Гласуват наредба за градската среда в Бургас: Край на архитектурните извращения или административен хаос?
Въвеждат се изисквания за фасадното оформяне на сградите, както и използването на цветова гама при ремонт, реконструкция и строителство на съществуващи сгради
Наредба за облика на градската среда ще се обсъжда на предстоящата сесия на Общинския съвет. Предложението е внесено от администрацията и се превърна в една от най-коментираните точки на заседанията на постоянните комисии.
Идеята е да се въведат изисквания на първо място към елементите на градската среда, а след това към инвестиционните проекти за нови строежи, реконструкция, пристояване, надстрояване и текущи ремонти на сгради и съоръжения. Всеки квартал ще има лого и определена цветова гама, която може да се използва при санирането, строителството или ремонта на сгради.
На този етап обаче не е ясно дали изобщо администрацията ще има ресурс да извършва качествен контрол, както и дали няма да се затрудни инвестиционния процес в строителството и например малка реконструкция или частично обновяване на сграда.
От проекта за наредба става ясно, че той е минал публично обсъждане, но липсват становища на браншовите организации.
Докладната бе дискутирана и на вчерашното заседание на ПК по Здравеопазване към ОбС Бургас.
„След София ние ще сме единственият град, който ще има такава наредба. Следващите две години ще трябва да се разработят критерии като те да включват такива параметри, че Бургас да има модерен облик, съобразен с адаптацията към климатичните промени, с изискванията по околна среда. Смятам, че тази Наредба ще даде отличен стандарт, за да има градът ни много по-добър и приемлив облик“, каза зам.-кметът Весна Балтина.
„Това продължение ли е на Общия устройствен план“, попита председателят на комисията д-р Антонио Душепеев.
„Не само това. С изменението на Закона за устройство на територията (ЗУТ) от 2019 година, законодателят даде шанс на общините да подобрят облика на градската среда. Първенец беше София, но ние предприехме нашите действия и още от 2019 година работим по темата. Днес виждате предложението ни. С Наредбата се определят елементите на градската среда, регламентира се облика на сградите по комплекси, въвеждат се правила за застрояването, например в кварталите с морско изложения. Има изисквания за огради, рекламни елементи“, обясни Тихомир Райчев, вр.и.д. главен архитект на Община Бургас.
Д-р Антонио Душепеев попита дали промените ще затруднят инвеститорите. Според арх. Райчев не би трябвало, защото когато се въвеждат ясни правила, просто трябвало да се спазват.
„Най-простият пример са климатиците. Виждаме как един строител си изгражда сградата, въвежда е в експлоатация и в следващия момент по цялата фасада хаотично се поставят климатици. Трябва да има някакъв регламент“, допълни Райчев и подчерта, че наредбата няма да има обратно действие. Ще касае предимно нови обекти, както и такива, които се ремонтират.
Не става ясно, дали например, ако ексцентричен собственик на апартамент в ж.к."Меден рудник" реши да си санира жилището, може да използва розов цвят за фасада си.
В новата зона „Мадика“, която в момента се проектира, ще има озеленяване, но то ще бъде в посока „Лукойл“. Тази наредба ще регламентира подобни казуси, които ще задължат инвеститорите да се съобразят с изискванията, подчертаха от администрацията.
Града прилича на чалга картина , нарисувана от пиян архитект.
30 години застрояване и тъпотии, сега ще вкарваме закони....
Като говорим за Градска среда (мисля че там присъства особено Естетиката)на мен лично не са ми понятни безумните замени на павирани улици с асфалт и гранитните бордюри с обикновени циментови Боклуци!?!?!?.. освен това кооперациите, които се строят ср залепят до тротоарите, извеждат се балкончета, и естествено за дървета не остава пространство... Има върху какво да се понисли .. Градска среда не означава Инвестиция а мъдрост !!!
Оправете си нещата по сега действащите наредби, вие масово не ги спазвате, нови тръгнали сте да правите.
До колкото знам е единственият спечелил сам конкурс по назначаване, както и е по-ставащ от предоходният любител на спиртните напитки и други работи :)
арх. Райчев поне разбира от нещо. А като гледам коментарите, поне някой да беше се запознал с текстовете за наредбата. Основотно за което се говори в текста на статията е за цветове, а всъщност наредбата говори за пространства, ред и регламент за огради, рекламни елементи преместваеми обекти и др. Ама понеже контингента от кометиращи е с особен потенциал едва ли ще разбере за какво става въпрос....
остава му замо "ХЕЙТ"..... това е днешният капацитет....
Какви са тези глупости, защо няма избран цвят за квартал Победа, или за Горно езерово, може би защото там почти няма законна сграда? Цвета ли им е главния проблем? Решиха ли проблемите с незаконните сгради, че стигнаха до цвета на кварталите?
Обаче признавам патката, която са избрали за лого на Славейков кефи.
Mnogo e vajno da ima zelenina.
Ne mi kazvaite che samo Sofia imala takuv plan.
Prouchete opita na nai silnite gradove vuv sveta: Melbourne, Hamburg i eto tova e list of spisanieto Monocle s nai dobrite gradove:
Copenhagen (1st in 2021)
Zürich (2nd in 2021)
Lisbon (7 in 2021)
Helsinki (3rd in 2021)
Stockholm (4 in 2021)
Tokyo (5 in 2021)
Vienna (6 in 2021)
Sydney (10 in 2021)
А няма ли да има протести на малцинството хора , наречени далтонисти, като се има предвид, че далтонизма също е вид инвалидизация ?! Не трябва ли към съответния цвят да се поставят и букви или цифри, защото далтонистите няма да виждат отделните цветове ?!
Колкото до климатиците -ами в много градове по цивилизацията е разрешено климатици да се поставят само на покрива или на определено място в сградата , което не е част от фасадата !