Amazon съкращава над 18 000 души, за да овладее разходите
Това е най-голямото орязване на работна сила в бранша, страдащ от задълбочаващата се криза
Американският технологичен концерн Amazon съкращава над 18 хиляди служители, значително по-голям брой от предварително планирания, предава Bloomberg. Ходът на гиганта е поредният знак, че технологичният спад се задълбочава.
Главният изпълнителен директор Анди Джаси съобщи новината в бележка до служителите в сряда, като обясни действията с годишния процес на планиране на фирмата. Съкращенията, които започнаха миналата година, се очакваше да засегнат около 10 хил. души в корпоративните редици на корпорацията, най-вече в подразделението за търговия на дребно на Amazon и в отделите за човешките ресурси и набиране на персонал.
В миналото Amazon е преодолявала несигурните и трудни икономически периоди и ще продължи да го прави. Тези промени ще ни помогнат да преследваме дългосрочните си възможности с по-стабилна структура на разходите“, каза Джаси.
Перспективата за съкращения е надвиснала над Amazon от месеци, особено след като стана ясно, че компанията е наема твърде много хора по време на пандемията. Увеличаването на общия брой на орязани работни места обаче подсказва за смрачаване на прогнозите. Така онлайн търговецът се нарежда сред други технологични гиганти, предприели големи съкращения. По-рано в сряда Salesforce обяви, че планира да свие с около 10% от работната си сила и да затвори някои офиси, пише economic.bg.
Инвеститорите в Amazon реагираха положително на последните усилия за затягане на коланите, като залагат, че това може да увеличи печалбата на компанията за е-търговия. Акциите на гиганта се повишиха с близо 2% в края на борсовата сесия, след като Wall Street Journal първи съобщи за плана.
Елиминирането на 18 хил. работници би било най-голямото съкращение сред технологичните компании по време на сегашното забавяне, но трябва да се има пердвид, че Amazon разполага с много повече служители от колегите си в Силициевата долина. Към края на септември наетите в компанията надхвърлят 1.5 млн. души, което означава, че последните съкращения представляват едва около 1% от работната сила.
По времето, когато компанията планираше съкращенията си през ноември, неин говорител заяви, че Amazon има около 350 хил. корпоративни служители в цял свят.
Припомняме, че най-големият онлайн магазин на дребно в света се сблъска в края на миналата година с рязкото забавяне на растежа на електронната търговия, тъй като купувачите се върнаха към навиците си отпреди пандемията. Amazon забави откриването на складове, спря наемането на служители – първо в звеното за търговия на дребно, а след това на корпоративен персонал. Накрая започна да съкращава хора.
Анди Джаси елиминира или съкрати експериментални и нерентабилни дейности, като разработката на робот за доставки и устройство за видеоразговори с деца, наред с други проекти.
Базираната в Сиатъл компания също така се опитва да приведе излишния капацитет в съответствие с охлаждащото се търсене. Запознати твърдят, че компанията например опитва да продава излишното пространство в товарните самолети.
Amazon, която стартира дейността си като онлайн книжарница, успя да се превърне в най-големия и разпознаваем е-търговец в света. С годините тя се насочи към сфери далеч отвъд покупко-продажбата на стоки, но сега наблюдава спад в някои от тези си бизнеси. Въпреките това тя продължава да инвестира в изчислителни облачни технологии, където е номер едно, както и в рекламата и стрийминг.
Първата вълна от съкращения засегна най-силно звеното за устройства и услуги на Amazon, като цифровия асистент Alexa и интелигентния говорител Echo. Ръководителят на групата заяви пред Bloomberg през миналия месец, че съкращенията в звеното възлизат на по-малко от 2000 души и че компанията остава ангажирана с гласовия асистент.
Глупавичките и алчни фирми които минаха там - няма да имат измъкване. Не и евтино.