Спомени от соца: Как изглеждаха отвътре панелките, които днес вървят поне по 100 000 евро
Повечето от нас живеехме в големите панелни комплекси, строени от държавата, за да поберат новодошлите жители на разрастващите се градове
Някога нашите домове се различаваха само по табелите, които висяха на входната врата. Но и сем. Иванови, и сем. Маркови, имаха почти еднакви мебели, мокети, завеси, уреди и дори сервизи.
Повечето от нас живеехме в големите панелни комплекси, строени от държавата, за да поберат новодошлите жители на разрастващите се градове.
Такива бяха “Младост” и “Люлин” в София, “Тракия” в Пловдив, “Владиславово” във Варна и “Меден рудник” в Бургас.
Повечето апартаменти имаха едно единствено разпределение – от входната врата се озоваваш в коридор, отляво има хол, отдясно – тоалетна и кухня, направо – малък коридор с две спални в двата края и баня по средата. Всички врати в „панелния“ апартамент бяха от талашит, антрето постлано с балатум, по стените имаше тапети, а в края на 80-те бе много модерно в коридорите да се правят сводове „в арабски стил“.
В коридора имаше порт-мантото или закачалка. Коридорът беше покрит с балатум, наготово даден ни от държавата. През 80-те настилката биваше заменяна от родителите ни с модерния за тогава мрамор, а по-късно и с теракот. Характерна особеност бяха и строените в коридора обувки, понеже да се оставят пред вратата се считаше за „селски маниер“.
Холът на „панелния“ апартамент беше толкова еднотипен, че човек можеше да се обърка дали е в собствения си дом или в друг блок и комплекс. Стените бяха облепени с тапети – отново подарък от държавата. От едната страна в хола беше разположена холната гарнитура – троен диван, два тромави фотьойла и две табуретки, които бяха основно предназначени човек да си вдигне краката върху тях, но като цяло те си бяха неудобно място за сядане, защото нямаше къде да си подпреш нито ръцете, нито да се облегнеш. Гореописаната гарнитура беше покрита с изкуствен губер – най-често червен или зелен. В средата на гарнитурата имаше ниска лакирана масичка, която в делник бе покрита с плетена на една кука покривчица – или с каре с „българска бродерия“.
Редно беше върху нея да има ваза с изкуствени цветя. Когато идваха гости, изкуствените цветя се махаха и се поставяха донесените от тях карамфили (любимо цвете при ходене на гости в онези години). „Официалното“ сервиране и хранене се случваше върху тази маса, делничното – в кухнята. Срещу „меката мебел“ бяха поставени огромни секции, купувани от мебелните магазини в големите градове. Те носеха български имена, като „Павлина”, „Бояна” и прочие. Върху тях имаше огромни бутилки с уиски върху накланяща се поставка, закупени от Корекома, а също и модерните по онова време човеци-роботи, направени от цигарени кутии.
В секциите имаше подредени сервизи от кристални чаши допълвани от порцеланов сервиз за чай или кафе – на розички или виолетки, произведен в заводите „Ломоносов“ в Съветския съюз. Секциията беше подредена с книги, а това, което беше някак си най-характерно е, че книгите не бяха „единични бройки“, а обикновено целите рафтове бяха с поредици от томове – най-често български класици. Между стъклата на витрините имаше затиснати малки снимчици на близки хора, а тук-там се срещаха и стереокартички с намигаща японка.
Кухнята ни беше с еднотипни талашитени кухненски шкафове – пак дар от държавата. Тях ги произвеждаха в завода за кухненска мебел в Червен бряг. В тях се подреждаха фаянсови сервизи от завод „Китка“ в Нови Пазар. Хладилниците ни бяха “Мраз”, пералнята „Перла“, а от печката “Раховец” се носеше уханието на приготвяната храна.
Типична баня в панелното жилище беше с размери 1.50 на 2.50 м. Облицована бе с бели фаянсови плочки и мозайка, а към началото на 80-те характерното обзавеждане за баня започна да се прави с фаянсовите и теракотни плочки произведени в заводи „Хан Аспарух” – Исперих. Гордост за всяко семейство беше да си има и вана.
В детската стая отново имаше секцийка пълна с книги, бюро с нощна лампа, а върху тапетите бяха разлепени плакатите на нашите тогавашни идоли. Там беше и касетофона (магнетофона, грамофона), както и казанлъшката китара. Спомняте ли си, че леглата ни бяха покрити с родопски одеала, а за детските легла на два етажа? Нека не забравяме също, че това беше и най-разхвърлената стая в нашия дом, но пък беше уютно и винаги намирахме това, което търсим.
Спалнята пък беше общо-взето забранена зона за нас децата. Тя обикновено беше най-малката и мистериозна стая в дома ни. Имаше голяма спалня, където спяха нашите родители, а от едната й страна стоеше и прословутия ВЕФ. Естетвено и там обзавеждането беше със секция или голям трикрилен гардероб, а на нас децата винаги ни беше интересно да знаем какво “криеха” нашите родители там от нас.
А помните ли, че тогава всичко се покриваше и „обличаше“. Покриваха се с покривчици телевизори и радиоапарати, хладилници, облегалки на фотьойли; килими тип „персийски“ се опаковаха в найлон; шиеха се и специални покривала за колите. Тази модна тенденция е имала символна функция – от една страна, да не се повредят, хабят и цапат закупените с много труд и чакане вещи, а от друга – те биваха „издигнати в ранг“, прибавяше им се „добавената стойност“ на нещо свръхценно.
А стремежът на домакините беше новата вещ да си остане минимално употребена и похабена, да си остане „новичка“ или поне „като нова“.
Въобще много рядко можехме да се изненадаме от обзавеждането на някой съсед или приятел. Обзавеждането се делеше на купено по обикновения начин и на купено по „втория начин“, „с връзки“, „под масата“, „вносно“, „корекомско“. Общо взето, бяхме като от калъп. Но това изобщо не пречеше на домашния ни уют, дори напротив! Като че ли, това, че всички разполагахме с еднаква покъщнина, ни беше оперирало от манията да притежаваме. Живеехме щастливо не с вещите си, а със семейството. Не завиждахме, не страдахме от комплекси, че нямаме и рядко заключвахме вратите си.
Източник: socbg.com
Слагам си минус и лека нощ.
Нямаше наркотици,нямаше работа за психиатрията.Нямаше ги селяците по София ,тя си беше един прекрасен град ,чист ,тих и приятен .Вярно е ,че нямаше банани ама имаше много качествена храна ,чиста вода ,качествени цигари и гроздова ракия и много други.Това качество на живот, което съществуваше тогава в България, дали го е имало някъде другаде по света и дали ще го има силно се съмнявам.Вярно е ,че имаше ограничения ,но имаше начини за заобикаляне,гледам някой се оплакват ,че било тежко по фабриките и заводите ,само ,че не споменават колко тежко им беше да ходят по 15-20дена на море почти без пари, да не споменавам здравеопазването и образованието,също така тези "отрудените" забравиха ,как лесно се крадеше и ,как си крадяха сладко-сладко .
България беше Рай,а Тодор Живков беше истински политик ,гледаше изцяло за доброто на народа.Няма да забравя едно интервю с него ,доста време след като го бяха свалили , говореше за Луканов и Младенов.От начина по , който се изказваше видях ,как този човек беше шокиран от факта ,че съществуват такива помияри и ги мислеше за някакъв прецедент, който скоро ще бъде преодолян и за няколко години България ще стъпи на крака и ще се оправи.
А какви убавци дойдоха след прецедентите помияри
... че цялата цялостната картина тогава , а за някои "и слепи, неми и глухи" сега Никой коментиращ, нито статията я написа...
... Бъдете живи и здрави И моля Ви не се заръбвайте за детайл или два...
....
Комунизмът си го има и въобще не е умрял...Блажени са вярващите, а дали въобще има такива, които да го вярват!!!
Връзкарите са по места, а за хората, които нямат такива?!?!?!
Къде са?!?!?! Риторично. В чужбина, защото тук не дават пари, изпиват те отвсякъде и ако не си им по водата - просто си аут...
Когато статията е без автор, ясно е, че това е провокация.
,не като сега да ги чакаш пред училище
Не че сега го няма връзкарството, но пък хиляди амбициозни и креативни хора пробиват от нищото, а в комунизма нямаш ли мама, тати или чичо партиец - забравяш учение, бизнес, всичко. Комунизма си го заврете в мързеливите, некадърни зад**ци.
Да речем, че доходите на семейството са били към 500 лв на месец.
9000/500 = 18
Да кажем че дори са били 300 в началото!
9000/300 = 30
Ново жилище сега: да кажем 200000 лв и да кажем 4000 месечен доход (щедро за Бургас!)
200000/4000 = 50
57, Някой да е казал, че е влюбен в панелките? Те не се сравняват с големите, красиви и удобни еднофамилни къщи в други държави, дори не със собствените апартаменти в други държави, а с изродените нови коптори пак тук. А че България все още съществува единствено и само заради тях е факт! Ако не са те, половината от настоящите им обитатели щяха да са на улицата.
Каква ирония само.
И между другото панелна гарсониера е с двойно повече квадрати отколкото стандартен двустаен апартамент ново строителство.
ХА ха хаа Какви спомени а.
Разрушихме и него, и България!
Вратите са отворени, отивай на запад! Или може би вече си напълно убеден, че сме като запад.
Демократичните простаци са наистина невероятни, доказателството е, че за 33 години след Девети септември, България беше между най-развитите икономически страни, а сега, 33 години след взрива на така наречената демокрация, сме първи по смърнтност, по изчезване, по лошо образование...най бедни, най -изостанали!
Един съвет!
Личните неуспехи, които , вероятно се дължат на мързел и недостатъчен интелект за това как изграждаш живота си, не ги приписвай на обществото!
За сведение, панелките не са социалистически патент. Хрушчов е видял панелното строителство във Франция и го е приложил за бързото възстановяване на СССР след войната на света срещу СССР.
Днес мебелите са от Икея и също много си приличат, малко хора знаят, че в голяма част са втора употреба и са направени от материали от Русия.
Талашитите продължават да съществуват, защото Кроношпан смля природата ни и я направи на плочи от дървесни частици.
Тонът на пасквила ме предизвиква да кажа, че при социализма вратите на панелните ни домове бяха отключени.
Сега са с решетки, защото може да влезе неканена "демокрацията на евроатлантическите ценности".
И сега тука идва извода, че няма значение какъв е модела на управление - комунизъм или демокрация… ВАЖЕН Е МАТЕРИАЛА!
А един не много умен човек - държавен лидер, преди няколко години каза:
- Материала не става!
Един въпрос към пламенните комунисти! Защо позволихте на децата Ви да станат крадливи демократи? Нали уж бяхте яростни пазители на морала? Но каквито са родителите, такива са и децата.
Трябва всяка нова сграда да се доближава като цвят и архитектура около другите ,не на един с връзки направил 10 етажа ,другия няма връзки му дали само 5 ,защото такъв бил закона .Корупцията докато не се изчегърка няма да се спре.
, 5 години и по нови. Елате да ги видите какви гробища са. Сгъчкани се здрависват от балконите селяндурите подхвърлляйки си наркотици през терасите. Гета нна капиталистическата дебилщина.
Набирайте се на минуса жалки евроатлантически гейзери!
А тук под статията 17-18 годишни затлъстели олигофренчета, които не са виждали жена наживо, се мъчат да ме убедят че съм живял нещастно!
Нещастник е този, моите патенца, който се мъчи да избива собствените си комплекси, мъчейки се да се самонавива, че друг е живял по-зле от него!!
Ама ПЪЛЕН НЕЩАСТНИК!!
Факт.
Абе, при кого беше най-добре? При Сталин, Хрушчов или Брежнев?
- При Сталин- казал
Е, що баш при този кръволок?
- Ми, при всички си беше гнусотия, ама по времето на Сталин, поне ми ставаше оня работа
Сив живот откъм естетика, но сравнително спокоен и безгрижен! Никой не се страхуваше, че ще остане без работа и ще бъде на улицата и ще рови кофите за боклук, както и никой не ти набиваше ежедневно в главата страх и негативизъм.
Бай Тошо казваше: българската жена е труженичка, няма време да чисти постоянно, за това не й трябва голямо жилище!
Е, почти всички минахме през тези панелки, но живяхме поне в началото дружно!
А сега даже не се поздравяваме съседите!
За впечатляваща украса в секцията в хола стояха празни кутии от цигари Кент, Марлборо и алуминиеви празни кутийки бира Туборг. Списание Некерман на масата в хола (от лошия Запад) беше върхът на сладоледа и повод за завист в очите на останалите простосмъртни. А ако имаш вкъщи и някоя дребна вещ, донесена от Запад (от моряците), тогава си вече в "А" отбора на квартала.
Така беше по времето на скапания СОЦ с панелките, москвичите и комунистите - простаци по митинги и манифестации.
Иска ви се човек да се обърка понеже ви е по-удобно навсякъде да се чувствате като у дома си. И се чудим защо от повечето ни закупени имущества ни останаха само документите за закупуване и гаранциите им- то си ги познавали като тяхни в отсъствието на собствениците, където и отидат неориентираните.
Панелните жилища били от държавата! От държавата са тия на "Жилфонд"- те още са си на държавата и се стопанисват от общинска собственост като лични на някои от общинските служители, отдали ги под наем.
Освен нормалната квадратура и разпределение на стаите, панелните апартаменти имат и тераси с прилична големина, както и килери, вградени гардероби и мазета, в които могат да се държат вещи. А, и най-важното, както е многократно споменато, и както е видно и на снимките, те бяха пълни с КНИГИ! Може и някой да е купувал на метър зелени и червени книги за украшение, но други ги четяхме. Тогава все още съществуваше поне малко срам, ако не възпитание и вътрешна нужда, и пространствата около блоковете не приличаха съвсем на бунища. За това помагаха донякъде и досадните "ленински" съботници. Може да бяха недолюбвани, но все пак вършеха някаква работа. Когато липсва съзнание и естествена нужда от чистота и красота, налага се малко побутване. Жалко е, че възрастни хора се налага да се третират като деца, но какво да се прави... Такова ни е племето.
Но най-голямата трагедия при тези "етажни собствености" е липсата на поддръжка. И в други държави има големи сгради сгради със собствени апартаменти, но се плаща такса за поддръжка и ремонти, въпросните се правят, и не приличат на гета.
Аман от тези соц. дебилщини....Най-мизерната соц. държава си беше България, най-мизерна е и сега...Нормално
Стояха и без ток...2 часа има, два часа нЕма
Само където не разбрах , КАК ТАКА кофтия социализъм строял за хората кофти жилища - панелки , които наистина били толкова кофти , че навремето практически ВСЕКИ гражданин на НРБ е можел да се сдобие с такава ,
Същите тия кофти панелки обаче , днес в напредничавата ни демокрация , май се превърнаха в АБСОЛЮТЕН ЛУКС , за какъвто повечето от гражданите ни изобщо не могат и да си МЕЧТАЯТ !
Що то 100 бона в Евро са абсолщтно непосилна сума за демократичните ни днешни доходи !
Няма да издребняваме , че иначе кофтите панелки , днес вече освен всичко друго са И СТАРИ ! А нови отдавна вече не се строят , щото както вече казахме - те са социалистически и са КОФТИ !