За Световния ден за борба с рака КОЦ-Бургас осигурява безплатни профилактични прегледи
За щастие и благодарение на разяснителните ни кампании отчитаме спад при регистрираните случаи на рак на маточната шийка – от 246 през 2021г. до 168 през 2022 г., коментира проф. Христо Бозов
КОЦ-Бургас стартира разяснителна кампания и профилактични прегледи през целия февруари във връзка със Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 04.02 всяка година. Това обясни управителят на Комплексния онкологичен център проф. Христо Бозов пред Флагман. Той разкри плашещи, но и обнадеждаващи данни от статистиката за това тежко заболяване, което е първо по смъртност на планетата.
Само за 2022 г. в Европа са регистрирани общ 2.6 млн. нови случая, което на практика означава, че на всеки 12 секунди един европеец бива диагностициран с онкологично заболяване. Статистиката сочи, че разпределението по полове е неравномерно. В същия общ брой 1.4 млн. мъже са получили диагнозата, сравнено с 1.2 млн. жени. Същото важи и за смъртността – сравнено с жените, при мъжете тя е със 75% по-висока.
„Въпреки негативните тенденции и благодарение на мерките за превенция и профилактика, положителното, което се отчита, е че смъртността е намаляла с 10% за 10 години. България не се различава от общата статистика. Тук по-различното е, че процентът на населението, което пуши е по-висок (1/3 от населението), сравнено с други страни в Европа, където процентът на пушачите е дори под 10%. Това оказва влияние върху онкологичните заболявания, особено по отношение на тези на белия дроб – на първо място у нас при мъжете. Преживяемостта там също е ниска – едва 15% от всички регистрирани случаи”, коментира проф. Христо Бозов, който напарви съпоставка с други заболявания. Така например при рака на простатната жлеза преживяемостта в България е 77% и това се дължи на съвременното лечение, диагностика и лекарства.
По думите на проф. Бозов, че въпреки високата преживяемост при някои онкологични заболявания, КОЦ-Бургас си е поставил за мисия да просвещава хората за това какво трябва да се направи, така че да не се стига изобщо до тези онкологични заболявания. Затова месец февруари е важен и именно през него се организира кампанията по случай Световния ден за борбата с рака.
„Посветили сме февруари на женското здраве и най-вече на най-злокачествения рак – този на шийката на матката. Затова от 10 февруари в Корпус 1 на бул. „Демокрация” №86 стартираме профилактични прегледи в гинекологичния кабинет, които ще целят откриване на различни заболявания на женските полови органи. Записването за такива прегледи започва на 6 февруари. Ще могат да се преглеждат по 10 човека на ден и в рамките на месеца ще осъществим кампанията, включваща в себе си безплатен гинекологичен преглед, безплатно цитологично изследване и при нужда – колпоскопско изследване”, разкри управителят на КОЦ-Бургас пред Флагман.
Той съветва хората, които имат близки, преминали през рака на маточната шийка, да се възползват от прегледите, тъй като в последните години се наблюдава притеснителната тенденция възрастовата граница на заболеваемостта при това тежко онкологично заболяване да спада драстично, протича злокачествено, а преживяемостта е само 15% - най-злокачествения рак от всички при жените.
„Благодарение на мерките и кампанията обаче забелязваме спад на броя регистрирани при нас случаи. Така например през 2021 г. общият брой за годината е бил 246, а за м.г. – 168. Затова ще продължим и в следващите години. През февруари още сме предвидили да съчетаем практиката с науката”, загатна проф. Бозов. Той визира предстоящата в средата на месеца и организиран с подкрепата на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” и Медицинския факултет научна конференция. Тя ще се проведе в „Гранд хотел Поморие” в периода 17-19 февруари и ще е посветена на рака на маточната шийка. Очакват се известни лектори от цялата страна, сред които проф. Стефан Ковачев от ВМА, д-р Павел Добре - началникът на отделението по онкогинекология към КОЦ-Бургас, както и проф. Стефан Корновски от Варна.
„Считаме, че колегите от нашата общност трябва да са посветени в новостите в профилактиката и лечението на рака на маточната шийка”, заключи проф. Христо Бозов.