Майките на разменените бебета очакват пари от болница "Шейново", застраховател ще им плати за гафа
Не е известно обаче какво обезщетение би определил съдът при евентуално дело, призна адвокатът на една от потърпевшите
Болница „Шейново” има застраховател, който би следвало да плати обезщетенията, които ще се дължат на пострадалите семейства. Това каза адвокат Стоян Стойков в „Здравей, България” по Нова телевизия.
Той изтъкна, разменените бебета вече се чувстват добре при биологичните си родители.
Едно от семействата вече предяви иск за обезщетение към лечебното заведение на стойност 300 хиляди лева.
Стоян Стойков е адвокат на другото семейство, първо усъмнило се в размяната на бебетата.
Той обяви, че клиентите му все още изчакват болницата да ги обезщети доброволно, без да се налага да се стига до съд. „За никого не е нужно да се продължава с тази сага”, добави той.
Юристът отбеляза, че подобен случай не е имало у нас и липсва съдебна практика по казуса. По думите му не е известно какво обезщетение би определил съдът при евентуално дело.
„Погледнато реално, подобен казус с последиците, които има върху семействата, децата, майките и въобще техните родители, явно ще остави травма за цял живот”, каза Стойков.
Той разкри, че при първата среща с колегата си, който защитава правата на другото семейство, са се разбрали, че справедливо обезщетение би било равно на 300 хил. лв. – сумата, за която ще претендира и втората майка.
Стоян Стойков е категоричен обаче, че не може да се сравнява убийство с размяна на деца.
По думите му трябва да се оценява как казусът е повлиял на психиката на пострадалите лица. Той не скри, че най-тежкият момент за клиентката му бил, когато видяла как другата майка дава интервю, в което отказва да ѝ върне детето.
Редно беше да се спомене, че за убийства на родилки и бебета българските болници не плащат нищо, има много такива случаи, дискутирани в българските СМИ.
Две млади майки винаги могат веднага след излизането си от родилното да се договорят да си разменят бебетата и след това да предявят претенции към болницата !
Нашите болници са толкова замаени, че нищо не могат да докажат.В този случай те пак нищо не доказаха, а го направиха на база предположението, че децата са били разменени веднага след раждането (?!?).
Как така, разменили са и кошчетата ли , нали на тях също има картон с името на детето ?
А бъдещи гафове могат просто да се избегнат, ако при самото изписване се подписва декларация от страна на майката -да ,видях, сравних номерата и другата документация,потвърждава, че е моето дете!
Така ще се избегне и умишлената размяна впоследствие, което не е невъзможно и не бива да бъде изключвано!Заговори се за проверка на умисъл , но в болницата , а не извън нея!
Та за 20 хиляди деца се продават в чужбина, деца се захвърлят в казаните, какво пречи да бъдат използвани и за това ?!