Гениален четвъртокласник от Бургас стана настойник на сърничка
„Повелителят на числата”, както често е наричан Лъчезар Томов, получи специален подарък за Коледа дни преди Рождество Христово
Четвъртокласникът Лъчезар Томов от Бургас, който е най-малкият медалист по математика в света, стана първото дете-попечител на сърничка, която имаше честта и да кръсти. За малката си приятелка от бургаския зоопарк той избра името Питагора, а пред Euronews България обясни, че я е кръстил на древногръцки математик и философ Питагор.
Момчето, което спечели олимпийската и световна титла по математика още докато беше в детската градина, вече има свои авторски задачи в математически сборник, а името му е отпечатано в световните статистики на деца с аналитичен ум, разкри кореспондентът Елена Танева.
Лъчо разказва, че повече харесва геометрията от алгебрата, а също обича да съставя свои уравнения, добавя тя.
Гениален четвъртокласник споделя, че обича да ходи в бургаския зоопарк, където освен да решава забавни задачи, да прекарва време и със любопитната сърничка. Математиката и всички състезания той определя единствено като забавление.
„Не, че е трудно, то всички състезания за мен са еднакво сложни. Да, дават по един лист и ние решаваме задачи. Те са лесни“, казва Лъчезар Томов.
„Повелителят на числата”, както често е наричан от родители и съученици в Бургас, получи и друг специален подарък за Коледа дни преди Рождество Христово – 3D пъзел от училищното настоятелство. Поощрителна награда за стотиците медали и отличия, които до момента са точно 149 на брой.
„Последните му постижения в „математика без граници” – отново златен медалист, в над 24 държави, не само Европа, но и света. Може би над 78 хиляди участника бяха. Това много ни радва, това издига авторитета на училището“, каза пред Euronews България директор на ОУ „Васил Априлов” Бургас Марияна Стефанова.
„Всъщност гениалният математик притежава изключителна математическа мисъл и логика при решаване на задачи. Още на 6 годинки печели Международната олимпиада по математика в Тайланд, а по-късно редица международни, световни, европейски и национални турнири по математика“, добавя Елена Танева.
Математиката за него е забавление, удоволствие и начин да си почине, каза пък класният ръководител на Лъчезар Станка Александрова.
Заради невероятната си математическа мисъл Лъчко бързо става лауреат и фондация „Шанс за децата и природата на България”.
„Той беше първи клас, но още след първия път установихме, че мястото му е в групата за 2-ри клас. И реално от тогава, четири години вече той се обучава изпреварващо. При нас той една година върви напред“, разказва Пепа Николова - пиар на Фондация „Шанс за децата и природата на България“.
„Още като 2-3 годишен се приспиваше с броене на цифрите от 1 до 100. Гледаше дори клипчета в интернет клипчета, които бяха свързани с математиката, с фигури, с цифри, винаги това го е влечало“, разказва баща на Лъчезар - Георги Томов.
„Като беше на 2 години и половина много бързо научи на един пъзел цифрите и след това бързо започна и да смята. И на 4 години вече смяташе трицифрени числа, събираше“, добавя майката на вундеркинда Нели Томова.
Скромният математик настойник на сърничката Питагора споделя, че когато порасне, иска да стане инженер или архитект. Мечтае да има и големи постижения в математиката.